Medya

HaberTürk yazarı Nagehan Alçı, Halk TV ve Tele1’e verilen cezalarla ilgili RTÜK Başkanı Şahin’le ne konuştu?

HaberTürk yazarı Nagehan Alçı, geçtiğimiz günlerde RTÜK’ün Halk TV ve Tele 1 kanallarına verilen beş günlük ekran karartma cezasını doğru bulmadığını yazmıştı. Alçı bugünkü yazısında RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin’in kendisini telefonla aradığını ve Halk TV ve Tele1 kanalına verine ekran karartma cezalarıyla ilgili daha detay açıklama yaptığını yazdı.

Nagehan Alçı’nın bugünkü yazısında dikkat çeken detay ise Şahin’in detaylı açıklamasından sonra da Alçı’nın verilen cezalar konusunda düşüncesinin değişmediğini yazması ve RTÜK’ün verdiği cezaları doğru bulmadığını ifade etmesiydi.

İşte, Alçı’nın bugünkü “RTÜK Başkanı’ndan gelen telefon ve muhalif kanalların durumu” başlıklı yazısından öne çıkan bölümler:


 

Perşembe günkü köşe yazımda Tele 1 ve Halk TV’ye verilen 5’er günlük yayın durdurma cezasını adaletsiz ve kabul edilemez bulduğumu söyleyerek kınamıştım.

Bu yazım üzerine RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin aradı.

Sayın Şahin ile bu meseleye dair uzun ve tartışmalı bir konuşma yaptık.

Bana bu tip yaptırımları uygulamaktan memnun olmadıklarını ve problemleri diyalog yolu ile çözmek için çabaladıklarını söyledi Ebubekir Bey.

“Derdimiz bağcı dövmek ve illa ceza vermek değil Nagehan Hanım, yayın ilkeleri doğrultusunda yayınlar yapılmasını sağlamaya çalışıyoruz, inanın. Bizim görevimiz bu ilkelerin uygulanmasını sağlamak. Ben her zaman sorunların konuşularak çözülmesinden yanayım. Her seferinde diyalogla halletmeye çalışıyoruz. Uyarıyoruz. Çoğu zaman da ceza vermeden bu şekilde çözüyoruz. Ancak diyaloğa açık olunmayınca mecburen yaptırım uyguluyoruz. Bu sefer başka bir seçenek bırakmadılar maalesef. Birçok hatada ve ihlalde ilgili uzmanlar tarafından anında uyarılar yapıldı. En son benim başkanlığımda yapılan toplantıda bu uyarılar tek tek ilgililere aktarıldı.”

**************

Ebubekir Bey’e de telefonda da ifade ettiğim gibi burada mesele mevcut kutuplaşma ortamının getirdiği güvensizlik hissi nedeniyle toplumun bir kesiminin RTÜK’ün her kanala aynı hassasiyetle yaklaşmadığını düşünmesi.

Ben bu vesile ile son dönemdeki kararları da sordum. Ülke TV’deki malum konuşma çok tartışılmıştı. Şahin’le o programın ertesindeki süreci de konuştuk. Şöyle dedi:

“Hemen temasa geçtik, zaten kanal da büyük üzüntü içinde idi Nagehan Hanım. En üst perdeden özür dilediler. Daha sonra yaptığımız toplantıda da zaten ceza verdik, biliyorsunuz. Bakın burada kanalın tutumu çok önemli. Uzlaşmaz bir tavır içine girilirse bizim için yapacak bir şey kalmıyor. Halk TV ve Tele 1’de böyle oldu ama Ülke TV pişman konumundaydı ve samimi üzüntü içindeydi.”

Ebubekir Bey’in açıklamalarına saygım var ama ben Halk TV ve Tele 1 ekranını karartma kararını yanlış ve adaletsiz bulmaya devam ediyorum.

**************

Öte yandan geçen yazımda çok tartışılan Halk TV ve Tele 1’in ülkeye faydalı olmadığı ama iktidar blokuna ve mevcut Yeşil Kemalist rejime çok faydalı olduğu düşüncemi de açmak isterim.

CHP’YE DE FAYDALARI YOK

Evet Halk TV ve Tele 1’e verilen cezayı adaletsiz buluyor ve kınıyorum ama bu yayın organlarının mesela CHP’ye de hiçbir faydası olmadığını düşünüyorum.

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu