Yaşam

Hangi Durumlarda Hasta Yatakları Tercih Edilmelidir?

Hasta karyolası hastalarınız için kullanılması gereken yataklardandır. Hastalarımızın durumuna göre seçebileceğiniz hasta yatak türleri mevcuttur. Bu hasta yataklarının olmasının en büyük nedeni hastanızın sıradan bir yatakta yatamayacağı gerçeğidir. İşte bu yüzden her hasta için farklı özelliklerde hasta yatakları düzenlenmiştir.

Bunların başında havalı hasta yatakları, motorlu hasta yatakları, otomatik hasta yatakları, gelmektedir. Her hasta için doğru bir şekilde hasta yatağı seçimi yapılmalıdır. Bu konuda farklı çeşitlerde yapılmış olan hasta yatakları incelemeli ve hastanız için en doğru yatağı seçmelisiniz. Hasta yatağının kullanımı hastalarımızın durumuna göre değişmektedir.

Felçli Hastalar İçin Hasta Yatağı

Hareket kabiliyeti yok denecek kadar az felçli durumda olan hastalarımız için özel olarak tasarlanmış olan felçli hasta yatağını kullanmanız gerekir. Buradaki hastamızın durumunun felçli olması sebebiyeti ile bu yatak kullanmalıdır.

Felçli hasta karyolası hastanıza en iyi hizmet verecek olan yataklardan biridir. Belki de en önemli özelliği hastanın yerinden kaldırılmasına gerek kalmadan yatakta işlemlerinin ve ihtiyaçlarının halledilebilir olmasıdır. Bunun yanında yatağın farklı yönlerde hareket etme özelliği sayesinde hastanın sürekli aynı yönde yatmasını engelleyerek onun sağlığını olumlu yönde etkileme işlemini hasta yatağı ile sağlamış olursunuz.

Hastanın kullanacağı felçli yatakta aynı zamanda hareketi vermek amacıyla bir kumanda bulunmaktadır. Felçli durumda olan hastalarınız için kesinlikle kullanmanız gereken yatak felçli hasta yatağıdır.

Otomatik Olan Hasta  Yatağı 

Bu hasta yatağı hareket kabiliyeti yerinde hatta harekete daha çok ihtiyacı olan hastalarınız için kullanılmalıdır. Çünkü bu tip hastalar ihtiyaçları için sürekli yataktan kalkmak zorunda kalabilirler. Bunu daha kolay yapabilmenin yolu ise otomatik hasta yatağının kullanılmasıdır. Aynı zamanda diğer tip hastalarınız içinde bu yatağın kullanımında hiçbir sakınca yoktur.

Öyle ki firmamız bu yatağı her türlü hastaya önerebilmektedir. Bu yatağın en büyük özelliklerinden bir tanesi ise harekete ihtiyaç duyan hastalarınızın hareket ihtiyacını karşılayabiliyor olmasıdır. Hastayı farklı yönlerde ve farklı güzergâhlarda hareket ettirebilir.  Böylece hastanın işini ve hastaya bakan kişinin işini kolaylaştırmış olursunuz.

Bu yatak türünde de olduğu gibi hastanın hareket ettirilmesi işlemi bir kumanda ile kontrol altında tutulmaktadır. Hastalar daha hafif hastalar ise kullanması gereken yataklar otomatik olan yataklardır. Ancak şu konuda hataya düşmeyin hastalığın hafif olması bu yatağın kullanılmaması anlamına gelmez.

Yani hastanızın illaki durumunun çok kötü olduğunda bir hasta yatağına ihtiyacı olabileceğini düşünmeyin. Aksine iyi durumdaki hastalar için daha hızlı bir iyileşme sağlamak amacıyla bu yatağın kesinlikle kullanılması gereklidir.

Motorlu Hasta Yatağı 

Hastamızın hareket kabiliyeti tam anlamıyla yerinde ancak hastanın kırık çıkık gibi bir durumu söz konusu ise bu durumdaki hastalarınız için onların rahatsızlık yaşadığı bölge çok oynatılmadan ve kendileri hareket etmeden sürekli dinlenmesi gerekir.

O yüzden hastalarımızın rahatlığını sağlayabilecek ve onların ihtiyaçları doğrultusunda yatağın bel, ayak ve baş ve diğer kısmının hareketlendirilebiliyor olmasa özelliğinden faydalanılarak hastaların en az hareket etmelerini sağlayarak onların bu süreci daha sağlıklı atmaları yatakla desteklenir. İşte bu durumdaki hastalarınız için kullanabileceğiniz yatak tipi ise motorlu hasta yatağıdır.

Motorlu Hasta Yatağının Özellikleri 

Motorlu hasta yatağı özellikle 1 motorlu, 2 motorlu ve 3 motorlu bunun yanında 4 motorlu hasta yataklarından oluşmaktadır. Hastalığını daha hafif atılabilecek olan hastalarımız için dilerseniz 1 motorlu hasta yatağı yeterlidir. Ancak siz daha iyi bir hasta yatağını alalım diyorsanız daha gelişmiş özelliklere sahip 4 motorlu hasta yatağının tercih edebilirsiniz.

4 motorlu hasta yatağı oldukça gelişmiş özelliklere sahip olmasının yanında hareket kabiliyetinin 1 ve 2 motor ve diğer 3 motora göre daha ileri düzeyde olması sizin hastanızın sağlık durumuna bir artı olacaktır.  Bu hasta yatağı genellikle hareket etmemesi gereken hastalar için kullanılmaktadır. Aynı zaman da bu yatakları hasta yatağı kiralama işlemi de yapabilirsiniz.

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu