Medya

Hıncal Uluç’tan haber kanallarına bu kaçıncı ayar: “Yazıklar olsun!”

Sabah gazetesinin duayen yazarı Hıncal Uluç’un sık sık yaptığı haber kanallarını eleştirme geleneği tam gaz devam ediyor. Bugünkü yazısında 78 yaşında olmasına rağmen hala içinde gazetecilik ateşini barındırdığını belirten Hıncal Uluç, Tüpraş yangımı konusunda medyanın habercilik açısından bir anlamda sınıfta kaldığını yazdı. Uuç, sert eleştiriler içeren yazısında “Televizyon gazeteciliğinin cenaze namazına buyrun” diye yazdı.

HINCAL ULUÇ HABERCİLERE ÇATTI

Hıncal Uluç’u bu  sefer sinirlendiren olay ise Tüpraş yangınıydı. Usta gazeteci “Tüpraş’ta patlama olmuş ama habere giden yok. habere bağlanan yok, bir alt yazı ile geçiştirme var” diye yazıp sert bir eleştiri yazısı kaleme aldı.

İşte Hıncal Uluç’un yazısından ilginç bölümler:


“İzmir Tüpraş’ta patlama.. Yaralılar var..” Bu ne demektir bilir misiniz, “Heyecan”ın “H” sine sahip bir haber televizyoncusu için..
Yayını orda kesip, bu habere bağlanmak..
Günümüzde dünyanın en kolay işi.. Bir cep telefonu yeter..
NTV’de hiçbir şey yok.. Tık.. CNN.. Hiçbir şey yok.. Tık.. Habertürk.. Hiçbir şey yok.. ahaber..
Ötekiler.. Hepsinde alt yazı.. “Tüpraş’ta patlama..” Ama habere giden yok. Habere bağlanan yok..
Ee.. Bir petrol rafinerisinde patlama gündelik olay ülkemizde.. Patlar da patlar.. Kırmızı yazı ile yazar, geçer gidersin..
Yahu yuh!.. Alayınıza, tümünüze yuh.. Yahu onca kurumda, habercilik heyecanını yaşayan tek kişi yok mu?.
Onca milyarlık kurumun İzmir’de hadi temsilciliği geçin, bir tane bile muhabiri yok mu?. O muhabirin cebinde bir telefon yok mu?.
Alt yazı geçiyor.. Her geçtikçe ölü sayısı artıyor ama, patlama ve büyüklüğü hakkında tek bilgi yok..
Allah bu DHA ve İHA’yı kahretsin.. Niye görüntülerle haber yapıp servis etmiyorlar, bu sırt üstü yatıp, ajanslarla haber televizyonculuğu yapmaya alışmış tembellere?.

Alt yazı geçiyor..
“Olay yerine itfaiye, ambulans ve Afad ekipleri sevk edildi..” Olay yerine sevk edilmeyen tek gurup gazeteciler iyi mi?. Kendilerine “Gazeteci” diyen ve bu mesleği on paralık eden adamlar dışında herkes Tüpraş yolunda..
Yahu ben İzmir’de olacağım.. Ben o kocaman kocaman isimli haber Tv’lerinden birinin muhabiri olacağım da evimde oturacağım..
“Ulan gerzek!. Şimdi gazetecilik yapmazsan, ne zaman yapacaksın” derim kendi kendime.. Elimde telefon fırlarım sokağa.. O kurumun tonla aracı vardır ya, İzmir’de gelen giden üst düzey ağaları ağırlamak için, diyelim yok.. Bir taksiye binerim.. “Çek, Aliağa..” Bir saatlik yol.. Yolda giderken işe başlarım.. Aliağa’dan bir sorumlu ararım.. Yayına bağlamak için.. Olmadı, yöre kaymakamı.. İtfaiye Müdürü.. Kimse..
Rafineri patlaması bu.. Ne yapsan, ne bulsan, ne çıkarsan haberdir çünkü..
Artık eskisi gibi, ekipler, kameramanlar, naklen yayın arabaları falan gerekmiyor.. Bir akıllı telefon yeter, canlı yayın için..

……….

Ellerine geçmiş çok ama çok büyük habercilik fırsatının heyecanını duyan tek kişi yok, o kurumlarda..
Yazıklar olsun..
Yazıklar kere yazıklar olsun!..

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu