Gündem

Halkın sağlığını tehdit eden 5 bin 300 internet sitesi kapatıldı!

Türkiye’de üretimi ve satışı yapılan her beş üründen biri güvensiz çıktı. Halk sağlığıyla oynayarak sözde ‘ilaç’ satan 5 bin 300 internet sitesine erişim engellendi.

Ekonomi Bakanlığı geçen yıl denetime giren 221 bin 258 ürün partisinden 40 bin 113’ünün uygunsuz ya da güvensiz olduğunu açıkladı. Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı araştırmada ise ürün sayısındaki artış denetimlerin ciddiyet kazandığını ortaya koydu. Denetlenen ürün partilerinden 67 bin 895’i teste gönderildi. Yapılan kontrollerde güvensiz bulunan 1.307 ürün partisinden 1.042’si yasaklandı. Firmalara ise toplamda 96 milyon lira para cezası kesildi.

HALKIN SAĞLIĞIYLA OYNAYAN 5.300 SİTE KAPATILDI

Sıkça yapılmaya başlanan denetimler internet sitelerini içinde uygulanmaya başlandı. Sağlık bakanlığı internetten zayıflama çayları ve ilaç satarak vatandaşın sağlığıyla oynayan internet sitelerinin hepsini kapattı. Böylece halkın sağlığıyla oynayan 5 bin 300 internet sitesinin kapatıldı.

HALK KANDIRILIYOR

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) Denetim Hizmetleri Başkan Yardımcısı Fatih Tan, konuyla ilgili şöyle konuştu:

“Belki de ilaçta dünyadaki tek ve en güvenli sisteme sahip ülkeyiz. Yeter ki eczanelerden sağlık profesyonellerinin tavsiyeleri doğrultusunda ilaçlarını alsınlar. Ürünlerin pazarlaması, internet ve televizyon ile en ücra merkezlere kadar varabiliyor.

“MENŞEİ BELLİ OLMAYAN ÜRÜNLER SAHTEDİR”

“Sahibi, menşei belli olmayan ürünlerin, daha fazla ve kolay yoldan para kazanma maksadıyla, özellikle ‘her derde deva’ denilen ürünler halkımız kandırılarak ya da dini duyguları sömürülerek satılmaya başlandı. Hiçbir teşhis ve tedavi edici ürün eczane dışında satılamaz. Sizi tedavi ettiği, iyileştirdiği, mucizevi etkiler gösterdiği söylenerek internetten, televizyondan satılan ürünlerin tamamı sahtedir.”

DETERJANLARDA DA DÜZENLEMEYE GİDİLECEK

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi ve Denetimi Daire Başkanı Meral Karaaslan, 2015’te Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın alanına giren 3 bin 194 firmaya ait 76 bin 479 adet oyuncak ve kırtasiye ürününde güvensizlik tespit edildiğini ve firmalara toplam 1 milyon 870 bin TL para cezası kesildiğini söyledi.

Karaaslan, “AB yönetmelikleri uyarınca kullanımına kısıtlama getirilen ağır metal sayısı 8’den 19’a çıkarıldı. 55 alerjen kokunun oyuncaklarda kullanımı yasaklandı. Gıdaların içine konan ya da gıdalarla birlikte verilen oyuncakların ayrı paketlere konulma zorunluluğu getirildi. Önümüzdeki günlerde deterjan ile ilgili alanlarda da yeni bir düzenleme ile AB mevzuatına tam uyum sağlanacak” diye konuştu.

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.
Başa dön tuşu