Astroloji

Haftalık (19-24 Haziran) burç yorumları… Ünlü Astrolog Filiz Özkol yazdı

Haftalık burç yorumları 19.06.2022

BU HAFTA DOĞANLAR:

Fiziksel anlamda çekici ve sevilen bir kişilikleri vardır. Duygusal inatçılıkları yüzünden çevrelerine hoşgörüsüz olabilirler. Tarafsızlıklarını kaybettikleri zaman çok fazla hata yapmaya başlarlar. Yaşamlarındaki kişilerin ikinci eşleri olabilirler. Kısıtlanmaya gelemedikleri için, aşkları daima fırtınalı geçer. Yaşamlarının ikinci yarılarında gerçek mutluluğu bulurlar. Alçak gönüllü ve yardım sever duyguları ile çevrelerinde seçkin bir dost topluluğuna sahiptirler. Alıngan ve detaycı yönlerini ön plana çıkardıkları zaman çevrelerinde olumsuz bir kişilik sergileyebilirler. Sevgi konusunda oldukça çekimser davranırlar. Ret edilmek en büyük korkuları olduğu için, duygularını partnerleriyle kolay paylaşamazlar.

 

KADINLARI:

Onlar aşırılıkların ve aşırı uçların insanlarıdırlar.. Bu özelliklerini i iyi bildikleri için, kendileriyle  ilgili yorum yapma ihtiyacı bile duymazlar.. Anlaşılmak gibi bir problemleri  olmadıkları için ‘küstah’ diye nitelendirilmek, onları  muzipçe güldürür. Güçlü karakteriniz ve garip adalet duygularıyla onları  anlayabilen bir eş olabilmek de herkesin harcı değildir. Güzellikler hep karanlıklarda gizli olduğu için, imkansız olan şeylerden hoşlanırlar. Sınırları çok geniş olup, sevdiği şeyleri özel olarak keşfetmek gerekir.

ERKEKLERİ:

Derin bir duygu insanıdırlar. Olaylara güçlü bir mantıkla yaklaştıkları için, onlara her konuda güvenilir. Hafızaları çok kuvvetlidir. Bir konuyu bir kez söylemek yeterlidir. Hatırlatılmaktan nefret ederler. Asla yüzeysel bir kişi olamazlar. Karizmatik ve manyetik bir güce sahiptirler. Çekicilikleri efsanevidir. Mantığını çok iyi kullandığı için, doğruları çabuk keşfeder. İyi fakat sert bir babadır. Çocukları ile iletişim kurma konusunda, ketumdur. Onlardan güçlü bir kişilik, yaşama karşı dayanıklı olmalarını bekler. İkili ilişkileri zor seyreder ve yaşamlarında ki kişi her zaman onun istekleri doğrultusunda olmalıdırlar.

ÇOCUKLARI:

Dünyanın en ilginç çocuklarıdır diyebiliriz. Sessiz ve sakin denizlerde kopan fırtınalara benzerler. Ya her şeyi silip götürüler, ya da bir limana sığınırlar. Gözlerinin ardında neler yaşandığını bulmak neredeyse imkansızdır. Yalnızlığı severler. Kendilerini oyalamaya bayılırlar. Sürekli sevgiye ihtiyaç duyarlar fakat bunu itiraf edemeyecek kadar gururludurlar. Sezgileri o kadar güçlüdür ki gözleriyle sizi takip ederek hislerinizi ve düşünceleriniz anlarlar. Harçlıklarına düşkün olup, onu asla parasız bırakmamalısınız.

HAFTANIN  YORUMU:

Bu hafta gücümüzü sosyal arkadaşlıklarımızdan alabiliriz. Organizasyonlar gündeme gelirken, fikir ayrılıkları yüzünden istenmeyen tartışmalar söz konusu olacak. Akrabalık ilişkilerimiz önem kazanacak.. Çocukları ilgilendiren sorunlar ortaya çıkacak. Özellikle çocukların toplumsal sorunları gündeme gelecek. Sporcuların dikkatli olmaları gereken bir hafta. İstenmeyen sakatlıklar ve kazalar söz konusu. Kısa vadeli aşklar gündeme gelecektir. Sessiz ortamlarda çalışabileceğiniz yerleri tercih edeceksiniz. Duygular her ortamda eleştiriye açık olacaktır.

HAFTANIN ÇİÇEĞİ:

Manolya, kardelen, karanfil, Sarı sardunya

HAFTANIN KOKUSU:

Tropikal meyve, Hindistan cevizi

HAFTANIN RENGİ:

Beyaz, kahve, kemik, bordo, mavi, pembe

 

 

KOÇ

Bu hafta aile içi aktiviteler için uygun olmasına rağmen, arkadaşlarınız konusunda fazla iyimser davranabilirsiniz. Canınızın sıkılmasına neden olacak olaylardan uzak kalmaya çalışın. Arkadaş çevrenizde size ilgisi olan bir kişi dikkatinizi çekebilir. Dostlukların aşka dönüşmemesi, sizin tavırlarınız karşısında şekil alacaktır. İlişkilerinize zaman tanıyın ve fevri hareket etmeyin.. Mars’ın  burcunuzda ilerlemesi Kıskançlık gösterilerinin size herhangi bir avantaj sağlamayacaktır. Hatta var olan duyguları zedeleyebilir. Bulunduğunuz koşulları çevrenizdeki kişilerin tepkisiyle birlikte harmanlayacaksınız. Önce değer vermek istemeseniz bile, daha sonra olabilecek eksileri düşünecek ve vazgeçeceksiniz. İçsel sezgilerinizin doğru çıktığını görmek sizi rahatlatacaktır. Düşüncelerinizi saklama gereği duyabilir ve uluorta konuşmaktan çekinebilirsiniz. Yaptığınız işlerin sorgulanmasından hoşlanmıyorsunuz. Şartlarınızı zorlamadan isteklerinizi gerçekleştireceksiniz. Dengeli ve duygusal yapınızı tartışmalarla bozmak istemiyorsunuz. Çevrenizdeki dostlarınızla kuracağınız güçlü bağlar ileri vadede size artı getirecektir.

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

BOĞA

İlişiklerinize derin bir duygusallık hakim. Aşkı algılama biçiminiz öylesine farklı ki, sizi anlamakta zorlanıyorlar. Duygusal olarak ne aradığınızı ayrıntılı olarak düşünmelisiniz. Çünkü, yaşadığınız kaoslar giderek artabilir. Yaşadığınız çelişikleri, karşı tarafa da yaşattığınız zaman iş çığırından çıkıyor.. Sevdiklerinizden alacağınız güç çok önemli. Girdiğiniz ortamlarda kendinizden emin tavırlarınız ve etkileyici cümlelerinizde arkanızda bir hayranlık ordusu bırakacaksınız. Hem cinsleriniz tarafından kıskançlıkla izleneceğiniz için, bazılarına karşı dikkatli olmalısınız. Dostunuzu ve düşmanınızı iyi ayırt etmelisiniz. Gireceğiniz ortamlarda farklı bir konu ile ilgili fikirlerinizi söylemelerini isteyebilirler. Aykırı davranmak yerine, olaylara görecelikle bakmalısınız. Taraf tutmak size çevre kaybettirebilir. Özgürce konuşmak her zaman olumlu sonuç vermiyor. Yaşam şartlarınızla ilgili değişimler canınızı sıkabilir. Dikkatli olmalısınız. Kendiniz kadar çevrenizi düşünmeniz tabii ki çok güzel. Fakat zaman zaman aşırıya kaçabilir, sevdiklerinizin de, harcamalarını denetlemek isteyebilirsiniz. Artık geçmişin hesabını yapmak istemiyorsunuz. İçsel çatışmalarınız bitiyor. Mars yüzleşmesi yaşıyorsunuz.

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

İKİZLER

Hayal kırıklıklarına karşı tedbirli olmalısınız. Yakın arkadaşlarınızın  kişisel çıkarları yüzünden zarar görebilirsiniz. Sosyal aktiviteleri seviyor, olsanız da, kalabalıklar içinde kendinizi yalnız hissediyorsunuz.  Olayların duygusal yönleri canınızı sıkabilir fakat karşınızdaki kişilere gereken desteği veriyorsunuz. Bu hafta bir çok arkadaşınız aşk hikayeleriyle ilgili düşüncelerini sizinle paylaşacaklar. Yardım etmeyi ve akıl vermeyi seviyorsunuz. Biraz da kendinize zaman ayırın. Performans gerektiren konularda daha dikkatli davranmanız gerekebilir. Yaşam gücünüzün yüksek olduğu bir hafta. Birlikte çalıştığınız kişilerle, duygusal çelişkiler yaşamanız mümkün. Sizin olaylara bakış açınız onlara göre uçuk ve imkansız gibi görülebilir. Fakat sizdeki başarma hırsı, hiçbir engel tanımıyor. Son anda vazgeçmediğiniz müddetçe her şey mükemmel gelişecek. . Becerikli ve akıllıca davranmalı ve şartlarınızı karşı tarafın istekleri doğrultusunda değerlendirmelisiniz. Çalışma sisteminizi değiştirme konusunda yeniliklere ihtiyacınız var.

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

YENGEÇ

Duygusal yönleriniz daha da arttırırken, sizi şüpheci ve temkinli yapıyor. Kendinizi esir ettiğiniz kaoslardan kurtulmanın bir yolunu bulmalısınız. Düşünceleriniz o kadar fazla derin ki, sizi anlamak için karşı tarafın üstün bir çaba sarf etmesi gerekiyor. Fazla alıngan olduğunuz bir hafta  yaşayacaksınız. Romantik olmaktan bir türlü vazgeçemediğiniz bir gerçek. Hayal kırıklığı size göre değil fakat fazla çevrenizdeki kişilerin üzerinizde baskısı sizi üzebilir. Kıskançlıktan uzak kalmalısınız Fakat bu özelliğinizi yakın aile ilişkilerinizde de kullanmak isteyeceksiniz. Düşüncelerinizi istediğiniz yönde yapılandırmak istiyor ve gerekli tüm detayları gözden geçiriyorsunuz. Bu hafta, Mars’ın  verdiği etkileri olumlu bir şekilde kullanmak için bir çok vasıflara sahipsiniz. Birlikte çalıştığınız kişilerin değişik fikirlerinden yaralanabilirsiniz. . Destek gördüğünüz zaman kendinize olan güveniniz daha da artıyor. Kişisel olaylarınızı ailenizle bütünleşerek yaşamak isteyeceksiniz. Onların fikirleri sizin için oldukça önem taşıyor. Mars ve Venüs’ün tüm iyi dileklerini ve olumlu enerjisini size aktarmak için, sanki size söz vermiş gibi davranıyor.

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

ASLAN

Güvensizlik duygusu içinde olabilirsiniz. Durum değerlendirmesi yaparken, kendi mantığınızı savunan ve olaylara farklı bir felsefeyle yaklaşan bir yapınız var. Bulunduğunuz grupları, etkileyici konuşmalarınızla ikna edeceksiniz.. Eğer, bekarsanız ve sevgili arıyorsanız; işte size büyük bir fırsat. Tesadüfen tanışacağınız bir kişi ile şimdiden kolları sıvayın ve yeni duygularınızın keyfini çıkarın. Güneş, ve Merkür  ne  zaman bir araya gelse sosyal ortamlarda tanışmalar artar unutmayın. Sizden yaşça büyük çevrelerde dolaşmaktan korkmayın onların ilgisi size iyi gelecektir. Mars sizin gibi ateş  bir burç olan Koç’ta ilerliyor… Düşüncelerinizde derin bir kavrayış hakim. Olayların iç yüzünün çok çabuk çözdüğünüz için, karşı taraf için korkutucu olabiliyorsunuz. Uğraşı verdiğiniz konularla ilgili; hak ettiğiniz değerlere ulaşamadığınız zaman, çok üzülüyorsunuz. Bugün çabalarınızı yoğunlaştırabilirsiniz. Sezgilerinin size yardım edecek. Enerjinizin gücünü duygusal ilişkilerinize de yansıtabiliyorsunuz. Bazı değerlerin yaşamınızda değişmesinden rahatsızlık duymadan, çevrenizi sorgulamaya devam ediyorsunuz. Takıntılarınızla yaşamaktan vazgeçin.

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

BAŞAK

Bazı olayları yeniden yapılandırmak isteseniz de, şimdilik beklemeyi yeğlemelisiniz. Ayni fikirleri paylaştığınız kişilerle, ortak projeler sergilemeyi amaçlıyorsunuz. Yaşamınızın en hareketli ve hızlı günlerini yaşayacağınızı bilmelisiniz. Plüton’un  geri hareketi eski dostların ve aşkların gündem kazanacağını gösteriyor. Girdiğiniz topluluklarda ön planda olmanın zevkini yaşayacaksınız. Gizli  aşkların yeniden gündeme gelmesi de söz konusu.  Fakat, bu arada güçlü isteklerinizi kontrol etmeyi öğrenmelisiniz.. Bu dönem romantik kalmaya devam edin. İsteklerinizin yeniden gözden geçireceksiniz. Sürpriz aşklar gündeme gelecek. Merkür’ün konumu kariyer ve  çevre ilişkilerinizi etkiliyor. İş yerinizdeki arkadaşlarınızla aranızda bazı problemler olabilir, fakat, bunu önemsemeyin. Siz pratik davranışların sonuçlarını hesaplarken, onlar işin bir başka boyutunda olacaklar. Uzun süredir almayı düşündüğünüz bir eşya konusunda aceleci davranmayın. Maddi sıkıntılar sizi üzülebilir. Kendinize taviz vermek isteyecek ve öz benliğinizi besleyecek çalışmalar yapacaksınız. Endişelerden uzak yaşama tarzınızı benimsemek isteyeceksiniz. Birlikte çalışacağınız kişilerin size yaklaşımlarını önemsemeli ve duygusal olaylarını takibe almalısınız.

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

 

TERAZİ

Risklere karşı dayanılmaz bir şekilde arzu duyacaksınız. Beraberliklerinizde, ani gelişen kıskançlıklar nedeniyle zor anlar yaşarken, kendinizi kısıtlanmış hissedebilirsiniz. İçinizdeki sevinç bir anda tavan yapacak ve önleyemediğiniz bir yenilenme duygusu içinde olacaksınız Eğlenceyle aranızın iyi olduğu bir dönem fakat siz; çalışma yaşantınızdaki yoğun temponuzu eğlenirken de aşırıya kaçarak gösterebilirsiniz. Uzak yollardan gelecek sürpriz haberler karşısında keyifli bir dönem yaşayabilirsiniz. Yolculuklar sizi mutlu ediyor. Beklediğiniz haber için kolları sıvamalısınız. Duygusal konuların sizi fazlasıyla yoğunlaştığı bir haftanın içindesiniz. İnce detaylar üzerinde durduğunuz için, sizi çevrenizin anlaması zorlaşacaktır. Özellikle düşüncelerinizi farklı bir noktada odaklaştıracaksınız. Mars karşıt evinizde maddi harcamalarınınız için gerekeli desteği ortak  imkanlarınızla yaratmalısınız. Yeniliklere açık olmanıza rağmen, bugün eski alışkanlıklarının etkisinde kalabilirsiniz. Geleneksel kişilerle birlikte geçmiş olayları konuşmaktan zevk alacağınız bir hafta.. Uzun süredir beklediğiniz performansı sağlamak için uygun zeminleri hazırlamak zorundasınız.

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

 

AKREP

Siz özel duyguların kişisiniz. Partnerinize karşı takınacağınız tavırların nedenleri yüzünden eleştiri alabilirsiniz. Duygularınızı daha net bir şekilde anlatmayı asla beceremiyor ve ketum davranışlar sergiliyorsunuz. Eski dostlarla kuracağınız iletişim sayesinde bir çok eski duyguların yeniden canlanacağını görmek sizi mutlu edecek. Duygusal zaaflarınız artabilir. Kendinizi baskı altında hissedebilirsiniz. Değerinizin anlaşılmadı duygusuna kapılabilirsiniz. Kuruntulu düşünce yapınız çevrenize karşı yanlış kullanabilirsiniz. Dedikodulardan uzak kalın. Sportif faaliyetlere önem verin. Bu şekilde üzerinizde biriken elektriksel enerjiyi deşarj edebilirsiniz. Birçok konu karmaşık bir şekilde karşınıza çıkabilir. Siz derin düşüncelerin insanı olmanıza rağmen, fazla sorumluluk aldığınız zaman, aniden her şeye sinirlenebiliyorsunuz. Güçlü kişiliğiniz; birçok sorunu ve olayları da beraberinde getiriyor. Siz farklı konuları bir arada kombine edebilen bir yapıya sahipsiniz. Eski evinizi yeniden restore etmek için tam zamanı. Retro Plüton size bu fırsatı veriyor.. Nostaljik yapılardan hoşlandığınız bir gerçek. Beklediğiniz ve tarzınıza uygun bir ev ve yaşam alanı olacak ve  siz bu fırsatlardan memnun kalacaksınız. İstekleriniz konusunda sabırlı ve öz verili davranmalısınız.

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

YAY

Çekiciliğinizi ve yaratıcılığınızı kullanmak için; her türlü donanıma sahip olmanıza rağmen, kendinizi mutsuz etmek için adeta çabalıyorsunuz. Partnerinizin sizin üzerinizde iddia etmesine izin vermek istemeyeceksiniz. Karşılıklı çatışma içinde geçen bir birlikteliğin hiçbir faydası olmayacağını farkında olmalısınız. Çok cesur ve enerjinizin yüksek olduğu bir gün yaşayacaksınız. Hiç kimsenin cesaret edemeyeceği işlere kalkışacaksınız. Üstelik dostlarınız için kendinizi ön satıhlara atabilirsiniz. Biraz da, bunu bilerek yapacaksınız. Çünkü şövalye ruhunuz ortaya çıkıyor. Yardımsever olmanız sizi efsane yapıyor. Çevrenize örnek oluyorsunuz. Katılacağınız grup yemeklerinde kontrolü elden bırakmayın. Özel olduğunuzu hissettiğiniz zaman, yaşama bakış açınız daha da anlamlı oluyor. Bilinçaltınız oldukça yoğun. Bir çok düşünceyi aynı anda barındırmak, herkesin yapabileceği bir iş değil. Zincirleme hatalar yapmak istemiyorsanız, herkese söz vermeyin ve planlı bir şekilde davranmayı öğrenmelisiniz. Olaylara sakin bakmalısınız. Asla teslimiyetçi değilsiniz. İşinizle ilgili ideallerinize ulaşmak istiyorsanız, arkadaşlarınızın fikirlerini çok detaylı incelemelisiniz. Çevrenizi dinlemek size çok şey kazandıracak.

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

OĞLAK

Aktif ve hareketli bir performans sergilemenize rağmen, dikkatli olmalısınız. Karmaşa sorun getirebilir. Yine bu dönem, sürpriz aşklar gündeme gelecektir. Birlikte iş yaptığınız kişilerle önce arkadaşlık daha sonra, aşka dönüşen beraberlikler gündeme gelecektir. Aynı frekansta olacağınız kişilerle ortak fikirler üreteceksiniz. Alışkanlıklarınız konusunda dikkatli olmalısınız. Fiziksel yönlerinizle ilgili değişimlerden sakınmalısınız. Nostaljik düşünceler  ortaya çıkacaktır. Yine bu dönem ihmal ettiğiniz ilişkilerinizi düzeltebilirsiniz. İç dünyanız çok zengin.. Sıra dışı düşünceleriniz paylaşmak için, kendinizi farklı alanlar bulabilirsiniz. Mantığınızı zorlayacak ve kendinizi sınayacak sorunlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Sakin davranırsanız kazanacaksınız. sevdiklerinizi evinizde ağırlamak istemeniz, onları da, mutlu edecek. Bu karizmatik dostlarınızın size iyilik yapma şansını onlara vermelisiniz. Çünkü onlarda uzun süredir bekledikleri, dostluklarını ispat etme şansını yakalayacaklardır. Arkadaşlarınız arasında farklı olduğunuz kesin. Düşüncelerinizi gizlediğiniz için, birçok arkadaşınız sizin her şeyinizi merak ediyor. Düşüncelerinizi gerçekleştirirken geçmişteki hataları yapmamalısınız

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

KOVA

Maddi ve manevi olarak iyi bir hafta geçireceksiniz. Yönetici gezegeninizin size zorluklar çıkarması sonucunda, arkadaşlarınız arasında iletişim kopukluğu yaşayabilirsiniz.. Yaşamınızda oluşan aksilikler karşısında huzursuz olmanız için neden yok.. İdeallerinizi destekleyecek arkadaş gurubuyla çalıştığınız zaman çok daha başarılı oluyorsunuz. Kariyerinizle ilgili yeni değişimlere ihtiyacınız olduğunu biliyor ve üstlerinize kendinizle ilgili bazı konuları getirmek istiyorsunuz. Çevrede olup biten olaylara karşı, sezgi dolu tepkiler veriyorsunuz. Gizli, keskin ve yoğun planlar yapıyorsunuz. Ayağınıza gelen şansı kullanma konusunda tereddütler yaşamak yerine, önce girişimciliğinizi ön plana çıkarmalısınız. Sosyal ilişkiler, dostluklar ve iş anlaşmaları ön planda olacak. Enerjiniz güçlü ve çarpıcı. Kendinize güveniyorsunuz ve karşı cins üzerinde etkilisiniz. Yaşamın biraz da cesaret olduğunu bu dönemde, özgüveninizin size sağladığı avantajları istediğiniz alanda kullanabileceksiniz. Venüs’ten aldığınız etki ; duygularınızın yenilenmesine ve yaratıcılığınız artmasına neden olacaktır. Sizin davranış biçiminiz, başkalarının yapmak isteyip, yapamadığı şeyler. Sınırlarınızı zorlamayı seviyorsunuz.

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….. 

 

BALIK

Duygusal enerjinizin gücünü sosyal ilişkilerinize rahatça yansıtacaksınız. Mantığınız ve duygularınız arasında denge kurmaya çalışırken, kendinizi baskı altında hissedebilirsiniz. İkili ilişkilerinizde yaşadığınız çelişkiler sizi zor durumda bırakacaktır. Düşüncelerinizi açıklarken, karamsar davranmayı bırakın ve her zamanki akılcı bir yaklaşımı seçin. Geleneksel yapınızı kararlı bir şekilde muhafaza ederek, işinizin gerektirdiği tüm enerjiyi ortaya koyacaksınız. Fakat Satürn’ün  geri hareketi yüzünden bazı problemler yaşamanız mümkün.. Verilmiş sözlerin yerine getirilmemesi canınız  sıkacaktır. Partneriniz de, sizi dikkatle izliyor. Mesleki konularda istekleriniz gecikecektir. Birçok işi bir arada yapmayı arzulamanız rağmen çift fikirli yapınızdan dolayı bocalayabilirsiniz. Bulunduğunuz konum, ruhsal yaşantınızı renklendiriyor. Plüton’un ters hareketi; başlattığınız işleri bitirme konusunda size güç verirken, yeni bir işe el atmamanız konusunda sizi uyarıyor. Komşuluk ilişkilerinizde aksayan konular düzeltilecek ve birçok dargın arkadaşınızla bu ay barışma fırsatı yakalayacaksınız. Her şeyi çok çabuk hissediyor ve önleminizi ona göre alıyorsunuz. Yapmak istediğiniz projeler için daha derin çalışmalar içindesiniz. Herkesin farklı bir tarzı var.

 ASTROLOG FİLİZ ÖZKOL / MEDYABEY

 

 

 

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu