Yazarlarımız

Hayat ağacının sırrı

“Kayın valide”,” kaynana”, “kayın peder” gibi lakapların biz Türk’lerin kutsal ağacı olan “KAYIN AĞACI”ndan alıntı olduğunu biliyor muydunuz?  KAYIN ağacının en önemli hakikati ise…4 dinin kitabında anlatılan YASAK AĞAÇ olma özelliğidir…

Şeytan (negatif enerji) şöyle demişti Adem’e  yani doğanın kendi içindeki cevherden yani vardan var ettiği düşünen canlısı na ;

“Tanrı sizin ağaca yaklaşmanızı yasakladı çünkü siz o ağacın meyvesini yerseniz ÖLÜMSÜZLEŞİRSİNİZ bu da onunla eş değer olmanızı size sağlar….”

Şeytan yani negatif enerji “DOĞRUYU ” söyleyerek onları ağaca sevk etti…

 

Masal bu … Ama nerden alıntı yapılmış bakalım ?

Paragrafta özellikle,” <>” bu simgeler ile içine aldığım cümleyi iyi Okumanızı rica ederim

 

Kayın ağacının özsuyu veya sütü: Buraya kadar anlattıklarımız aşağı yukarı bilinen veya kolayca tahmin edilecek maddi kültürel özelliklerdir. Ancak literatürde pek fazla yer almayan ve vurgu yapılmayan bir kayın ağacı özelliği, ağacın gövdesinin çizilmesi halinde dışarıya çıkıp akan ve ağaca saplanacak küçük bir kıymık yardımıyla da toplanabilen özsuyudur. Şorlar ve Teleutlar, buna “kaynıng sünezi” demektedirler. Bu “süt”ümsü görünümlü ve “ağız sütü kıvamı”ndaki kayın özsuyu, adeta kayın, yani “kadın” ağacının/ananın sütü olarak tasavvur edilmiş olmalıdır. Özellikle, sosyo-kültürel yapıya kadınların hâkim olduğu “anaerkil” ve bitki ve ağaç köklerini devşirmenin esas geçim kaynağı olduğu “toplayıcılık” döneminde, adeta süte yani “süne”ye sahip olan ve bir kadın gibi de akça-pakça olması nedeniyle Anadolu’da çoğunlukla “akçakavak” dediğimiz kayın ağacının, Türk mitolojisinde “köken miti” olacak kadar kutsanmasının belki de en önemli maddi kültürel nedeni budur.

 

Batı ve Doğu Sibirya’da adeta bir okyanus gibi uzayan uçsuz bucaksız kayın ormanlarında, yiyecek içecek hiçbir şey bulamayıp aç kaldığınızda, kapısını esin bir taşla “çal”arak, belki de böylece >>>>>“korkut”arak, “süne”sini/sütünü istediğiniz kayın ananız, sizi esirgeyerek, açlıktan ölmenizin önüne geçecek, <<<<<<hemen her daim hazır, kolayca ulaşılan en yaygın kaynaktır. Kayın ağacının özsuyu tüketimi ve üretimi bu bölgede batı kökenli gazlı içecekler yayılıncaya kadar hâkim konumdayken, günümüzde de daha çok mide hastalıkları başta olmak üzere geleneksel halk ilacı kimliğine yakın bir şekilde ikincil bir konumda üretilip tüketilmektedir.

 

Sonuç olarak, Türk mitolojisinin panteonunda “köken miti” olacak kadar merkezî bir yere ve role sahip “kutsal kayın ağacı”nın; Türk mitsel düşüncesinde, yukarıda saydığımız maddi kültürel temeller, özellikle de “sütü” nedeniyle doğurgan, esirgeyen ve besleyen bir “ana” gibi tasarlandığını düşünmek mümkün gözükmektedir. Bu bağlamda, Türk Mitolojisi araştırmalarında sadece yakın ya da uzak geçmişte derlenmiş, yazıya geçmiş metinlerin oluşup şekillendikleri ve sözlü kültür ortamında saklanılarak nakledildikleri coğrafyayı ve onda yer alan flora ve faunayı metodolojik bir gereklilik olarak daima göz önünde bulundurmanın önemine dikkat çekmek yerinde olacaktır.

 

AZRAK BEYAZ/MEDYABEY

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

13 Yorum

  1. Tebrik ediyorum sevgili Azrak Beyaz. Yazı çok güzel olmuş. Bilgilendik sayende. Devamını bekliyoruz.

  2. “Tanrı sizin ağaca yaklaşmanızı yasakladı çünkü siz o ağacın meyvesini yerseniz ÖLÜMSÜZLEŞİRSİNİZ bu da onunla eş değer olmanızı size sağlar….”
    Harika!

  3. Selamlar yine muhteşem bir bilgiyi bizimle paylaştığın için teşekkürler Azrak abi gönlüne kalemine sağlık esenkal…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu