Gündem

“Hillary’den dans teklifi gelirse sakın kabul etmeyin!”

ABD başkanlık seçimlerini kaybeden Hillary Clinton mobil dünyada yayılan virüsle tekrar gündeme geldi. ‘Dance of the Hillary’ isimli video virüs sosyal medyada da yeni bir gündem yaratmayı başardı.

Eset Türkiye Teknik Müdürü Erkan Tuğral, son zamanlarda mobil cihazlara SMS veya WhatsApp yoluyla ABD başkan adayı Hillary Clinton ile ilgili Dance of the Hillary (Hillary’nin dansı) başlıklı mesajlar geldiğini ve seçimlerinin ardından bu tür virüslü mesajlarda artış görüldüğünü açıkladı.

DANCE OF THE HİLLARY İÇERİKLİ BİR VİDEO GELİRSE SAKIN AÇMAYIN

“Dance of the Hillary” isimli bir video gelirse sakın açmayın. Tüm mobili formatlayan çok tehlikeli bir virüs içeriyor. Mümkün olduğunca çok kişiye bildirin” deniliyor. Tuğral, bu tür mesajların ‘hoax’ mesajı olduğu bilgisini vererek, “Bu bir virüs ya da virüs içeren bir dosya değil. Kişileri, bu mesajı paylaşmaya yönlendiren ve Hoax denilen sahte mesaj türlerinden biri. Burada genelde amaç, bu türden asılsız dedikoduların hızlı yayılmasını kullanarak, bir sayfanın Google Pagerank’ını yani sayfa değerini yükseltmek. Ya da bir başka sayfanın reklamını yapmak. Kullanıcılar paylaştıkça iletilen linkteki sayfanın değeri yükseliyor” dedi.

DİKKAT ÇEKİCİ BAŞLIKLAR SEÇİLİYOR

Tuğral daha öncede ‘Dance of the Pope’ (Papa’nın dansı) başlığıyla yayıldığını söyleyerek şöyle konuştu: “Her zaman merak uyandıracak başlıklar ve konular seçilmeye özen gösteriliyor. Genelde bu tür mesajlar ve ilgili linkler virüs içermiyor. Çünkü amaç virüs bulaştırmak değil. Ama eğer virüs içeriyorsa ki bu ihtimal da her zaman var. Bunu ‘Phishing’ yani oltalama saldırısı olarak değerlendiriyoruz. Her halükârda bu tür mesajların dikkate alınmamasını, kesinlikle paylaşılmamasını ve silinmesini öneriyoruz.”

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.
Başa dön tuşu