Sinema

Harry Potter çocuklar için yanlış örnek

“Efendi ve Aşim: Köprü ve Ötesi Mührün Sırrı” kitabının yazarı gazeteci Neslihan Akbaydar, Harry Potter filminin çocuklar üzerinde olumsuz etki oluşturduğunu söyledi.

Neslihan Akbaydar, 10 yıl boyunca büyü konusunu araştırdığını ifade ederek: “Büyü, Kuran’daki ayetlerde net bir şekilde yasaklanmıştır. Allah, ‘Büyüyü yapan, yaptıran, götüren, getiren ve vesile olanların hiçbiri benim cennetimin yüzünü göremeyecek.’ diyor. Buna rağmen insanlar, insanlara doğa üstü varlıkları ve onların güçlerini kullanarak gerçekten kötülük yapıyor. Tıpkı Felak Suresi’nin söylediği gibi büyüyle, kötülük yaptıran insanlar var.” dedi.

Akbaydar, araştırmalarının boşa gitmemesi için “Efendi ve Aşim: Köprü ve Ötesi Mührün Sırrı” kitabını yazdığını belirterek, kitapta kendisine anlatılan hikayeler ile bire bir gördüğü olaylardan alıntı yaptığını ve olayları yaşayan kişilerin isimlerini değiştirdiğini dile getirdi.

 

Kitabının diğer dillere çevrilerek, yabancı okuyucuya ulaşmasını da istediğini aktaran Akbaydar:
“Oradaki insanlara, ‘Sizin büyücü Gandalf’ınız ve Harry Potter’ınız maalesef yanlış örnekler. İsterseniz bir de madalyonun diğer yüzüne neslihan-akbaydarbakalım. Bahsettiğiniz büyü, güç ve sihirle bu varlıkların güçlerinden faydalanmanın gerçek hayatta insanlara nelere mal olduğunu gelin hep birlikte görelim’ dediğim bir kitap oldu. Bütün seri boyunca Efendi ile Aşim’in kahramanlık hikayesini ve insanlara zarar veren bu varlıklarla verdiği mücadeleyi okuyacağız.” diye konuştu.

Akbaydar, kitabında bütün fantastik romanlarda olduğu gibi iyilerle kötüleri savaştırdığını ifade ederek, “Kendimizi dünyayı kurtarma macerasının içinde bulacağız. Araştırma sürecinde çok sayıda kişinin hikayesini dinledim ve bu konuda çalışan bir hocanın çalışmalarını uzun yıllar izledim. Toplam 6 kitaplık bir seriye imza atacağım.” dedi.

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Fiyatuygun.com TR