Kültür-Sanat

Hilmi Nakipoğlu Kamera Müzesi ziyaretçilerini yeni adresinde ağırlayacak

25. yılını kutlayan, Türkiye’nin ilk fotoğraf makineleri müzesi, “Hilmi Nakipoğlu Kamera Müzesi”, Bakırköy’deki yeni adresinin açılışında önemli isimleri ağırlıyor.

İstanbul Valisi Sayın Ali Yerlikaya’nın himayelerinde ve katılımıyla 28 Eylül Çarşamba günü saat 18.30’da gerçekleştirilecek olan açılış töreninde; İl Kültür Müdürü Dr. Coşkun Yılmaz, Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu, Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli, Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, İstanbul Müze Müdürlerinin katılımlarıyla ve değerli sanatçılarımızdan Ayla Algan, Ediz Hun, Meral Orhonsay, Vedat Sakman, Tamer Levent, Murat Evgin, Anta Toros, Raffi Portakal, fotoğraf dünyamızdan, Prof. Dr. Güler Ertan, İbrahim Zaman, İlyas Göçmen, Merih Akoğul gibi birbirinden değerli isimler yer alacak.

Bakırköy İskele Caddesinde bir zamanlar sanat merkezi olan tarihi köşk; kafe ve atölyeleriyle yaşayan bir müze konsepti haline geldi.

Müzede, 1896 yılından 1980 yılına kadar uzanan, teknolojinin yansımalarını hayata taşıyan, makineler, objektifler, aksesuarlar ve fotoğraflardan oluşan 3.000’e yakın zengin bir koleksiyon ziyaretçilerini bekliyor.

Müzenin kurucusu Hilmi Nakipoğlu, 1970’li yıllardan itibaren, hem fotoğraf makineleri, objektifler, aksesuarlar hem de fotoğraflar toplayarak koleksiyonerliğe adımını atmıştır.

1997 yılında annesi Nefus Nakipoğlu adına, down sendromlu çocuklar için yapmış olduğu bağış okulunun 4. Katında farkındalık yaratmak üzere müzesini kurarak, kültür hayatımıza katkı sağlamıştır.

Kıbrıs Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Dışişleri Bakanı İsmail Cem, fotoğraf sanatçılarımızdan Ara Güler, Prof. Dr. Sabit Kalfagil, Prof. Dr. Güler Ertan, Prof. Dr. Mehmet Bayhan, Gültekin Çizgen, İbrahim Zaman, İlyas Göçmen, Merih Akoğul gibi birbirinden değerli ulusal ve uluslararası sanatseverlerin ağırlandığı müzesini, tam 23 yıl boyunca yaşatmayı başarmıştır.

Nakipoğlu, kariyerini sadece müzecilik ile sınırlandırmamış, eğitimden, sanatın farklı disiplinlerine; tiyatro, edebiyat, resim ve müzikle de iç içe olmuştur.

“Fotoğraf çekmek, insanın aklını, gözünü ve yüreğini aynı hizaya getirmesidir. Bu bir yaşam tarzıdır”. Henri Cartier-Bresson bu cümlesindeki canlı örnek ise adeta Hilmi Nakipoğlu’nun yaptığı işlerde hayat bulmaktadır. Bu müze de onlardan sadece biridir.

Tarihe tanıklık eden, bellek oluşturan fotoğrafın yolculuğu Bakırköy’deki yeni adresinde ziyaretçilerini bekliyor.

Hilmi Nakipoğlu Kimdir?

1948

Yılında doğan Hilmi Nakipoğlu, fotoğraf kariyerine 6×6 ve 6×9 filmler ile siyah beyaz fotoğrafları basarak başlamıştır.

1960

Yıllarda Özel İstanbul Koleji’nde okurken kurmuş olduğu fotoğraf kulübü ile birlikte okulun tüm aktivitelerini fotoğraflamaya başlamıştır.

1970

Ayrıca müzik, resim, şiir ve tiyatro ile de ilgilenmiştir. 1970 li yıllardan itibaren hem fotoğraf makinesi hem de fotoğraf toplayarak koleksiyonerliğe başlamıştır.

Sayısı 900’e ulaşan koleksiyonun içinde stüdyo tipi fotoğraf makineleri, çift objektifli makineler, Leica ve polaroid filmli makineler bulunur

1997 yılında zihinsel engelli çocuklar için bir okul kuran Nakipoğlu bu okulun bünyesinde fotoğraf makineleri müzesi ( camera museum ) açmıştır. Müze İletişim Lisesi, iletişim fakültesi ve fotoğraf meraklıları tarafından 10 yıldır ziyaret edilmektedir. Geçmişin geleceğe aktarılması konusunda bir köprü oluşturan Nakipoğlu, koleksiyon kültürünün tanıtılması, özellikle çocuklara ve gençlere öğretilmesinin çok önemli olduğunu vurgulamaktadır. Bu konuda onlarca projeye destek olmaya devam etmektedir.

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu