Medya

Hilal Kaplan, tartışılan sosyal medya yasasına sahip çıktı

Sabah gazetesi yazarı TRT Yönetim Kurulu üyesi Hilal Kaplan Haber Global’de Buket Aydın’ın konuğu oldu. Hilal Kaplan, Nagehan Alçı, Pelikan yapılanması, ‘ilerde yargıya hesap vereceksin’ tehditleriyle ilgili dikkat çeken açıklamalar yaptı.

Kendisine yönelik eleştirilere de karşı cevap veren Hilal Kaplan, “Sosyal medyada idam edilirsin diyenler bile oluyor. Yargılanırsak da yargılanırız. Sıkıntı değil” dedi.

Haber Global ekranlarında yayınlanan Buket Aydın’la Yüz Yüze programının bu haftaki konuğu TRT Yönetim Kurulu üyesi ve Sabah Gazetesi köşe yazarı gazeteci Hilal Kaplan oldu.

Sosyal medya yasasını olumlu buluyorum

Tepkilere neden olan sosyal medya yasasına ilişkin de konuşan Kaplan, “Benzer yasalar Almanya’dan da geçti, Fransa’dan da geçti. O zaman sansür olmadı bunlar. Araştırma yapıldı yalan haberin en çok yapıldığı ülke Türkiye. Bunların önüne geçmek devletin sorumluluğu. O yüzden olumlu buluyorum sosyal medya yasasını” ifadelerini kullandı.

Buket Aydın’ın “Hilal Kaplan kendisini nasıl konumlandırıyor” sorusuna yanıt veren Kaplan, “Yandaşlıktan kasıt bir görüşü kendi çıkarı için benimsemek kast ediliyor. Ben köprü direnişindeydim 15 Temmuz’da. Seçilmiş bir irade var ve o irade gayri meşru yollarla devrilmeye çalışılıyor. Çek mağdurları meselesi var mesela. Eleştiriyorum. İstanbul Sözleşmesi’nden imzamızı çektik ama ben 3 yıldır bundan imzamızı çekmemiz lazım yazıyordum. Bunlar da göz ardı ediliyor” ifadelerini kullandı.

Kendisine yönelik eleştirilere de karşı cevap veren Hilal Kaplan, “Cevap verme hakkımız olmalı, ya hukuk içerisinde ya da ekranda. Herhalde diyorum sözüm mü çok etkili. Bir yıldırma politikası bu herhalde. Sosyal medyada idam edilirsin diyenler bile oluyor. Yargılanırsak da yargılanırız. Sıkıntı değil” diye konuştu.

Nagehan Alçı iktidara yakın gazeteci değil!

Aydın, programda “‘Hükümete yakın gazeteciler parlamenter sisteme dönülsün’ dedi. Hatta benim programımda Nagehan Alçı ve Rasim Ozan Kütahyalı. İçerde de bir fikir ayrılığı mı var sorusu akla geliyor. Yok ama siz ne düşünüyorsunuz?” diye sordu. Kaplan, soruya “Nagehan Alçı hükümete yakın bir gazeteci değil. Erdoğan rejimi diyen bir gazeteciden bahsediyorsunuz” diye yanıt verdi.

Pelikan yapılanması tartışması

AK Parti içerisinde yer aldığı ileri sürülen ve ‘Pelikancılar’ olarak bilinen oluşuma ve tartışmalara ilişkin de Kaplan, şunları söyledi: “Haksızlığa uğradığımı düşünüyorum. Bir iftiradır. Daha önce çektiğim videoda madem öyle bana dava açın dedim. Ancak açan olmadı ben açtım. Neden sineye çekmek zorundayım ki bu iftiraları. Haysiyeti için yaşayan insanlarız. İftara atanların bir bedel ödemesi gerekir.”

İlerde yargılanırsam yargılanayım, ecrini Allah’tan beklerim

‘İlerde yargılanacaksınız” diyenlere cevap veren Hilal kaplan, “Yargılanırsak da yargılanırız yani. Sıkıntı yok. Çünkü bu dünya gerçek değil. Yargılanırsak da ecrini Allah’tan bekleriz, şehit olursak da ecrini Allah’tan bekleriz” dedi.

Mitos

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu