Yerli Dizi

GÜN DEĞİŞİKLİĞİ DİZİLER İÇİN ÇÖZÜM MÜ?

Sanırım iki hafta önceydi;  Kanal D Yalan Dünya ve Arka Sokaklar dizileri için yer değişikliği yapmıştı. Yalan Dünya’nın pazartesi gününe alınmasının doğuracağı sorunları yazmıştım o zaman ve bugün gelinen yerde durum hiç açıcı değil.

Şimdi Kanal D’nin bu hareketinin benzerini Fox TV yapıyor.

Harem ve Merhaba Hayat gün değiştiriyor.

Kanalın bu hareketinde keşke biraz da yaratıcılık olsa.

Baştan beri Harem ve Yalan Dünya’nın medya önündeki atışmalarını biliyoruz.

Şimdi tam da Yalan Dünya’dan boşalan yere hemen kapak atmak bu çekişmenin bir sonucu mu sorularını getiriyor akla haklı olarak.

Akla bu soruların gelme nedenlerinden biri cuma ve aynı saatte yayınlanacak olması değil tabii. Gün değişikliği tanıtımı için verilen fragmanın da Yalan Dünya’nın gün değişikliğini duyurduğu fragmanının aynısı neredeyse.

Ne yaratıcılık ama!

Giderini Muhteşem Yüzyıl’dan, tanıtımını Yalan Dünya’dan alıp beslenen bir dizi ne kadar yaratıcı olabilir; ancak bu kadar…

Adı absürt, kendi absürt, taşınması da absürt olacak haliyle.

Tabii cuma reklam diliminin cazibesi Harem’i çeken önemli faktörlerden biri.

Tanıtımlarında her ne kadar günün dizilerinin dram ağırlıklı olduğu, aksiyon dolu olduğu, Cuma’ya neşe katmak için gidiyoruz söylemlerine yer verseler de reklam diliminden payına düşeni yakalamak asıl hedefleri ki bu da doğal bir beklentidir.

Hani diyorum madem yarıştasınız neden Yalan Dünya ile aynı gün yarışmayı seçmiyorsunuz?

Cevap iki komedi bünyeye zarar.

Hoş ikisi ayrı ayrı da bünyeye zarar.

Peki, cuma yer edinir mi kendisine?

Doğrusunu isterseniz cuma izleyicisini çözmek zor artık keyfi ne isterse onu izliyor.

Bir hafta birini, bir hafta diğerini.

Deneklerin verdiği verilerde bunu doğruluyor.

Neredeyse hiçbir dizi cuma yarışında istikrarlı bir duruş sergilemiyor.

Bir hafta bir dizi bir kategorinin birincisi iken diğer hafta diğeri o kategorinin birincisi oluyor.

Seyirci cuma dizilerini seviyor ve korumaya almış durumda.

Bu yüzden de eşit muamele sergiliyor.

Bunu daha öncede söylemiştim. Yineliyorum. Cuma’nın tek galibi yok. Hepsi başarılı ve seyirci tek dizi izlemiyor.

Ha Harem’e yer açarlar mı? Bu sevgiyle sararlar mı? Tekrarına sevgi sunmuşlar ama bu pirimi tekrar verirler mi?

İşte bunun cevabı Harem’in yaratıcılığında. Ancak şu ana kadar Harem’in yaratıcılığını ben göremedim bel altı çalışıyor çoğu zaman; o bel altılar keyif yerine eziyet veriyor. O kadar eziyete alternatifi çok olan bir günde seyirci ne kadar dayanır bunun cevabı belli ama biz yine Harem’den alalım.

Bekleyip görelim.

Merhaba Hayat’a gelirsek Pazar iyi gelebilir diziye. Benim diziye yönelik düşüncelerim farklı olsa da dizi yayınlandığı gün yüzünden çok fazla kesimce kabul görmedi. Ama pazar günü dizinin benzer içeriği olarak alternatif yapım yok. Bu diziye yarabilir. Tersi de olabilir elbette. Kadrosu güçlü ama sıradan Med Yapım projelerinden biri olduğu için her kesimi kucaklayamadı dizi. Pazar günü yarışmalar karşısında kucaklarsa o güçlü kadro için iyi olur. Gün değişikliği reytinglerinde ciddi bir değişim yaratmasa da bir miktar artış sağlayacaktır diziye diye düşünmekteyim. Bu Fox’u tatmin eder mi?

Fox’un kriterleri diğer kanallar gibi olmadığı için İtalyan yöneticisi de dizinin arkasında durduğu yönünde açıklamalar yaptığı için FOX’un pek reyting düşüklüğü ayrıntısıyla dizilerle alakalı yer değiştirmesi yaptığını düşünmüyorum.

Merhaba Hayat pazara merhaba derken Harem’in cuması ne olacak göreceğiz. Yalan Dünya ile bu kadar kırkılma işine yarayacak mı? Yoksa Harem’de cumada kırpılacak mı? İlerleyen günlerde birlikte göreceğiz.

Her iki diziye de hayırlı olsun diyelim severlerine de iyi seyirler…

E bu yazımda mini şort yazılarımdan biri oldu.:)) Arada olsun değil mi? Ama bu sefer ata sözü, özlü söz, ünlü özdeyişleri yok yazıda sanmayın sonunu güzel bir sözle bağlayalım ki mini şort yazılarımın geleneği bozulmasın değil mi?

“Zaman en iyi yazardır. Her zaman mükemmel sonu yazar.” (Limelight filminden)

OYA TEKİN / MEDYABEY

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu