Yerli Dizi

HIRVATİSTAN’DA YERLİ DİZİ SEVGİSİ

Yerli dizilerin pekçok ülke televizyonlarında yayınlanmasının karşılığı sadece döviz girdisi ile açıklanamayacak kadar önemli. Hırvatlar’ın Binbir Gece sevgisi çocuklarına Halit Ergenç’in dizideki ismi “Onur”u koymasına kadar varmış…

Hırvatistan’da Türkçe patlaması.
Hırvatistan’da ’Binbir Gece’ dizisinin yayınlanmaya başlaması Türklere olan ilginin de artmasına neden oldu.

Dizinin başrol oyuncusu Halit Ergenç’in canlandırdığı ‘Onur’ ismi Hırvat çocuklarına isim olarak veriliyor. Türkiye’nin Hırvatistan Büyükelçisi Burak Özügergin, ilginin boyutu için Hırvatistan’da Türkoloji bölümüne başvurulara rekor artışın olduğunu belirterek Türkçe öğrenmek isteyenlerin sayısı 10 katına çıktı. Gazeteler Türk yemekleri ekleri vermeye başladılar dedi. Hırvat Havayolları Türkiye Genel Müdürü Hidayet Çoklar da Hırvatistan’ın Türk turist için vizesiz gidilebilen, ilgi çekici bir ülke olduğunu ifade ederek Hırvatlar dizilerin ardından Türk turistleri de bekliyorlar diye konuştu.

Hırvat Hava Yolları (Crotia Airlines) ve Zagrep Turizm Müdürlüğü Türk basın mensuplarına Hırvatistan’ı tanıttı. Zagrep Turizm Ofisi Müdürü Zlatan Muftic son iki yılda Türkiye’den Zagreb’e gelen turist sayısında artış olduğunu ve Türklerle Hırvatların her iki ülkenin turizm potansiyelini yeni yeni fark etmeye başladığını söyledi.Muftic, Türkiye’den Zagreb’e 2010’da 5725, 2011’de 8241, 2012 ilk çeyreğinde ise 1647 kişi geldiğini ve bu sayının yaz aylarında artacağını belirtti.

YENİ SEFERLER PLANLIYORUZ

Hırvat Hava Yolları Satış Müdürü Boris Kolka’da geçen yıldan itibaren Zagrep-İstanbul arasında günlük uçuşlara başladıklarını ifade ederek, 25 Mayıs’tan itibaren Dubrovnik’ten İstanbul’a direkt uçuşlara başlayacaklarını bildirdi. Kolka, Türkiye’den büyük ilgi olduğunu fark ettik, bu yüzden geçen yıldan itibaren günlük uçuşlara başladık. Daha önce haftada üç uçuş vardı, şimdi artan hizmet talebi nedeniyle yeni seferler planlıyoruz. Bu sene Türkiye’den gelen yolcu sayısını iki katına çıkarmayı hedefliyoruz.Türkiye hattımızın doluluk oranı yüzde 75’e ulaştı dedi.

TURİSTİMİZ İSTRA’YI KEŞFETMELİ

Hırvat Hava Yolları, Türkiye’den gelen yolcu sayısını iki katına çıkarmayı hedeflerken Türk dizilerinden sonra Hırvatlar, Türk turistlerin yolunu gözlüyor.Hırvatistan’da Türk turistlerin Dubrovnik’i bildiğini söyleyen Hırvatistan Havayolları Türkiye Genel Müdürü Hidayet Çoklar’da Hırvatistan’ın İstra bölgesinin keşfedilmesi gerektiğinin altını çizerek biraz İtalya, biraz orta Avrupa, biraz balkanlar havası olan bu bölgenin de Türk turistler için cazibe merkezi olacağını bildirdi.Çoklar, Türk dizilerinin olumlu katkısına da değinerek, Bir kere Türk insanının şablonların dışında olduğunu kabul ediyorlar. Köylerde bile insanların bizim Türkçe konuşmalarımızı tanımamızı hayretler içinde gördük,İtalyanla,Almanla bizi karıştırmadılar. Direkt ‘Türkiye’ dediler. Burada dizilerin olumlu etkisi var. Türk kültürü köylere kadar girmiş. Hırvatlar, ‘Türk insanıyla ne kadar çok ortak noktamız varmış’ diye düşünüyor.Hırvatlar dizilerin ardından Türk turistleri de bekliyorlar. Türk insanın kendisini de ağırlamaktan büyük mutluluk duyacaktırlar diye konuştu.

BÜYÜKELÇİLİĞİ ARAYIP SENARYOYU SORUYORLAR

Zagreb’te basın mensuplarına bilgi veren Türkiye’nin Hırvatistan Büyükelçisi Burak Özügergin, Türk Hırvat ilişkilerinin ivme çizgisi yakaladığını ve bunun sebebinin de Türk dizilerine ilgi olduğunu söyleyerek, Bu da tabi Türk kültürüne ilgiyi artırdı. Türkoloji bölümüne başvurulara bakılacak olursa bu iyi bir gösterge. Türkçe öğrenmek isteyenlerin sayısı 10 katına çıktı.Zaten Türkiye’nin Turizm potansiyeli ortada. Fakat bu diziler sayesinde yen genç dinamik, başarılı bir ülke olduğumuzu nihayet gördü Avrupa. Hep önyargılarla, sorunlarla bugüne kadar anıldık. Ben 27 senedir bakanlıktayım. İlk senelerinde hep defanstaydık şimdi insanlar Türkiye’nin güzel yüzünü gördü. Bu bizim mutlu ediyor, bayrağımızı gördüklerinde insanlar tanıyorlar. Artık bizi olduğumuz gibi gördüklerinin işareti. Sefareti arayıp diziler hakkında soru soranlar oluyor. Senaryo hakkında şikayet edenler oluyor, gazeteler Türk yemekleri ekleri vermeye başladılar.Belki bu sene değil ama iki sene sonra bu insanlar Türkiye’ye gelecekler dedi.

Vize zorunluluğunun olmadığı Hırvatistan’da Türklere karşı bir önyargı olmadığını hatta sempati olduğunu ifade eden Özügergin,Türk turistler için ülkenin ilgi çekici olabileceğini belirtti.

Focushaber.com

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu