Yerli Dizi

JALE ŞEN / HATASIZ KUL OLMAZ’DAKİ BAŞROL OYUNCU SEÇİMİ DOĞRU MU?

Orhan Gencebay’ı ayrı severim. Yıl 1998, ben 26 yaşındayım, kendimi çok büyük filan sanıyorum. Aşığım bir de. Böyle arada efkarlanıyorum, dalıp dalıp gidiyorum. Beni herkes hasta sanıyor, oysa ben yastayım!(Gönderme yaptım yine bakın, bu defa Ferhat Göçer’e). Aşığız ya işte, bolca şarkılar dinliyorum en kallavisinden. Abim de körün taşı gibi Orhan Gencebay’ın Seçme Eserleri albümünü getirdi. Of ki ne of.

murat-han-horz

Ta o zamanlardan gelir benim Gencebay sevgim. Batsın Bu Dünya, Bir Teselli Ver, Beni Böyle Sev, Dertler Benim Olsun, Hatasız Kul Olmaz…

Osman Sınav da benim gibi Orhan Baba hayranı belli ki, Kanal D’ye çekeceği yeni dizisinin adı Hatasız Kul Olmaz. 6-7 hafta sonra ortadan kaldırdığı işleriyle bizi şamar oğlanına çevirmeye devam eden Kanal D yeni dizileri sıraya dizdi. 5 Şubat Çarşamba akşamı 20:00’da Zeytin Tepesi’yle buluşacağız. Aslıhan Gürbüz, Tayanç Ayaydın ve Ayça Varlıer’li Zeytin Tepesi’ni yayınlamaktan vazgeçersek sırada bakın bunlar da var der gibi Kanal D dizi tanıtımlarına devam etmekte.

Osman Sınav, TRT1’e çektiği, başrolünde atarlı asker, ismi yanlış söylenince daha da bir çoşan Murad Altay’ı oynayan Furkan Palalı’nın olduğu Kızılelma’dan sonra, şimdi de Kanal D’ye Hatasız Kul Olmaz’ı çekiyor. Osman Sınav’ın çok sevdiği bir yazar olan Mustafa Kutlu’ya ait Zafer Yahut Hiç adlı eserinden Hatasız Kul Olmaz ismiyle diziye uyarlanacak olan yapımın, daha yayına girmeden ilk sezonu hazır durumda. Yine yönetmenliğini Osman Sınav’ın yaptığı, 2012’de izlediğimiz Uzun Hikaye filminin hikayesi de Mustafa Kutlu’nun aynı adlı eserinden uyarlanmıştı. Uzun Hikaye’de de olduğu gibi Hatasız Kul Olmaz’da da bir kasaba ve bir adam üzerinden gidiyor hikaye. Güzel, aykırı, şahsına münhasır insanları anlatan ve kasabaları seven Kutlu’nun Zafer Yahut Hiç eserinden uyarlanacak Hatasız Kul Olmaz, benim için sadece ‘yazmak’ amacıyla izlenecek bir iş olmayacak kesinlikle. Özellikle bekliyorum bu diziyi.

osman-sinav-hatasiz-kul-olmaz

Başrollerinde hem ekrana yakıştıramadığım ve hem de yetenek fakiri bulduğum ki Sana Bir Sır Vereceğim’de de berbat olduğunu düşündüğüm Murat Han’la birlikte Ekin Türkmen , Özgül Kavruk, Ahmet Yavuz Sepetçi, Gökçe Özyol, Ahmet Somers, yine Sana Bir Sır Vereceğim’den İpek Bağrıaçık ve Ertan Saban var. Şu haliyle bakınca yönetmeni, eser sahibi ve Murat Han’la Ekin Türkmen dışındaki oyuncu ekibiyle eline yüzüne bakılır bir iş olacağa benzer.

Şoray Uzun ve Murat Serezli…

Bazı kişiler vardır, bilirsiniz işte siz de karşılaşmışsınızdır öyle insanlarla, hani popülerlik kıstaslarına çok da uymazlar ama bir şekilde ‘gizli popüler’dirler. Nasıl oluyor demeyin şimdi. Yeteneklidirler, sosyaldirler, sevimli ve sempatiklerdir. Bir yerlerden karşımıza çıkarlar hep ama rahatsız da etmez varlıkları. Nevra Serezli ile rahmetli Metin Serezli’nin oğulları Murat Serezli bu tanıma çok uyan bir isimdir mesela. Yıllardır ekranlarda görürüz onu. Reklamlarla başladı, sonra filmlerde ve dizilerde oynadı. Sempatik tavırları ve efendi duruşuyla farkettirmeden sevdirdi kendini. Geçen yıldan bu yana ATV’de sunduğu yarışma programı Kapanmadan Kazan’la da daha bir sağlamlaştırdı televizyondaki yerini. ‘Bu işi seviyorum, mutluyum, fazlasına gerek yok’ gibi bir tavır sunuyor Serezli ekrandan izleyicisine. İçten içe ve bilmeden seviyoruz onu. Murat Serezli’ye karşı kendiliğinden geliştirdiğimiz bu duygumuzu yıllar içinde Şoray Uzun’la da yaşadık. Uzun’u da, benim gibi 40’lı yaşlarında olanlar bilirler yıllarca Kaygısızlar’da izledik. Ondan sonraki yıllarda öyle derinden derinden, hissettirmeden ama sevimli şekilde ilerledi ki, çokça yapımda bulunduğu halde hiç göze batmadı. Şimdi TRT1’de 80’ler adlı dizide rol alırken bir yanan da yine aynı kanalda yayınlanan Cevap Soruda isimli yarışma programını sunuyor. Reklam filmlerinde de oynayan Şoray Uzun’un, bir kaç gündür sosyal medyada, Mesut Yar’ın CNNTÜRK’teki programı Burada Laf Çok’a katıldığında yaptığı Kadir İnanır ve Kadir Savun taklitleri dolaşıyor. Anlıyoruz ki çok iyi taklit yeteneğine sahip olan Şoray’ın (ismini, Türkan Şoray hayranı olan babası koymuş)tatlı bir de sohbeti varmış.

Birbirleriyle sürekli kavga edip duran, sonra hiç bir şey olmamış gibi durup barışan, küçük dağları ben yarattım üleyn tavırlarıyla ortalıkta gezinen ünlüleri düşününce Murat Serezli ve Şoray Uzun’un ‘kendileri’ kalabilmelerini hayranlıkla izliyorum.

Kısa olan iyidir!

Bazen bir meseleyi anlamak ya da anlatmak için illa da çok vakit harcamaya gerek yoktur. Lafı koyarsın gider. Filmlerde de böyledir bazen. Kısa filmleri seviyorum bu yüzden. Eğer yönetmeni de iyiyse tabii derdi neyse anlatır geçer.

Geçen yıl Aralık ayında Kars’ta yapılan ‘Serhat’ta Kadın Olmak’ konulu kısa film yarışmasında birinci seçilen Erbil Erkmen’in Anne adlı kısa filmini izlemenizi tavsiye ederim. Kendisi de öğretmen olan ve bir öğretmen arkadaşıyla birlikte çektikleri bu kısa filmde, eşini kaybetmiş hamile bir kadının hayatından küçük bir kesit aktarılıyor. Anne, aynı yarışmada ikinciliğe hak kazanan ‘Serhat’ın Güçlü Kadınları’ isimli kısa filmin yönetmeni Serpil Sönmez tarafından kendi filmiyle birlikte Youtube’a yüklenmiş. Genelde kısa filmcilerin pek yapmadıkları bu ‘paylaşımcı’ eyleminden ötürü Sönmez’i özellikle kutlamakla birlikte, hem 2.lik başarısı hem de meslektaşının başarısını kıskanmadan (pek rastlanan bir şey değildir) izleyiciyle paylaşma nezaketinden dolayı da kutlarım. Kısa filmciler genelde filmlerini, festivallerde filan gösterilmeden önce seyirciyle paylaşmak istemiyorlar. Nedenini bir türlü anlayamadığım bu tavrın, film sahibine ne gibi bir fayda sağladığını bilemiyorum tabii ama en azından benim gibi kısa film severler için Youtube’dan bu filmlere ulaşabilmek çok güzel. Erbil Erkmen’e ve Serpil Sönmez’e daha sonraki çalışmalarında başarılar diliyorum ve her 2 filmi de izleyin diyorum.

Ve bitirirken…

Philip Seymour Hoffman evinde ölü bulundu. Aşırı dozda aldığı uyuşturucu yüzünden daha 46 yaşındayken ayrıldı bu dünyadan. Üzüldüm, çok iyi oyuncuydu, çok beğenirdim oyunculuğunu. Kullanmayın işte şu meredi yahu. Millet sizin yerinizde olmayı hayal ederken siz kendi hayatlarınızı kendi ellerinizle heba ediyorsunuz. Yazık…

JALE ŞEN / MEDYABEY

http://jeansmisin.com

https://twitter.com/bittereniyisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu