RöportajTelevizyon

HAKAN AKKAYA: EKRAN ÖNÜ VEYA ARKASINDAKİ TEK FARKIM YÜZÜME SÜRÜLEN PUDRA!(Özel/Röp.)

 

Çok sakin bir durumdayken birden bire şahin kesilmekte hiç de zorlanmayan bir kişilik Hakan Akkaya…Hele damarına basılmasın; “moda avcısı” olarak biçare avının karşısında ihtişamlı bir avcıya dönüşmesi onun için çok kısa bir an meselesi. Yumuşaklığını ve sertliğini çok iyi dengelemesinin mutlaka bir sırrı olmalı.

Hakan Akkaya, Bugün Ne Giysem(BNG) programıyla özellikle kadınların hayatında önemli bir yer tuttu. Programda yarışmaya gelen kadınların pek çoğunun özellikle Hakan Akkaya’ya göre gard aldığını görmek hiç de zor değil. Ondan geçer not almanın çoğu yarışmacı için sırat köprüsünden geçmekten farkı yok. Hakan Akkaya ile biraz modadan, biraz kadınlardan ve daha çok da TV’den konuştuk. Sonuçta da ortaya Medyabey okurları için hatırı sayılır bir röportaj çıktı.

 

MEDYABEY: TV’de boy gösterme serüvenini merak ediyorum. Ekrana çıkış hikayeni okurlarımızla paylaşır mısın?

H.AKKAYA: Hiç böyle birşey ortada yokken, tamamen doğru zamanda doğru yerde olmakla alakalı bir durumdu. Bir arkadaş grubumla birlikteyken Show TV Genel Müdürü Haluk Şirin’in de olduğu bir restoranda karşılaştık. Ben arkadaşımla başka masaya oturacakken onların masasına oturdum. Keyifli bir sohbetten sonra gecenin sonunda böyle bir teklif geldi. Sonra Show TV İç Yapımlar Koordinatörü Caner Erdem ile bir araya geldik. İki gün sonra da kanalla anlaşma yapmıştım. Bu kadar spontane gelişti…

MEDYABEY: Ekrana çıkmadan önce kendini TV’de hayal eder miydin?

H.AKKAYA: Ben ilkokuldayken bu işi yapmaya karar verdim. Şuna inanıyorum; hangi mesleği yaparsan yap o işin starı olman gerekiyor. Diş doktoru da olsan starı olmalısın, bilgisayar mühendisi olacaksan o işin starı olmalısın. Ben hep buna inanırım. Bu nedenle kendi mesleğimin starı olmak gibi bir düşüncem hep vardı.

MEDYABEY: Bugün Ne Giysem’de(BNG) ekrandan gördüğümüz bir Hakan Akkaya var. Ekrandan gördüğümüz Hakan Akkaya ile ekran sonrası Hakan Akkaya arasında fark var mı; varsa nasıl bir fark bu?

H.AKKAYA: Benim ekran önü veya ekran arkası arasındaki tek farkım parlamamak için suratıma sürülen pudra. Onun dışında hiçbir fark yok. Bunu da beni tanıyan herkes biliyor zaten.

“zor beğenen biriyim!”

MEDYABEY: Dikkat ediyorum BNG’e katılan yarışmacılar senin onların kıyafetleri hakkındaki düşüncelerini  çok merak ediyorlar. Sence bu merakın nedeni ne?

H.AKKAYA: Ben biraz zor beğenen biriyim. Bu sadece kendi mesleğimde değil, bir restorana gittiğimde oranın dekorasyonunu, yemeğini de zor beğenirim. Ben sadece yapmış olmak için yapılan işlere çok karşıyım. Birşey yapacaksan onun altını doldurman gerekiyor; bu hangi alanda olursa olsun. Benim işim de görsel bir iş olduğu için tüm görsel sanatlarda fikir sahibi, yorum sahibi olabilirim. Bence bu durum, söylediğin bu merakın olmasını sağlıyor.

MEDYABEY: BNG jürisi olarak kendi aranızda örneğin, iyi polis-kötü polis ayrımına benzer rol ayrımı var mı?

H.AKKAYA: Hiç öyle birşey yok. Ben zaten hiçbir zaman öyle bir ayırıma girmem. Çünkü ben bir yarışmacıya çok iyiyim, başka bir yarışmacı için kabusum. Bu tamamen karşımda gördüğüm şeye verdiğim tepki. Benim olduğum hiçbir işte iyi polis- kötü polis gibi bir anlaşma olamaz. O olursa zaten ben, ben olmam. Ekranda da hiçbirşey bu kadar güzel olmaz.

MEDYABEY: Sokaktaki insanların özellikle de kadınların sana verdiği tepkileri de çok merak ediyorum. Nasıl tepkiler veriyorlar sana?

H.AKKAYA: Çok keyifli aslında. Bir kere sadece kadınlar değil beni böyle babam yaşında adamlar da durdurup beni karısı, torunu beğeniyor diye benle bunu paylaşabiliyorlar. İlla sadece moda konuşmuyoruz. Ama birşey beni yolda yürürken çok mutlu ediyor, özellikle de canım sıkkınken iyi hissetmek için kendimi sokağa atıyorum. Bir annenin bir babanın çocuğuna nasıl iyi dileklerde bulunursa yolda sokakta herkes bana bu niyetlerle yaklaşıyor. Bu da beni hem çok mutlu ediyor hem de çok motive ediyor.

MEDYABEY: Sana göre Türk kadınının giyim-kuşam konusundaki karakteristikleri neler? Türk kadını genelde neyi  beceriyor ya da neyi beceremiyor?

H.AKKAYA: Türk kadını yanlış kombini çok iyi beceriyor(Gülüyor)…Her zaman şunu söylüyorum. Türkiye her ne kadar yüzünü Batı’ya dönük olduğunu savunsa da biz aslında daha oryantalist bir toplumuz. Bizim yüzümüz Ortadoğu’ya dönük . Ama özellikle son 3-4 yıldır o Doğu-Batı sentezini kıyafetlerine çok güzel uyguluyor. Türk kadınının yaptığı en belirgin hata abiye seçimleri. Düğüne, derneğe yani özel organizasyonlara gideceğinde çuvallıyor. Çünkü herşeyini birbiriyle yarıştırdığında daha doğru olacağını düşünüyor. Ama bu en büyük yanlış. Birşeyi öne çıkarmak yani kendi güzelliğimizi öne çıkarmak için giyiniyoruz.

MEDYABEY: Biraz da seninle TV hakkında konuşmak istiyorum. Öncelikle TV izleme fırsatın oluyor mu TV izleyebiliyor musun?

H.AKKAYA: İzliyorum. Düzenli olarak hiçbir diziyi takip etmiyorum. Bazı programlar var takip ettiğim. Neden Tv izliyorum; çünkü ben Türkiye’de yaşıyorum. Bu coğrafyanın insanına elbise dikiyorum. Onun için de Türkiye’de neyin takip edildiğini bilmek zorundayım. Ana haber bültenlerini de izlerim. Her programa en azından beş dakika bakarım. Kim ne giymiş, ekranda nasıl durmuş; daha çok işimle ilgili olarak takip ediyorum TV’yi.

Çok film izlerim. Haftada en az on film izliyorumdur. Ama öyle dizi izleyeyim, eğlence programı izleyeyim durumu yok.

“Gülse Birsel’e ölüyorum”

MEDYABEY: Peki hiç mi denk geldiğinde izlemeye çalıştığın bir dizi yok?

H.AKKAYA: Pardon atladım en izlemeye çalıştığım dizi Yalan Dünya. En azından internetten de takip ediyorum veya kaydediyorum.

MEDYABEY: Yalan Dünya demişken belki buradan Gülse Birsel’e bir mesaj vermek istersin.

 

H.AKKAYA: Ölüyorum ona(Gülüyor). Türkiye’nin en az beş tane daha Gülse Birsel’e ihtiyacı var. Tek başına Türkiye’ye yetmez.

MEDYABEY: Şu sıralar değil ama bir ara Muhteşem Yüzyıl dizisinin kostümlerinin kalitesi çok konuşulmuştu. Kimi beğenmiş kimisi ise yetersiz bulmuştu kullanılan kostümleri.Sen ne düşünüyorsun?

H.AKKAYA: Bence kostümler çok yeterli. Rahmetli Meral Okay çok güzel birşey söylemişti, “belgesel değil, dizi çekiyoruz” diye. Dekolteler çok konuşulmuştu. Zaten 500 yıl öncesini bugüne uyarladığında tabii ki dekolte de bugünün şartlarında olmalı. Kombinler de bugünün uyarlaması olmalı. Çok beğeniyorum, çok başarılı bir prodüksiyon.

MEDYABEY: Özellikle giydirmeyi çok istediğin oyuncu ya da ünlüler oluyor mu?

H.AKKAYA: Türkiye’den Aysel Gürel’i giydirmeyi çok isterdim.Ona kombinler yapmayı çok isterdim; nur içinde yatsın. Bir de Hayko Cepkin ve Şebnem Ferah’ı  sadece bu iki ismi giydirmek isterdim.

hakan-akkaya-2

MEDYABEY: Çok kötü giyindiğini düşündüğün bir ünlü var mı?

H.AKKAYA: Var ama kimi söyleyeyim şimdi…

MEDYABEY: Ben yardımcı olayım. Mesela Beren Saat, Tuba Büyüküstün, Nurgül Yeşilçay…

H.AKKAYA: Beren’i çok beğeniyorum. Bir dönem günlük kıyafetlerinde çok başarılı değildi. Ama şimdi çok doğru giyiniyor. Tamamen içindeki ruhunu yansıtarak giyiniyor. Bütününde çok başarılı bir oyuncu ve kadın olduğu için bunlar biraz bakışımızı etkileyen şeyler.

Ama Türkiye’de iyi giyinen en çok beğendiğim kadını sorarsan iki isim var. Derin Mermerci ve Hande Ataizi.

“Önder Açıkbaş’ın yaptığı taklidi başarılı bulmuyorum”

MEDYABEY: TV8’de Önder Açıkbaş’ın ÖTV adlı programında sizin programınıza gönderme yaptığı bir bölüm var. Hiç izledin mi bu programı; bu gönderme yaptığı o bölümü nasıl buluyorsun, komik buluyor musun mesela?

H.AKKAYA: Takip ediyorum. Ama bir izleyici olarak o bölümü komik bulmuyorum. Demek ki onun programının izlenmesinde Hakan Akkaya’ya özellikle ihtiyacı var diye düşünüyorum. Orada bir sürü insan bu prodüksiyondan ekmek yiyordur. Rahatsız mıyım, rahatsız olmam önemli değil bu tarafını düşünüyorum işin. Önder başarılı bir arkadaşımız ama programındaki o BNG köşesini  başarılı bulmuyorum. Çünkü birşeyin taklidini yapmak için ondan daha iyi bir prodüksiyonla yapmak gerekir. BNG kadar prodüksiyonu kuvvetli , bu kadar kuvvetli fenomen olmuş bir programın taklidini yapmak bir stüdyoya üç tane sandalye koy, üç kişi ve bir yarışmacı koy sonra eleştirle olmuyor. Onun arkasını doldurmak gerekiyor.

MEDYABEY: Bundan böyle TV hep kariyerinde olacak mı?

H.AKKAYA: Olacak. Türkiye beni izlemek istediği müddetçe TV  hep olacak. Aslında hep modayla olmasını istiyordum ama bir süre sonra şaşırtmak istiyorum insanları. Çünkü ben herşeyi yapabilecek bir insanım. Buna inanıyorum. Pratik zekama güveniyorum. İnsan ilişkilerime güveniyorum. Sadece moda ile ilgili şeyler yapmak istemiyorum.

MEDYABEY: Mesela ne tip programlarda olmak istersin?

blank

H.AKKAYA: Talk Show olur ki zaten Talk Show’u hep istiyorum. Oyunculuk çok sanmıyorum ama şimdi bir dizide bir iki bölüm konuk oyuncu olacağım. Bir arkadaşımın dizisi bu. O, çok başka bir iş tabii. TV’de bir program yapıyor olmak zaten kendi işimi çok etkileyen bir durum. Oyuncu olmak çok kolay bir iş değil. Ben sadece öyle figüran gibi girip üç-beş dakika ile ancak bir günümü ayırabilirim. Oyunculuk çok benim yapabileceğim birşey değil.Benim başarılı olmamın nedeni zaten olduğum gibi olmam. Ben başka biri olamam.

“İleride Talk Show yapmak istiyorum”

Ama ileride mutlaka bir Talk Show istiyorum. Çok sınırları olmayan, gece geç saatte herşeyi konuşabileceğim bir program olmalı. Arkadaşlarımı evde nasıl ağırlıyorsam gelenleri de öyle ağırlamak istiyorum. TV’de böyle bir iş yapmak istiyorum ileride.

MEDYABEY: BNG jürisinde ünlü ve güzel kadınlarla berabersin. Zaman zaman aranızdaki uyum konusunda zorluk yaşıyor musunuz? Kapris durumları oluyor mu? Aslında ekrandan çok uyumlu bir görüntünüz var. Gerçekte de böyle mi durum?

H.AKKAYA: İllaki zorluk oluyordur. Bence oluyor da. Önemli olan işine saygılı bir insansan ve gerçeklerin farkındaysan; mesela, kimsenin “ben buyum” diye hareket etmemesi gerekiyor. Önemli olan olduğun noktayı koruyabilmek. Zaten bu komplekste olursan hemen sonu hüsran olur. Bunun örnekleri de çok oldu bugüne kadar.

Ben kendi adıma konuşayım; damarıma basılana kadar çok sakin ve uyumlu bir insanımdır. Haksızlığa tahammülüm yoktur. Ben de kimseye haksızlık yapmamaya çalışırım. Farkında olmadan yapıyor olabilirim. Ama kimsenin bana haksızlık yapmasına tahammülüm yoktur. Karşımdakinin kim olduğu, isminin, nüfuzunun, parasının ne olduğu beni hiç ilgilendirmiyor.

Ben Hakan Akkaya olarak bana haksızlık yapabilecek kimseyi karşımda öyle tutmam.

MEDYABEY: BNG’den sonra oldukça gündem oldun daha da popülerleştin. Önemli bir camiyanın içindesin . Nasıl tepkiler aldın camiyandan; “ne güzel aramıza Hakan Akkaya da geldi” diyenler olmuş mudur acaba?

H.AKKAYA: Hiçkimse ne kadar güzel demedi biliyor musun. Tasarımcı, kreatif olan insanlar zaten egolu kıskanç insanlardır. Ben de kıskancım. Ama ben başarıyı kıskanan bir insanım. Bir arkadaşım benden daha iyi bir defile yaparsa; evet “ben yapmalıydım” diyorum. Benim sektörde 13. Yılım. Ben BNG ile Türkiye’nin tanıdığı bir insan oldum. Ben bugüne kadar sektörün önde gelen markaların tasarım departmanlarını yönetmiş bir tasarımcıydım zaten. Ben erken çalışmaya başlayıp erken başarılı olmuş bir tasarımcıyım.

BNG ile bu kadar tanınıyor olunca birkaç kişi bana “nasıl böyle birşeyi kabul edersin, nasıl orada olursun? Ben olsam asla kabul etmezdim” dedi. Ben de bunu bana diyen kişiye “sana böyle bir teklif geldi mi?” diye sordum. “Gelmedi” ise o zaman bunu sen bana söyleyemezsin.

Ben yaptığım işin hakkını vermekten yanayım. Ben TV’de bu işi yapıyorsam bu işin hakkını veririm. Ama ben Fashion Week’te defile yapıyorsam da o işin hakkını veririm. Ben, sadece TV’nin varettiği suni bir insan değilim. Zaten öyle olsa Avrupa’da satmaya başlamazdım. Koleksiyonum yurtdışında beğenilmezdi.

( Bu röportaj 3 Mayıs 2013’te yayınlanmıştır)

ŞADAN KABA/ MEDYABEY

https://twitter.com/sadankaba2

https://www.facebook.com/medyabey

 

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu