Teknoloji

Güvenlik Kamerası Sistemleri ve Çeşitleri

Güvenlik Kamera Sistemleri, CCTV Kapalı Devre Görüntü ve Kayıt Sistemleri olarak da malum 7/24 kesintisiz olarak gözlem ve kayıt yaparak can ve mal güvenliğini elde eden Elektronik Güvenlik Sistemlerindendir.

Güvenlik Kameraları, dijital hızla gelişen değişen teknolojinin ilerlemesi ile beraber artık ancak büyük kurumsal firmalarda, bankalarda, hastanelerde ve askeri alanlarda bulunmuyor, artık minik çaplı işletmelerden, binalara kadar aklımıza gelebilecek her alanda yer alır. Güvenlik CCTV Sistemleri lüks olmaktan çıkıp gereksinim haline gelerek Güvenli Bir Yaşam için yaşamın mühim bir parçası olmuştur.

Kapalı Devre İzleme Sistemleri Kullanım Alanları açısından İşyeri Güvenlik Kamera İzleme Sistemleri, Ev Kamera Sistemleri, Fabrika Güvenlik Kamerası Sistemleri,  Tesis Çevre İzleme Güvenlik Kamera Sistemleri, Şehir İzleme Sistemleri, KYGS, TEDES ve Plaka Tanıma Sistemleri şeklinde günümüzdeKamera Sistemlerinin pek çok kullanım alanına sahiptir.

ÇEŞİTLERİ

Güvenlik Kamerası Seçerken birden fazla çeşitle karşılaşılması mümkündür, çok fazla Güvenlik Kamerası Çeşitleri bulunmaktadır. Öncelikli olarak Kamera Çeşitleri İç Mekan Kameraları ve Dış Mekan Kameraları olmak suretiyle kullanılacak alana bakılırsa ayrılmaktadır. Seçilecek olan CCTV Çeşitlerine bakılırsa değişik özellikler de eklenmektedir.

Analog Kameralar, AHD Kamera Sistemleri, IP Kameralar, Termal Kameralar, Dome Kameralar, IR Bullet Kameralar, Box Kutu Kameralar, SpeedDome Kameralardır.

Seçilecek olan CCTV Çeşitlerine bakılırsa değişik özellikler de eklenmektedir. Özelliklerine göre bakıldığında;

Kablolu Kameralar, Kablosuz Kameralar, Gece Görüşlü Kameralar, Sabit Kameralar, Hareketli Kameralar, Kızılötesi Kameralar, Zoom Özellikli Kameralar olarak anlatmak mümkündür.

Güvenlik Kamera Sistemi, temel olarak donanım ve yazılım bileşenlerinden meydana gelebilmektedir. Kamera Sisteminin Donanımı; Kameralar, Video Kayıt Cihazları, Dijital Kayıt Cihazları, Lensler, Güç ve İletişim Kabloları, Kontrol Kumanda Merkezi ve Video Görüntüleme Cihazları şeklinde ürünlerden oluşmaktadır. Kamera Sisteminin Yazılımsal Bileşenleri ise CCTV Sisteminin İşleyişini elde eden programlardan oluşmaktadır. Bu programlar sayesinde Güvenlik Kameralarından gelen sahneler kayıt dibine alınıp yeniden izlenebilir ve arşivlenip saklanabilmektedir.

GÜVENLİK KAMERASI SİSTEMLERİNDE EN SIK KARŞILAŞILAN SORUNLAR VE ÇÖZÜMLERİ

Kapalı Devre Görüntü ve Kayıt Sistemlerini meydana getiren donanım ve bileşenler içinde birtakım durumlarda istenilmese de sorunlarla karşılaşılabilmek mümkündür. Bu problemler, kullanıcı, ürün ve alanında uzman olmayan kişiler tarafınca meydana getirilen hatalı montaj sebebi ile olabileceği şeklinde çevresel faktörlerden de kaynaklanabilmektedir. Ayrıca CCTV Sistemini meydana getiren ürünlerin kullanım ömrünün sona ermesine bağlı problemler de görülmektedir.

Genellikle en sık yaşanmış olan problemlerin başında Güvenlik Kamera Sisteminin Karanlık Göstermesi elde edilmiş görüntülerin dış etkenlerden bağımsız olarak karanlık olması ve Güvenlik Kamerasının Bulanık Göstermesi sorunlarının yaşanmasıdır.

Yaşanılan problemin temel deposu tercih edilen CCTV Sisteminde kullanılan lens ile ahenkli olmamasında yada lens ile kamera bağlantısının doğru bir biçimde yapılamamasından kaynaklanmaktadır. Bu nedenle; Güvenlik Kamerasının Özelliği ile ahenkli olan lensler tercih edilmeli ve kameraya lens bağlantısını ustalaşmış kişiler tarafınca yapılması gerekmektedir. Böylece, beklenilen kalitede ve çözünürlükte Güvenlik Kamerası Görüntüsü Netleştirmek mümkündür.

Güvenlik Kamera Sisteminden Hiç Görüntü Alamamak probleminin çözümü birçok vakit çok basit olabilmektedir. Enerji kablosu test edilerek elektriğin gelip gelmediğine bakılmalıdır. Fişin çıkmış olması ve kablodan kaynaklı bir temassızlık olabileceği göz önünde bulundurmalıdır.

Güvenlik Kamerasında Bazen Görüntü Kaybı Yaşanması ciddi bir kaygı yaratsa da bu şekilde bir durumda CCTV’ninBncKonnektör, Jak, Ethernet, enerji şeklinde bağlantılarını test edilmeli ve gevşeklik yahut temassızlık durumlarını test ederek sıkıntı çözülebilmektedir.

Güvenlik Kamerası Renk Problemi genel hatlarıyla NTSC/PAL ayarlarından kaynaklı olabileceği şeklinde CCTV yahut yazılımsal kaynaklı da olabilmektedir. Uzman desteği almak gerekebilir.

IP Kameralara Ulaşılamaması Sorunu, birden fazla IP Kamera Sistemlerinin olması halinde dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan değişik IP numaralarına sahip olunması gerekir. Her IP CCTV’nin kendine ait IP numarası olmalıdır, yoksa bu durum Kameraların erişimini engellemektedir.

Güvenlik Kamerası Parazitlenme Sorunu, parazitli yada şeritli bir görüntüleme sağlandığı durumlarda çoğu zaman probleminin deposu enerji akışından kaynaklıdır. Kapalı Devre Görüntüleme Sistemlerinin montajında topraklı hat kullanılmaması yada Kamera Sistemini besleyen adaptörün (güç ünitesi) yetersiz kalmasından da kaynaklanabilir.

Bu biçim yahut daha değişik problemler karşısında bir çözüme ulaşılamadığında ciddi bir mevzu olabileceği göz önünde bulundurularak can ve mal güvenliğiniz adına acilen Güvenlik Kamerası Firmaları ile iletişime geçilmeli ve Güvenlik Kamera Sistemlerinde Uzman desteğine ihtiyacınız olduğu unutulmamalıdır.

Gazi Information Teknoloji, Güvenlik CCTV Sistemlerinde oluşabilecek sorunları minimuma indirmek adına satış, yardımcı ve montaj şeklinde bütün süreçlerinde kaliteli ürün ve işçilik hizmeti sunmaktadır.”

 

Mitos

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu