Teknoloji

GPS Takip Nasıl Yapılır?

Uluslararası konumlandırma sistemi (Global Positing System) olarak da bilinen GPS, Amerika Birleşik Devletleri’nde uydu tabanlı bir radyonavigasyon sistemidir. Radyo frekansları ile insanları konumlandırma sistemi olarak da düşünülebilir. Coğrafi konum ve saat bilgisini radyo frekans yöntemleri ile ulaşılmasını sağlayan bu sistem, dört farklı uydu alıcı sayesinde çalışır. Bu uydu alıcılarına takılan ve radyo frekans yayan cihazlar bu sayede tespit edilerek konumlandırılabilir. İlk başta sivil alanlarda kullanımına başlanan bu yöntem daha sonralarda askeri alanda da ülkeler tarafından kullanılmıştır. Radyo frekansları, elektronik cihazların enerji ile çalışmasından kaynaklı etrafa yaydığı dalgalardır. Bu dalgalar gözle görülemez veya diğer dört duyu organı ile hissedilemez boyutta dalgalardır. Fakat bu durum dalgaların yok olduğunu veya olmadığını göstermez.

 

Günümüzde teknolojinin zararlarından bahsederken sürekli üzerinde durduğumuz radyasyon kelimesi bazı canlı veya cansız cisimler üzerinde etkisi olan bir radyo frekans dalgasıdır. Dolayısıyla, insanların bu dalgaları tespit edebilme ve bu sayede dünyadaki birçok cihazı konumlandırma işlemini yapabilmesi için özel bir cihaza ihtiyaç vardır. Bu cihaza da GPS ismi verilerek kullanıma açılmıştır. GPS sayesinde konumlandırma yapılması oldukça enteresan bir yöntemdir. Öncelikle dünyanın etrafında tek turunu 12 saatte tamamlayan ve yaklaşık günde iki kere dünyanın çevresinde dönen dört uydu vardır. Bu uydular güneş enerjisi sayesinde çalışır ve başka herhangi bir enerjiye ihtiyaç duymazlar. Bu sayede uzaya gönderildikleri andan itibaren 10 yıla kadar ömürleri vardır. Bu uyduların hepsi birbirinden farklı boyutta ve genlikte frekanslar yaymaktadır. Bu frekanslar gaz ve sıvı cisimlerin içinden rahatlıkla dünyaya ulaşabilirken katı ve büyük cisimlerden geçemez ve dünyaya ulaşamaz. Örneğin fazla dağ olan bir yerde telefonunuzun çekmemesi bu durum ile alakalıdır. Kısacası GPS’den düzgün bir veri alabilmek için temiz bir alan gereklidir.

 

Temiz ve sinyal almaya engeli olmayan bir alanda GPS takibi yapmak mümkündür. GPS takibinin nasıl yapıldığı oldukça ilgi çekici bir konudur. Cihazlardan yayılan radyo frekansların uydulara ulaşma süresini hesaplayarak konum ve saat bilgilerine ulaşılabilir. Sinyalin geliş süresi ve hızının çarpımı, uyduya olan mesafenin belirlenmesini sağlar. Her ne kadar radyo frekans boyutunda hesaplamalar yapılsa da baz alınan hız ışık hızıdır. İyonlara veya ara mesafedeki yoğunluklara bağlı olarak gecikme payı da GPS cihazları sayesinde hesaplanarak toplama eklenir. Atom saatleri sayesinde bu uydu sinyallerini en doğru ve güvenilir şekilde ölçmek mümkündür.

Bu ölçümleri ve kontrolleri yapan dünya üzerinde üç adet GPS ana takip hattı bulunmaktadır. Bu ana takip hatları sayesinde GPS’lerin doğru zaman ve konumları belirlenerek, doğru veriler elde etmek amaçlanır. Bunun yanı sıra uzaya gönderilen bir uydunun takibinin yapılması da oldukça önemlidir. Bu yüzden ana kontrol merkezlerinde uydu bilimciler, uzay bilimciler ve yüksek makine mühendisleri tarafından kontrol sağlanır. Bu kontrol durumunun sağlanmasının ardından yeryüzündeki her cihaz kullanıcısı isteği dahilinde cihazlarının konum bilgilerini açabilir ve bu sayede GPS kullanıcıları kısmına dahil olabilir.

Günümüzde konum takibi gps takip programı, sosyal medya gibi alanlarda konum bildirme ve navigasyon cihazları sayesinde sıkça kullanılmaktadır. Bu sayede sadece uydu ve cihaz arasındaki konumun yanı sıra insanların birbirleri arasındaki konum bilgisine ulaşmak ve ulaştırmak da mümkündür. GPS takibi sayesinde karşılıklı konum bilgisi kullanma iznine sahipseniz birçok cihazdan başka birinin konum bilgisine ulaşabilirsiniz veya konum bilgilerinizi kullanarak başka bir konuma ulaşım sağlayabilirsiniz. Günümüzde sivil hayatın dışında güvenlik amacıyla veya polis ve savcılık makamları da uluslararası olarak sıkça GPS bilgilerini kullanmaktadır.

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu