Yaşam

Hafta sonu plan yapanlar dikkat! Meteorolojiden fırtına yağış uyarısı

Türkiye yağışlı bir haftayı geriye bırakıyor. Ancak Meteoroloji Genel Müdürlüğü haftanın son gününde özellikle Kıyı ve Güney Ege ile Marmara’nın güney ve doğusunu yağışlar konusunda uyardı. Fırtına ve yağışın beklendiği Cuma gününün ardından vatandaşlar en çok “Hafta sonu yağışlar devam edecek mi?” sorusunun yanıtını arıyor. Hafta sonu hava durumu bilgilerini sizler için araştırdık. İşte 17-18 Şubat hava durumu tahminleri…

Antalya’nın Batı İlçelerinde Cuma Günü Beklenen Kuvvetli Yağışlara Dikkat!

Yapılan son değerlendirmelere göre: Marmara’nın güney ve doğusu, Kıyı ve Güney Ege, Batı Akdeniz, Doğu Akdeniz’in iç kesimlerinin yüksekleri (Toroslar Mevkii), Güneydoğu Anadolu’nun doğusu ile Konya, Siirt, Şırnak ve Hakkari çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Genellikle yağmur ve sağanak, Güney Ege ve Akdeniz kıyılarında yer yer gök gürültülü sağanak, Hakkari çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması beklenen yağışların, bu akşam saatlerinde Muğla çevreleri (Bodrum, Milas, Datça ve Marmaris), İzmir ve Aydın’ın batı ilçeleri ile yarın Antalya’nın batı ilçelerinde(Kaş, Kale, Finike, Elmalı, Kumluca, Kemer, Korkuteli) kuvvetli ve yer yer çok kuvvetli(30-75 km/metrekare) olması bekleniyor. Sabah ve gece saatlerinde iç ve doğu kesimlerde yer yer pus ve sis hadisesi ile Doğu Anadolu’nun kuzeydoğusunda buzlanma ve don olayı meydana geleceği tahmin ediliyor.

HAVA SICAKLIĞI: Önemli bir değişiklik olmayacağı tahmin ediliyor.

RÜZGAR: Genellikle kuzey ve kuzeydoğu, Doğu Karadeniz kıyıları ile bu akşam saatlerinde Güney Ege kıyılarında güneyli yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Marmara ile Ege kıyılarında kuvvetli (40-60 km/sa) olarak esmesi bekleniyor.

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların; Bu akşam saatlerinde Muğla çevreleri (Bodrum, Milas, Datça ve Marmaris) ile İzmir ve Aydın’ın batı ilçelerinde, yarın Antalya’nın batı ilçelerinde(Kaş, Kale, Finike, Elmalı, Kumluca, Kemer, Korkuteli) kuvvetli ve yer yer çok kuvvetli(30-75 km/metrekare) olması beklendiğinden meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı (ani sel, su baskını, yıldırım riski, vb.) dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

BÖLGELERİMİZDE HAVA
MARMARA: Çok bulutlu, bu akşam saatlerinde Balıkesir ve Çanakkale çevreleri ile yarın İstanbul’un Anadolu yakası, Sakarya Yalova, Bursa ve Kocaeli çevrelerinin yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın; Batı kesimlerinde kuzey ve kuzeydoğu yönlerden yer yer kuvvetli (40-60 km/sa) olarak esmesi bekleniyor.

BALIKESİR 5°C, 11°C Çok bulutlu, bu akşam ve gece saatlerinde hafif sağanak yağışlı

EDIRNE 4°C, 10°C Çok bulutlu

ISTANBUL 7°C, 10°C Çok bulutlu, yarın Anadolu yakası kısa süreli ve yerel olmak üzere hafif sağanak yağışlı

KIRKLARELI 4°C, 10°C Çok bulutlu

EGE: Çok bulutlu, Kıyı Ege ve Manisa çevreleri ile yarın öğle saatlerinden sonra Denizli ve Afyon çevrelerinin sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; bu akşam saatlerinde Muğla çevreleri (Bodrum, Milas, Datça ve Marmaris) ile İzmir ve Aydın’ın batı ilçelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın Kuzey Ege kıyılarında kuzeyli, bu akşam saatlerinde Güney Ege kıyılarında güneyli yönlerden kuvvetli (40-60 km/sa) olarak esmesi bekleniyor.

A.KARAHISAR 2°C, 11°C Parçalı çok bulutlu, yarın öğle saatlerinden sonra yağmurlu

IZMIR 9°C, 17°C Çok bulutlu, sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; akşam saatlerinde batı ilçelerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor.

MANISA 8°C, 16°C Çok bulutlu ve aralıklı sağanak yağışlı

MUĞLA 5°C, 13°C Çok bulutlu, sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; akşam saatlerinde il genelinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor.

AKDENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, bölgenin batısı ile bu akşam saatlerinde doğusunun iç kesimlerinin yükseklerinin (Toroslar Mevkii) yağmur ve sağanak, kıyı kesimlerin yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların yarın Antalya’nın batı ilçelerinde(Kaş, Kale, Finike, Elmalı, Kumluca, Kemer, Korkuteli) kuvvetli ve yer yer çok kuvvetli(30-75 km/metrekare) olması bekleniyor.

ADANA 11°C, 21°C Parçalı ve çok bulutlu, bu akşam saatlerinde iç kesimlerinin yüksekleri yağmurlu

ANTALYA 12°C, 18°C Çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların yarın batı ilçelerinde (Kaş, Kale, Finike, Elmalı, Kumluca, Kemer, Korkuteli) kuvvetli ve yer yer çok kuvvetli (30-75 km/metrekare) olması bekleniyor.

BURDUR 4°C, 10°C Çok bulutlu, aralıklı yağmurlu

HATAY 9°C, 18°C Parçalı bulutlu

İÇ ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu, bu akşam saatlerinde Konya çevrelerinin hafif yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor.

ANKARA 3°C, 13°C Parçalı ve çok bulutlu

CANKIRI 2°C, 12°C Parçalı ve çok bulutlu

ESKISEHIR 4°C, 13°C Parçalı ve çok bulutlu

KAYSERİ -1°C, 14°C Parçalı ve çok bulutlu

BATI KARADENİZ: Parçalı ve yer yer çok bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Bu gece ve yarın sabah saatlerinde yer yer sis ve pus olayı bekleniyor.

BOLU 2°C, 12°C Parçalı ve çok bulutlu

DÜZCE 7°C, 14°C Parçalı ve çok bulutlu

KARABÜK 4°C, 14°C Parçalı ve çok bulutlu

ZONGULDAK 6°C, 10°C Parçalı ve çok bulutlu

ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Bu gece ve yarın sabah saatlerinde bölgenin doğusunun iç kesimlerinde yer yer pus ve sis hadisesi bekleniyor.

AMASYA 4°C, 15°C Parçalı ve az bulutlu

ARTVİN 6°C, 15°C Parçalı ve az bulutlu

SAMSUN 8°C, 16°C Parçalı ve çok bulutlu

TRABZON 8°C, 15°C Parçalı ve az bulutlu

DOĞU ANADOLU: Parçalı ve yer yer çok bulutlu, yarın öğle saatlerinden sonra Şırnak çevrelerinin hafif yağmurlu, Hakkari çevrelerinin hafif karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Bu gece ve yarın sabah saatlerinde bölgenin kuzey ve doğusunda yer yer pus ve sis hadisesi ile birlikte kuzeydoğusunda buzlanma ve don olayı bekleniyor.

ERZURUM -8°C, 4°C Parçalı ve az bulutlu

HAKKARİ 0°C, 4°C Parçalı bulutlu, zamanla çok bulutlu, yarın öğle saatlerinden sonra hafif karla karışık yağmur ve kar yağışlı

KARS -8°C, 5°C Parçalı ve az bulutlu

MALATYA 1°C, 14°C Parçalı ve yer yer çok bulutlu

GÜNEYDOĞU ANADOLU: Parçalı, doğusunun yer yer çok bulutlu, Yarın öğle saatlerinden sonra Diyarbakır, Mardin, Batman ve Siirt çevrelerinin hafif yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor.

BATMAN 2°C, 15°C Parçalı, zamanla çok bulutlu, yarın öğle saatlerinden sonra hafif yağmurlu

DIYARBAKIR 1°C, 14°C Parçalı, zamanla çok bulutlu, yarın öğle saatlerinden sonra hafif yağmurlu

GAZIANTEP 4°C, 14°C Parçalı bulutlu

SIIRT 5°C, 12°C Parçalı, zamanla çok bulutlu, yarın öğle saatlerinden sonra hafif yağmurlu

16 ŞUBAT CUMA GÜNÜ (YARIN) HAVA NASIL OLACAK? 

Yarın yurdun güney doğusu kıyı ve güney Ege iel Marmara’nın güneyi ve doğusunda yağış bekleniyor. Karadeniz ve Doğu Anadolu’da hava parçalı bulutlu iken, İç Anadolu ve Akdeniz’in doğusunda bulutlu ve sisli bir hava bekleniyor.

CUMARTESİ GÜNÜ YAĞIŞLAR NERELERİ ETKİLEYECEK?

Cumartesi günü Marmara ve Güneydoğu Anadolu bölgesi, Doğu Anadolu bölgesinin güneyi ile Akdeniz’in doğusunda yağış gözlenirken, Ege ve Batı Akdeniz, İç Anadolu ve Doğu Anadolu’nun kuzey kesimlerinde bulutlu ve sisli bir hava bekleniyor.  Hakkari ve Van’da kar bekleniyor.

PAZAR GÜNÜ DOĞUDA KAR BATIDA GÜNEŞ 

Pazar günü ise yurdun batısı ve İç Anadolu bölgesinde hava parçalı bulutlu olacak. Yurdun doğusu için Karadeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgesi dahil olmak üzere şiddetli yağış bekleniyor. Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğu kesimlerinde kar ve tipi olacağı tahmin ediliyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu