Magazin

HAKAN URAL’A ZOR “ENGİNCAN” SORUSU!/JALE ŞEN

Hakan Ural’a sorulan soru…

Geçen hafta Posta Gazetesi’nden Canan Danyıldız kendisiyle yaptığı röportajında Hakan Ural’a sormuş; ”Engincan için gay diyorlar, doğru mu?”

Bir babaya bu soru sorulur mu sorulmaz mı sosyal medyada çok konuşuldu. Sorulur, sorulmaz, sorduğunuz insan ve soran kişiyle, o an neyin adına ne için sorulduğuna bağlıdır aslında bu şekildeki sorular. Canan Danyıldız gazetecilik adına sormuşsa (ki kendisi de böyle söyledi zaten) ki bu çok doğal karşılanabilinecek bir durumdur, zaten televizyonda magazin programlarında, magazin dergilerinde ve gazetelerin magazin sayfalarında uzun süreden beri Engincan hakkında bir sürü şey rahatça yazılıp çiziliyor. Dar pantolonlar, dar gömlekler, renkli ayakkabılar giydiği için, saçlarını bir havaya bir sağ bir sol yana havalara diktiği için Engincan hakkında zaten sürekli konuşulmuyor mu? Herkesin konuştuğu bir şeyi, bir gazeteci ‘cesaret’ örneği gösterip sormuşsa ne olmuş? Kendisi sormaya cesaret gösteremediği için soranı görünce hayıflanma hali zuhur etmiş bazı meslektaşlarında Danyıldız’ın, aslında olan bu. Lafını sakınmadığını, istemediği bir durumun içine kendisini asla sokmadığını bildiğimiz Hakan Ural da güzelce cevap vermiş. ”Sana ne” dememiş, cevaplamak istemiyorum” dememiş. Canan Danyıldız’ın sorduğu sorudan önce bir insanın giyiminden kuşamından yola çıkarak cinsel tercihleri hakkında ileri geri konuşma ve yazma densizliğini gösteren diğer gazeteciler hakkında niye yazılar döşenmiyorsunuz köşelerinizde? Tabii bu bir ‘gazetecilik kurnazlığı’ da olabilir ki eğer öyleyse de Danyıldız amacına ulaşmış oldu, işte çoğumuz bunu konuşuyoruz!

 

Reha Erdem’in Şarkı Söyleyen Kadınları ve ölü atları…

Reha Erdem’in son filmi Şarkı Söyleyen Kadınlar’ının geçen hafta basın gösterimi vardı. Film beğenildi, beğenilmedi bundan çok filmde kullanılan atlar konuşuldu. Bir sahnede yuvarlanan at için Erdem ölü at kullandıklarını söyledi, bunun ardından sosyal medyada at ölü müydü değil miydi, bu etik mi değil mi? soruları tartışıldı. 2. Sayfa programına telefon bağlantısıyla katılan radyocu Funda Özkalyoncu yıllardır atlarla ilgilendiğini, bu işten iyi anladığını söyleyerek o sahnelerde kullanılan atın kesinlikle ölü olmadığını, bayıltılarak kullanılmış olabileceğini söyledi.

Her nasıl olursa olsun bir hayvan ister film için isterse başka bir şey için bayıltılarak ya da ölü olarak kullanılamaz, kullanılmamamalı! Bayıltılarak kullanıldığını düşünelim hadi, sakatlanma ve ölme ihtimali vardır. Ölü olarak kullanıldıysa da bu defa yapılan ölüye saygısızlıktır. Filmde ille de hayvan kullanmak gerekiyorsa o hayvana gerekli ihtimamın gösterilmesi gerekir. Onlar da her canlı gibi acı çeker, yorulur. Kaldı ki biz ağzımız dilimiz var meramımızı anlatabiliriz, onlar bunu da yapamıyor. Biraz daha özen, biraz daha dikkat gerek öyle değil mi?

Feci halde sıkıldım…

İzleyiciyi aptal yerine koyan yapımlardan ve kötü uyarlama dizilerden…

Yayın politikasının Y’sinden bi haber kanalların, yayına dizi sokup kaldırıp bizleri deneme tahtasına çevirmelerinden…

Bu kış gününde böbreklerini açıkta bırakarak etrafta salınmayı marjinallik sayan Asena Erkin, tuhaf saçlı kocası Caner Erkin ve şarkıcı Berkay’dan…

Erkek sesli, yapmacık halli, ülkemin sarışın afeti Burcu Esmersoy’un neredeyse tüm programlara dadanmasından…Bir türlü evlenememiş olmasından…

İşini gücünü bırakıp başkasının yaptığı güzel işlere laf uzatan ahmaklardan…

Araştırmadan yazıp çizmeyi gazetecilik sayan, gerçekler ortaya çıkınca dansöz gibi kıvırtan tiplerden…

Çok güldüm…

14 Şubat geçti bitti de rahat bir nefes aldık. ”Ay sevgilin ne aldı kızzz”, ”aaaa unuttu muu seninki, bak benimki bana neler almış” şeklindeki nispet içerikli söylencelerdeb gına gelmişken, Allahtan bu ülkede Ebru Şallı-Sinan Akçıl diye bir gerçeklik(!) var da rahat bir nefes aldım sonunda!

Süper ultrasonik zeka işi besteleri ve kadife sesiyle beni benden alan Sinan Akçıl, çok tatlı, sevimli mi sevimli sevgilisi Ebru Şallı için 14 Şubat Sevgililer Gününe özel bir şarkı yazmış. Seni Bir Tek adlı şarkıyı Burcu Güneş’le birlikte seslendiren yakışıklı ve karizmatik sevgilisi Sinan Akçıl’ı dinleyen Ebru Şallı göz yaşlarına hakim olamamış ve ağlamış! Kıyamam.

İşte Ebru’yu ağlatan çok anlamlı şarkının sözleri:

Senin bana gülüşün, benim o an ölüşüm sözlere sığmaz

Bu da benim görüşüm, senin gibi biri bir daha çıkmaz,

Gece bile uyurken elime dokunuşun anlatılmaz

Bana seni ne kadar sevdiğimi soruşunun, tarifi olmaz.

 

Şimdi kendime arınma babında bir doz Pink Floyd Wish You Were Here, Sinan-Ebru hayranlarına da 3 doz İbrahim Tatlıses Ölürsem Kabrime Gelme İstemem yazıyorum. Haydi kolay gelsin…

JALE ŞEN / MEDYABEY

http://jeansmisin.com

https://twitter.com/bittereniyisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu