Yazarlarımız

Hafta sonu için pozitif ritüeller

Hafta içinin yoğun koşturmacası, iş hayatı, maddi-manevi sorunlar, enerjinin inişi çıkışı derken hafta sonu geliyor ve biz hafta sonundan bir şey anlamadan bir bakmışız ki yeni bir haftaya merhaba diyoruz ve o yoğun enerjiye kaldığımız yerden devam ediyoruz. Ve tabii ki çoğunluk olarak ta kendimizi, kendimize zaman ayırmayı, ruhumuzu ve enerjimizi beslemeyi hep unutuyoruz.

Hayatın inişleri ve çıkışları içerisinde bir şekilde de olsa kendimize zaman ayırmak zorundayız ki içinde bulunduğumuz durumlar daha yaşanılası daha enerjik olsun. Bu yüzden sizlere haftanın iki günü yapacağınız tatlı ve enerjik ritüeller vereceğim. Ve hepinizden bu ritüelleri hayatınızın bir parçası haline getirmeniz için söz istiyorum.

CUMARTESİ RİTÜELLERİ

  • Cumartesi sabahı uyandığınızda, elinize bir kâğıt kalem alıyorsunuz ve o hafta içinde başınıza gelen bütün olumsuz olayları yazıyorsunuz. Yazdıktan sonra, bütün yazdıklarınızı sesli olarak okuyorsunuz ve ardından ‘Yaşadığım tüm durumlardan hayrıma olan dersleri almaya niyet ediyorum, teşekkür ederim.’ Diyorsunuz ve kâğıdı yakıp küllerini lavabodan atıyorsunuz.
  • İş yoğunluğunuz ne olursa olsun kendiniz için 1 saatlik yürüyüş zamanı ayıracaksınız. Yürüyüşe ritüel amaçlı çıkacaksınız ve tüm dünya ile bağlantınızı keseceksiniz. Telefonunuzu kapatın ve sadece yürüyün. Yürürken; hayallerinize ve kendinize odaklanın. Varlığınızı hissetmeye çalışın. Nasıl yürüyorsunuz? Nasıl hareket ediyorsunuz? Ne hissediyorsunuz? Vücudunuzda kasılma var mı? Hepsini gözlemlemenizi, kendinizin farkına varmanızı istiyorum.
  • Cumartesi Meditasyonu: günün herhangi bir saatinde yapabilirsiniz. Rahatça uzanın ya da dik bir şekilde oturun. Gözlerinizi kapatın ve çok derin sakin nefesler alıp vermeye başlayın. Vücudunuzun herhangi bir yerinde kasılma ya da rahatsız olan bir nokta varsa orayı rahatlatın ve nefes alıp vermeye devam edin. 15 dk. boyunca sadece nefes alıp verin ve kendinizi izleyin. Gelen düşüncelere ya da hissiyatlara anlam yüklemeyin, sadece izleyin. Ve içinizden gelen her tepkiye çıkması için izin verin. 15 dk. Sonra kendinizi hazır hissettiğinizde yavaşça gözlerinizi açın.
  • Aktardan, mısır püskülü alın ve akşam saatlerinde (özellikle uykudan bir ya da iki saat önce) bir tutamını yakın ve evin içerisinde tütsüleyin. Amacı; enerjiyi pozitife yönlendirmek ve bereket enerjisini harekete geçirmek.

 

PAZAR RİTÜELLERİ

  • Sabah uyandığınızda (yataktan kalkıp yüzünüzü yıkadıktan hemen sonra) bir tutam mısır püskülü yakın ve evi, yaşam alanınızı tütsüleyin. Ardından 15 dk. Boyunca bir gün önce yaptığınız meditasyonu yapın ve güne başlayın.
  • Gün içerisinde istediğiniz bir zamanda ayna karşısına geçin ve 5 dk. Boyunca kendi gözlerinizin içine bakarak; sağlığınız ve sahip olduğunuz her şey için şükür ve teşekkür edin.
  • Uzun zamandır yapmak isteyip te yapmadığınız bir şeyi yaparak kendinizi ödüllendirin. Örnek; sinemaya gitmek vs.
  • Kendinize, kendinizi anlatan bir mektup yazın. Sevdiğiniz özelliklerinizi, takdir ettiğiniz yönlerinizi, başarılarınızı vb. hepsini yazın. Yazdığınız şeylerin pozitif olmasına dikkat edin. Daha sonra yazdığınız şeyleri sesli olarak okuyun ve mektubu sevdiğiniz bir yerde saklayın ve haftada bir kez açıp sesli olarak okuyun.
  • Sevdiğiniz ve değer verdiğiniz min. 3 kişiye mektup yazın ve pazartesi günü gönderin. Mektubunuzda, o insanı neden sevdiğinizi, bu zamana kadar geçirdiğiniz güzel günler için ona ne kadar minnettar olduğunuzu yazın. Ve içinizden başka neler geliyorsa…
  • Pazar Meditasyonu; -uykudan en az yarım saat önce- ayakta dik ve rahat bir şekilde durun ve gözlerinizi kapatın. Ellerinizi yukarıya kaldırın ve avuç içleriniz gökyüzüne doğru baksın. (kollarınız dik bir şekilde durmalı) Ardından yeni hafta için niyetlerinizi sesli olarak belirtin ve teşekkür edin. Örnek; yeni haftanın bereketli geçmesine niyet ediyorum, teşekkür ederim. Vb. ( cümlelerinizde ‘niyet ediyorum’ kalıbını kullanın.)

 

CAN PERİMCEK/MEDYABEY

(SPİRİTÜEL DANIŞMAN & YAŞAM KOÇU)

İnstagram; cperimcek

Twitter; @canperimcek

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu