Teknoloji

Hawking’in yıldızlara yolculuk projesine milyarder Rus desteği

Professör Hawking’in BBC’ye yaptığı açıklamada yıldızlara ulaşmanın bir hayal olmadığını belirtti. Projeye destek milyarder Rus işadamı Yuri Milner’den geldi. Projeye göre bir kuşak boyunca sürecek yıldızlara ulaşma projesinde trilyonlarca yol katedecek bir uzay aracı uzaya gönderilecek.

Sıradışı projeleri ve kitapları ile ün salmış, dünyanın en zeki insanlarından biri belki de en zekisi olan evren bilimci ve fizik profesörü Stephen Hawking’in, başka bir yıldız sistemine minik bir uzay aracı gönderme projesine Milyarder Rus iş adamı da destek veriyor.

Hawking “Eğer insan türü olarak hayatta kalmak istiyorsak yıldızlara açılmamız gerekiyor” diyerek yıldızlara yolculuk hakkında şunları söyledi: “Gök bilimciler Alfa Centauri sisteminde dünyaya benzer bir gezegenin bulunma şansının makul olduğuu düşünüyor. Ama biz 20 yıl içinde karadaki ve uzaydaki teleskoplardan daha fazla bilgi edineceğiz. Son 20 yıldaki ve gelecekteki teknolojik gelişmeler bunu bir kuşak içinde öğrenmeyi mümkün kılabilir” dedi.

30 bin yıl sonra yıldızlara ulaşılacak 

Hawking’in belirttiğine göre en yakın yıldız sistemi 40 trilyon kilometre mesafede ve bugünün teknolojisi ile bu mesafe ancak 30 bin yılda kat edilebilir. İşte projenini de önemi burada ortaya çıkıyor, uzmanlar daha fazla araştırma ve geliştirme yaparak yolculuk süresini 30 yıla indirebilecek bir uzay aracı oluşturmanın peşindeler ve bunun çok da imkansız görünmediğini belirtiyorlar. Eğer proje başarılı olursa 30 bin yıl süren yolculuk 30 yıla indirilmiş olacak ve ilk kez bir cihaz, şimdiye kadar uzaya gönderilen araçlardan 2 bin kat daha uzağa ulaşmış olacak. Stephen Hawking, “İnsan olarak hayatta kalmak istiyorsak yıldızlara açılmamız gerekiyor” diyerek projenin önemine vurgu yapıyor.

Projeyi yöneten NASA’nın Kaliforniya’daki Ames Araştırma Merkezi eski direktörü Dr. Pete Worden  projeden çok umutlu olduklarını “Bundan birkaç yıl önce başka bir yıldıza bu hızda yolculuk etmenin mümkün olmadığını söylerdim. Ama uzman grubu teknolojik gelişmeler nedeniyle işe yarayabilecek bir kavram olduğunu düşünüyor” sözleriyle dile getiriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu