Medya

Hilal Kaplan tartışmaların odağındaki Özgür Gündem’i yazdı

Terörü destekleyen ve ayrılıkçı tutumuyla dikkat çeken Özgür Gündem gazetesi medyanın gündeminde kalmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde gazete ile dayanışmak için başlatılan, “Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği” kampanyasına katılarak gazetenin bir günlük yayın yönetmenliği görevini üstlenen isimler hakkında soruşturma başlatılmıştı. İddianamede, Şebnem Korur Fincancı, Ahmet Aziz Nesin ve Erol Önderoğlu’nun 2 yıldan 14,5 yıla kadar ayrı ayrı hapisleri talep edilmişti.

Sabah gazetesinin etkin kalemi Hilal Kaplan Özgür Gündem gazetesini yazdı. Gazetenin reflekslerini ve nasıl bir misyona hizmet ettiğini yazan Hilal Kaplan, medyada Özgür Gündem gazetesiyle ilgili yaratılmaya çalışılan kafa karışıklığını giderdi.

İşte Kaplan’ın o yazısı:

Özgür Gündem dediğimizde, bu güne kadarki yayınlarında, “Biz, PKK’nın yayın organıyız” yazmak dışında, öyle olduğunu kanıtlamak için elinden geleni yapan bir ‘gazete‘den bahsediyoruz.
Özgür Gündem dediğimizde, PKK yöneticileri Mustafa Karasu, Bese Hozat ve Duran Kalkan’ın yazı yazdığı, köşelerinden PKK’nın yeni ‘stratejileri‘ni anlattığı, gençleri ölüme çağırdığı bir ‘gazete‘den bahsediyoruz!
Özgür Gündem dediğimizde, toplumu kin ve düşmanlığa sevk etmek için elinden geleni ardına koymayan, ölümleri sevinçle karşılayan bir katliam gazetesinden bahsediyoruz. Hatırlayın, Ankara’da, 13 Mart’ta gerçekleşen canlı bomba saldırısında, 37 vatandaşımız hunharca öldürülmüş, 125 vatandaşımız yaralanmıştı. Ertesi gün Özgür Gündem, hangi manşetle çıktı dersiniz? “Newroz’un ayak sesleri!” Nitekim manşet üzerine anında soruşturma başlatılmıştı ve mezkûr güruh bunu bile ‘ifade ve basın hürriyeti‘ne müdahale olarak yorumlamıştı.
Özgür Gündem dediğimizde, kadın, çocuk, ihtiyar demeden, hastane, okul, anaokulu, ambulans demeden saldıran teröristleri “Şehitlerimizle varız” manşetiyle öven bir ‘gazete’den bahsediyoruz. Özgür Gündem dediğimizde, Bese Hozat’ın ‘Devrimci halk savaşı‘ ilanı veya Murat Karayılan’ın ‘Aklınızı başınıza alın‘ tehditleri gibi PKK yöneticilerini manşetten yücelterek veren bir ‘gazete‘den bahsediyoruz.
Şimdi kendilerine gazeteci veya insan hakları savunucusu diyenler bu ‘gazete‘yle dayanışmak için ‘nöbetçi yayın yönetmenliği‘ diye bir uygulamaya katıldılar. Ki bu uygulama, PKK’nın tabanına ‘mağduruz‘ mesajı verip, hareketlendirmek için ortaya attığı yeni bir strateji; katılanlar da PKK’nın halkla ilişkiler elemanıdır.
Sınır Tanımayan Gazeteciler Türkiye Temsilcisi, gerçekten hiçbir sınır tanımadıklarını kanıtlarcasına bu kampanyaya destek olup tutuklandı. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon da, mevzunun bu yanından habersiz serbest bırakılması çağrısında bulundu.
Keza Türkiye İnsan Hakları Vakfı Başkanı Şebnem Fincancı Korur da, insan haklarını ayağının altına alan, insanlık düşmanı bu manşetleri atan gazeteye sahip çıktı. İki sene önceye dek Kürt düşmanlıkları tescilli olan bazı isimler de Erdoğan düşmanlığından PKK yalakalığına geçiş yaparak Özgür Gündem’e destek oluyorlar.

Yazının tamamı için tıklayın:

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu