Medyabey TVYaşam

Gülsüm Anne, Umut’u için dua bekliyor

Gülsüm Anne’nin Umut’u yoğun bakıma alındı… Antalya’da 2018 yılında trafik kazası sonucu tüm vücudu felç olan ve yatağa bağımlı halde yaşamak zorunda kalan Rus asıllı olduğu tahmin edilen gence yaklaşık 10 yıldır bakan Gülsüm Anne zor günler geçiriyor… Manevi oğlum dediği gence Umut adını veren Gülsüm Anne Umut için dua bekliyor…

Antalya’da, üç çocuk annesi Gülsüm Kabadayı tarafından 2009 yılından beri bakılan Rus asıllı felçli gencin hikayesi tüm dünyada büyük etki uyandırmıştı. Antalya’nın merkez Aksu ilçesinde yaklaşık 10 yıl önce geçirdiği trafik kazası sonucu hafızasını kaybeden gence bakan Türk anası Rusya’da da büyük sevgi ile karşılanmıştı. Gülsüm Kabadayı tarafından bakımı üstlenilen felçli genç için Rusya’da annesi olduğunu iddia eden onlarca kadın meydana çıkmış, Gülsüm Anne gerçek anneye ulaşılsa bile her zaman Umut’un annesi olacağını söylemişti.

Kamuoyunda Gülsüm Anne olarak bilinen, Gülsüm Kabadayı Umut’a öz çocuğundan fazla ilgi gösterdiğini her fırsatta ile getirmiş ve “Umut, sünnetli ve Müslüman diyoruz. Rusya’dan ayrılan ülkelerde yaşayan bir çocuk olabilir. Rusya’daki televizyon programlarında hiç bundan bahsetmiyorlar. Oradakiler hep yabancı. Gelsinler buyursunlar. Bu atmosferi yaşasınlar. Belki onların çocukları da bulunur. Biz başardık onlar da başarır. Umut, sayesinde onların çocukları bulunabilir. Kesinlikle Umut hıristiyan değil. Bence Müslüman bir ülkenin çocuğu.” açıklamasını yapmıştı.

Son gelen haberler üzücü

Son gelen haberlere göre Gülsüm Anne’nin Umut’unun durumu ağırlaştı ve yoğun bakıma alındı. Tamamen bitkisel hayata girdiği belirtilen Umut’un karaciğerinde sıkıntı olduğu ve trombosit verildiği belirtiliyor. Gülsüm Anne çok üzgün olduğunu ve herkesten dua beklediğini söylüyor.

Rus vekil, Gülsüm Anne’nin elini böyle öpmüştü

Rusya’nın Devlet Kanalı ‘Pervıy Kanal’ da ‘Pust Govaryat’ (Bırak kouşsun) isimli programa katılırken dizleri üstüne çökerek Gülsüm Kabadayı’nın ellerini öpen Rus Milletvekili Roman Hudyakov ve Milletvekili Ramin Gasımov Umut‘u ve Gülsüm anneyi evinde ziyaret etmişti. Rusya’nın resmi televizyonu 1.Kanal’de Antalya’da hiç tanımadığı bir felçli Rus çocuğuna annelik yapan Gülsüm Kabadayı’nın öyküsü konu edilmiş, ünlü Rus gazeteci Andrey Malahov’un sunduğu program katılımcıları gözyaşlarına boğulmuştu. Antalya’da 2008 yılında bir trafik kazası sonucu felç kalan ve ‘Umut’ ismi verilen genci Rusya Devlet Duması’nın Milletvekilleri Gülsüm anneye her türlü yardım etmeye hazır olduklarını bildirmişti.

blank

Konuyla ilgili haber basında böyle yer almıştı: 

“Rusya Devlet Duması’nın Milletvekilleri ‘Birleşik Rusya’ Partisi’nden Ramin Gasımov ve Sovyetler Birliği Liberal Demokrat Partisi’nden Roman Hudyakov Gülsüm anneye her türlü yardım için hazır olduklarını söylediler. Umut’la bir süre Rusça konuşan Milletvekili Hudyakov televizyon programında Gülsüm anneyi tanıdıktan sonra Türkiye’ye gelip her şeyi kendi gözleri ile görmek istediğini belirtti. Rusya’ya döndüğünde halkına her şeyin gerçek olduğunu anlatacağını ifade eden Milletvekili Hudyakov Rus halkının şaşkınlık içerisinde olduğunu söyledi. Milletvekili Hudyakov “Biz şaşkınız, çünkü bir Türk kadını yabancı bir çocuğa bakıyor. Bunu her anne yapamaz. Bugün gördüklerim bana sadece şunu öğretti. Böyle bir aileye Türkiye devletinin yardım etmesi lazım. Ben bir milletvekili gibi bugün Büyükşehir Belediye Başkanı ile görüşeceğim ve ondan kendi adıma rica edeceğim. Hiç olmazsa biz Rusya vatandaşları da aileye bir şekilde yardım ede bilelim. Eğer Türkiye hükümeti buna izin verirse biz kendi adımıza bu çocuğun tedavisi için elimizden gelen yardımı yapacağız. Eğer bu çocuk Rus ve ya Rus dilli halklardan biriyse biz onu kaderi ile baş başa bırakamayız. Biz kendi vatandaşımıza yardım etmeye borçluyuz. Nerde, hangi ülkede olması önemli değil, biz her zaman yardıma hazırız” dedi. Gülsüm Kabadayı’nın önceki konuşmalarında ‘Umut’un Müslüman bir ailenin çocuğu olduğu iddiası üzerine ise Hudyakov şöyle konuştu:

“Müslüman olması ile ilgili konuya mutlaka değinilmesi gerektiğini düşünüyorum. Ben kendi hükümetimden de rica edeceğim, bu olayı Rusya’nın bütün televizyon kanallarında göstersinler. Sadece Moskova’da değil, bütün Rus dilli ülkelerde, nerde Müslümanlar daha çok yaşıyorsa, nerde hem Rus dilli halklar, diğer dinden olan insanlar yaşıyorsa. Gerçekten de o farklı bir dinden olan ailenin çocuğu ola bilir. Biz buradan ‘Umut’un annesini bulmak için bütün Rus dilli halkalara müracaat edeceğiz.”

Gülsüm annenin emeğinin değerlendirilmesi gerektiğini savunan Milletvekili Hudyakov, “Bu kadın ona bakmış. Ama kimse hayal edemez ki bu genç kalbinde annesini nasıl arıyor. Annesinin bulunmasını istiyor. Ben istiyorum ki biz Türk hükümeti ile birlikte anneyi bulalım. Eminim ki birlikte bunu yapacağız” şeklinde konuştu.

Rusya Milletvekili Ramin Gasımov ise Antalya’ya hükümet partisinden olan bir milletvekili gibi değil kendi adına geldiğini söyledi. İnsanların sorunlarına kayıtsız kalamadığını kaydeden Gasımov Umut ve Gülsüm annenin insanlara bir ders verdiğini hatırlattı. Böyle insanların zamanımızda milyonda bir olduğunu ifade eden Gasımov “Bizim bu acımasız dünyamızda böyle insan yok. O yüzden her kes şaşırmış durumda, gerçekten de böyle insanlar var mı diye. Binlerce insan bize yazıyor, arıyorlar, soruyorlar, bu gerçek mi diye. O programı izledikleri zaman bütün halk ağladı. Onlar sadece ‘Umut’un durumuna ağlamadı, programı izledikten sonra sade bir Türk kadınının evine genç birini alıp ona yardım etmesine, tedavi etmesine ağladılar. O gözyaşları inamın ve umutun gözyaşları idi. Sevginin sınırı yok. Rus ve ya diğer halk olsun bu fark etmiyor. Gülsüm hanım bize örnek gösterdi. O hepimizin bu olaya bakmasını sağladı. Bu inanılmaz bir şey. Gülsüm hanım bütün dünyaya insanlığın ne olduğunu öğretti” dedi. Sadece Rusya’da değil, bütün Rus dilli ülkelerde her kesin Gülsüm annenin ellerinden öpmek istediğini söyleyen Gasımov Gülsüm annenin elini öperek “Ben şu an onun ellerinden öpüyorum, çünkü dostlarım bana ‘Gülsüm annenin ellerini öp, biz görürüz’ dediler. Her kes Gülsüm anneye dokunmak yanında olmak istiyor, Gülsüm annenin canlı melek olduğuna inanıyorlar” şeklinde konuştu. Gasımov oğlunu kaybeden bütün anneler için ‘Umut’un bir umut olduğunu da sözlerine ekledi.”

Umut ile ilgili Gülsüm Anne 2 yıl önce böyle röportaj vermişti 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu