Kültür-SanatSinema

Hindistan’da vizyona giren “Padmaavat” filmi ülkeyi karıştırdı…Göstericiler ortalığı yakıp yıktı

Vizyona giren film Hindistan’ı karıştırdı… Hindistan’da vizyona giren “Padmaavat” adlı film ülkede büyük tartışmaları beraberinde getirdi. Filmin hikayesindeki bir detaya karşı çıkan göstericilerin ülke genelinde yüzlerce araç, otobüs ve motosikleti ateşe verdiği hatta bununla da yetinmeyip  bazı sinema ve tiyatro salonlarını yaktıkları haber veriliyor.

HİNDİSTAN’DA GÖSTERİCİLER POLİSLE ÇATIŞTI

Filmin vizyona girmeden önce çıkan tartışmaların olayları körükleyeceği, olaylara sebebiyet vereceği bu yüzden vizyona girmemesi gerektiği düşüncesi bazı çevreler tarafından dillendiriliyordu. Hindistan’da çıkan olaylarda bazı yolların eylemcilerce trafiğe kapatıldığı bildiriliyor. Çok sayıda göstericinin polisle çatıştığı ve çok sayıda göstericinin gözaltına alındığı da gelen haberler arasında.

Aşırılık yanlısı Hindu Rajput grupları, filmin çekim aşamasında da eylemlerini devam ettirmiş olaylar adeta “geliyorum” demişti.

Konusu 16. yüzyıldan kalma Sufi şiiri “Padmavat” üzerine inşa edilen “Padmavati” filminde, Delhi’nin Müslüman Sultanı Alaeddin Halaci tarafından yakalanmaktansa kendisini öldürmeyi seçen cesur ve güzel Rajput kraliçesinin hikayesi anlatılıyor.

FİLMİN YÖNETMENİ İDDİALARI KABUL ETMEDİ

Filmin yönetmeni Sanjay Leela Bhansali, filmdeki ana karakterler arasında romantik bir ilişki varmış gibi göstererek tarihi çarpıtmakla eleştiriliyor. Bollywood yönetmeni ise bu iddiaları reddettiği öğrenildi.

Daha önce filmin gösterimine getirilen yasak, Yüksek Mahkeme tarafından 4 eyalet hariç diğer eyaletlerde kaldırılmıştı.

Film Sertifikasyon Merkez Yönetim Kurulu (CBFC) tarafından onaylanan film, 25 Ocak’ta gösterime girdi.
1 Aralık’ta vizyona girmesi planlanan filmin gösterimi, gelen tepkiler üzerine ertelenmişti.

Bu arada mahkeme kararına ve alınan yoğun güvenlik önlemlerine rağmen, şiddetin artmasından endişe eden bazı sinema sahiplerinin filmin gösterilmemesi yönünde karar aldığı haber veriliyor.

https://www.youtube.com/watch?v=8YaF2m7hCx0

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu