Yaşam

Günlük İdeal Probiyotik Miktarı Ne Olmalıdır?

Doğru probiyotik dozu, bir bireyin probiyotik alma amacına bağlıdır. En doğru doz, doktorunuz tarafından önerilecek dozdur.

Probiyotik desteklerin gücü CFU sayısıyla ölçülür. Günlük bağışıklık ve sindirim desteği arayan bireyler için günlük 1-10 milyar CFU’luk bir doz tavsiye edilir. Ancak probiyotik organizmalar değişken olduğundan dolayı belirli bir dozaj belirlenmemiştir.

Sindirim sağlığını ve bağışıklık sistemini korumak için probiyotik bakterilerin etkileri araştırmalarla kanıtlandı. Probiyotik içeren besinler ile yeterli miktarda probiyotik almak mümkün olmayabilir ancak probiyotik takviyeler daha etkili ve güvenli bir yol olacaktır.

Esas olarak probiyotiklerin amacı bağırsak ekosistemini dengede tutmaktır. Gerekenden daha fazla probiyotik kullanmanın faydası olmayacağı gibi kimi durumlarda faydalı da olabilir. Bu yüzden ihtiyacınız olan probiyotik miktarına hekiminizle birlikte karar vermek en doğrusu olacaktır.

Probiyotik İhtiyacını Gidermede Takviyelerin Rolü

Biliyorsunuz sadece probiyotik değil birçok vitamini besinlerden almak yerine takviyeler ile vücudumuzda depolamayı tercih ederiz. Bunun nedeni, yalnızca kullanım kolaylığı değil elbette. Takviyeler besinlere göre kana daha çabuk karışma gibi tepkimeler sayesinde daha etkili oluyorlar. Bir diğer avantaj ise ne miktarda aldığınızı tam olarak bilebiliyor olmamız. Probiyotik ihtiyacını gidermekte de probiyotik takviyeler öne çıkıyor. En iyi probiyotik takviyesi olarak akıllarda yer edinen Probest bu konuda size yardımcı olabilir.

Takviye satın almadan önce de doktorunuzla görüşmeniz doğru bir yaklaşım olacaktır çünkü takviyeyi kullanmanıza engel olacak bir durumunuz söz konusu olabilir. Bütün takviyelerde ve sağlıkla ilgili tüm konularda doktor kontrolünde hareket etmenizi öneriyoruz.

Probiyotik Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kullanacağınız probiyotiğin hangi tür probiyotik olduğuna dikkat edin, birkaç tür probiyotik var ve her tür ayrı bir faydaya sahip. Kimi probiyotik türleri bağışıklık sisteminizi güçlendirirken kimi probiyotik türleri sindirim sisteminizi düzenliyor. Bu sayede bilinçli bir kullanım gerçekleştirmiş olur, kullandığınız üründen maksimum faydayı sağlayabilirsiniz.

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu