Medya

HINCAL ULUÇ: TARİHİN EN KÖTÜ DÜNYA KUPASI!

Sabah gazetesinin duayen gazetecisi Hıncal Uluç Brezilya’da oynanan Dünya Kupası maçlarını kıyasıya eleştirdi. Seyredilmeye değer takım ve oyunculardan mahrum bir dünya kupası izlendiğini savunan Uluç, milli takımımızın yenemeyeceğini düşündüğünüz bir takım görebildiniz mi diye sordu.

İşte Hıncal Uluç’un keskin kaleminden “Tarihin en kötü dünya kupası!” başlıklı Dünya Kupası maçlarının kalibresine dair yazdığı değerlendirme yazısından bir bölüm:

…………………………………………………….

Dünya Kupası finalleri başlayalı, 56 maç izledik.. Bana “Unutulmaz” diye bir tanesini söyleyin.. Ya da bana “Şu futbolcu harikaydı, tek maçını kaçırmadım” deyin..
Geçtik.. Bana “An” anlatın.. “O ne çalımdı?.. O ne şuttu?.. O ne pastı” diyeceğiniz kaç tane sayarsınız?. Beş belki de, onu bulmanız mümkün değil.. Kalitesi bu kadar düşük futbola, “Dünya Kupası” denir mi?.
Seyrettikçe kahroluyorum, “Biz bunların arasında nasıl olamayız” diye.. Yani gitmeyi becerebilsek, 2002’yi de geçip, “Şampiyon” bile olurduk..
Gene sorayım mı?.
“Bu izlediğiniz takımlar içinde ‘Yenemezdik’ diyeceğiniz bir, tek bir tane var mı?.”
Ronaldo, Messi dahil, bana “İzlemeye değer” bir adam söyleyin?. Bu turnuvadan, bir Pele, bir Maradona, bir Cruyff, bir Kayzer Franz, bir Puskas, bir Platini, bir Zidane, bir Hagi kalacak mı geriye?. Dr.
Socrates, Tigana, Van Basten, diye başlasam en az 100 isim sayarım, bu turnuvada yok!.
Dünya futbolu düşmüş.. 10 üzerinden 5’lik futbol oynayan takım yok.. Futbol 3-4 düzeyinde.. Öyle olunca takımlar, üst düzeyde değil, hepsi döküldüğü için denkleşmiş.
Hepsi kötü olunca, herkesin, herkesi yenme şansı doğuyor, bu da sonucu tahmin edilmez maçlar ortaya çıkarıyor. Yani kalite düşüklüğünün yarattığı denge, her takımı iddialı hale getirmiş. Bu kupanın en önemli tarafı bu.. “Dünya tarihinin en çok favorisi olan kupası” denebilir..
Brezilya’ya gelen 32 takımın hepsinin final şansı vardı. Şimdi çeyrek finaldeki sekiz takımın hepsi kupayı kaldırabilir..
Bir talih anı, bir direkten dönen top, bir savunma, ya da kaleci hatası, bir sürpriz şut, bir harika kurtarış, asıl beteri, bir hakem hatası, Kupanın kaderi olabilir..
Bugüne dek pek çok maçın sonucunu, “Daha iyi futbol” değil, bu dediklerim belirledi çünkü.. Görünen köy kılavuz istemiyor..
Sonrası da böyle olacak..
Benim gönlümün takımları, Kolombiya ile Kosta Rika.. Ama bu ikisinin, FİFA ve hakemlerinin gönlündeki takımlar olmadıkları kesin..

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu