Medya

Hande Fırat’ın Genel Kurmay haberi ortalığı karıştırdı

Hürriyet’te bugün yer alan Hürriyet Ankara Temsilcisi Hande Fırat imzalı “7 eleştiriye 7 yanıt” manşetine tepkiler geldi. Söz konusu haberden dolayı özellikle sosyal medyadan Hürriyet’e itirazlar yükseldi. Cem Küçük, başta olmak üzere birçok isim haberin işleniş tarzına verdiği mesajlara itiraz etti. Cem Küçük, Aydın Doğan’ı ve Doğan Medyası’nı kıyasıya eleştirirken yapılan haberin yıllar önce Hürriyet’te yer alan ve infial uyandıran “Genç subaylar rahatsız!” başlıklı manşetten farklı olmadığını vurguladı.

“HANDE FIRAT HESABINI VERECEKSİN”

Cem Küçük, Aydın Doğan’a, haberde imzası olan Hande Fırat’a ve de Ertuğrul Özkök’e ateş püskürdü.

Cem Küçük, “Aydın Doğan darbeci genlerini terk etmiyor. Bunlar postal sevicilikten vazgeçmez” iddiasında bulunan Cem Küçük, haberde imzası bulunan Hürriyet Ankara Temsilcisi Hande Fırat’a da “Hande Fırat 15 Temmuz’daki tüm kredini bitirdin. Senin darbe karşıtlığın palavraymış. Bu manşetin hesabını vereceksin” diye yazdı.

Küçük, “Aydın Doğan medyası hala darbeciliğin üssüdür bu ülkede. Genleri darbeci bunların. Düzelmez bunlar” diyen Cem Küçük, “Bu ülke için FETÖ kadar büyük tehdit Aydın Doğan tipi darbeci kafadır. İşte bugünkü manşet bunun kanıtıdır” ifadelerini kullandı.

MANŞETTEN KALDIRILDI

Cem Küçük’ün Twitter’daki sert çıkışından sonra hürriyet.com.tr’de haber ana sayfadan kaldırıldı. Hande Fırat’ın haberi artık arka planda yer alıyor.

İşte Cem Küçük’ün o twitleri:

blank
blank
blank
blank

blank

HÜRRİYET AÇIKLAMA YAPMAK ZORUNDA KALDI

Bu gelişmelerin üzerine Hürriyet’in internet sitesinden açıklama geldi. Açıklama şöyleydi:

Ankara Temsilcimiz Hande Fırat’ın imzasını taşıyan bu haberin çok çirkin ve maksatlı bir şekilde olmaması gereken bir mecraya çekilmek istenmesini ibretle izliyoruz. Sosyal medyada ve bazı internet sitelerinde Hürriyet’in bu haberi için kasıtlı bir şekilde, vicdansızca “darbe kışkırtıcılığı” iddiası ortaya atılmış, suçlamalar bu haberde sorumluluğu olan Hürriyet mensuplarının yargılanması talebine kadar uzanan bir linç kampanyasına dönüşmüştür.

Bir bu kadar ilginci, farklı bir kesimin aynı haberi anayasa referandumunda “evet” oylarına destek olarak yorumlayıp, arkasında AK Parti tabanındaki kararsızlara “safları sıklaştırın” mesajı içeren bir algı operasyonunun yattığını ileri sürmesidir. Sonuçta birbirine tümüyle zıt çizgideki kesimler aynı haberle ilgili olarak farklı niyetler atfetmek suretiyle Hürriyet’e saldırmak konusunda aynı çizgide buluşmuş oluyor.

Bütün bu suçlamalar kötü niyetlidir. Hürriyet’in haberi dikkatli bir şekilde okunduğunda, metnin son zamanlarda Orgeneral Akar’a yöneltilen eleştirilere dönük yanıtları içerdiği görülebilir. Üstelik, bu eleştirilerin hükümete yakın çevreler değil, hükümete muhalif kesimlerden kaynaklandığı bir sır değildir.

Hürriyet, bu haberde yalnızca gazetecilik saikleriyle hareket etmiştir. Gazetemizin Ankara Temsilcisi Hande Fırat, habercilik amacıyla Orgeneral Akar’a yönelik söz konusu eleştiri ve suçlamaları Genelkurmay Başkanlığı İletişim Dairesi’ne sormuş, aldığı yanıtları da yine gazetecilik ölçüleri içinde haberleştirmiştir.

Neresinden bakılırsa bakılsın, sadece gazetecilik söz konusudur. Bunun dışında söylenecek her şey yalandan ibarettir.

Bu hadise başlı başına, Türkiye’de iftirada sınır tanımazlığın en uç örneklerinden biri olarak hafızalara yerleşecektir. Herkesin kabul ettiği üzere, sergilediği gazetecilikle darbe girişiminin püskürtülmesinde ve demokrasimizin korunmasında hayli önemli bir rol oynamış olan Ankara Temsilcimiz Hande Fırat’a atılan bu iftiranın pespayeliğini en iyi değerlendirecek olan Türk kamuoyunun sağduyusudur.

15 Temmuz darbe girişiminde İstanbul’daki merkezi bizzat kalkışmaya katılan askerlerin işgaline uğramış olan Hürriyet Gazetesi demokrasiden yana kuvvetli bir duruş ortaya koymuştur. Hürriyet’in demokrasiye olan taahhüdünü sorgulamak kimsenin haddine değildir..


blank

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.
Başa dön tuşu