GündemManşet

Hikmet Çetinkaya ve Ceyda Karan’a 2’şer yıl hapis cezası

“Charlie Hebdo” dergisindeki Hz. Peygambere yönelik hakaret içeren karikatürü kendi köşelerine taşıyan Hikmet Çetinkaya ve Ceyda Karan, 2’şer yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Cumhuriyet Gazetesi yazarları Hikmet Çetinkaya ve Ceyda Karan’ın, terör saldırısı sonucu 12 kişinin hayatını kaybettiği Fransız Charlie Hebdo dergisinin çizdiği ve Hz. Muhammed’in tasvir edildiği belirtilen karikatürleri köşelerine taşıdıkları gerekçesiyle yargılandığı dava karara bağlandı. İstanbul Adalet Sarayı’nda bulunan 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya sanıklar katılmazken, bazı müştekiler ve taraf avukatları hazır bulundu.

İKİ İSME DE 2’ŞER YIL HAPİS CEZASI

Davayı karara bağlayan mahkeme, “suçun işlenme şekli”, “suçun işlendiği zaman”, “suçun işlendiği yer, suç konusunun önem ve değeri”, “Meydana gelen tehlikenin ağırlığı”, “Faillerin bu davada kasta dayalı kusurlarının ağırlığı”nı dikkate alarak “Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik” suçundan sanıkları ayrı ayrı 2’şer yıl hapis cezasına çarptırdı.

MAHKEME CEZADA İNDİRİM YAPMADI

Mahkeme, yargılamada sanıkların pişmanlık göstermeyen davranışları nedeniyle cezada indirim yapmaması dikkat çekti. Mahkeme ayrıca “Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama” suçunun unsurları oluşmadığı gerekçesiyle beratlerine karar verdi.

Duruşmanın ardından müşteki ve avukatlar açıklama yaparak kararı olumlu bulduklarını belirtti.

ÇETİNKAYA VE KARAN’DAN AÇIKLAMA

Cumhuriyet gazetesi yazarları Hikmet Çetinkaya ve Ceyda Karan, karara ilişkin açıklama yaptılar. Ceyda  Karan, Twitter’dan yaptığı açıklamada; “İki yıllık hapis cezamız liberal faşistlerimize armağanımız olsun. Destek mesajları için toplu teşekkür. Daha temyizi var. Memleket kendini İslam sosuna bulamış faşistlere kalmayacak” ifadesini kullandı.

Çetinkaya ise: “Kararı temyiz edeceğiz… Yargıtay’ın bu haksız ve hukuka aykırı kararı bozacağına inanıyorum. Bu kadar, Türkiye’de ifade özgülüğü konusunda çok büyük bir sıkıntı olduğunu gösteriyor. Mahkemenin, ifade özgürlüğüne sahip çıkmak yerine; bizi, halkın bir kesimini diğer bir kesimi aleyhine kin ve düşmanlığa tahrik etmekten suçlu bulması traji komik bir durumdur… Şimdi gerekçeli kararı bekliyorum… Bakalım halkın hangi kesimini, hangi kesimine karşı kin ve düşmanlığa tahrik etmişiz!.. Benim köşemde dayanışma amacıyla yer verdiğim bir çizimin, kamu güvenliği açısından değil, benim ve gazetedeki arkadaşlarımın can güvenliği bakımından tehlike yarattığı açıktır. Telaşa ve korkuya gerek yoktur. İfade özgürlüğüne sahip çıkmaya devam.”  dedi.

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu