GündemManşetMedya

Hollandalı gazeteci Ebru Umar Türk vatandaşlığından çıkıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiği gerekçesiyle Kuşadası’nda gözaltına alınan Hollandalı köşe yazarı Ebru Umar, adli kontrol koşuluyla serbest bırakıldı. Türk kökenli Hollandalı köşe yazarı Ebru Umar, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığından çıkma kararı aldı.

Ebru Umar, vatandaşlıktan çıkış işlemlerini başlatması için Türkiye’deki avukatına talimat verdi. Umar, Hollanda Radyosu’na telefonla yaptığı açıklamada, “Türk vatandaşlığından kurtulmak istediğini” söylemişti.

Hollanda’nın Lahey kentinde doğup büyüyen Umar, anne ve babası Türkiye kökenli olduğu için doğrudan Türk vatandaşlığına sahip bulunuyor.

Daha önce de Türk vatandaşlığından çıkmak istediğini dile getiren köşe yazarı, anne ve babasının buna sıcak bakmaması üzerine vazgeçmişti.

BİR SÜRE DAHA TÜRKİYE’Yİ TERKEDEMEYECEK

Umar, “Avukatım şimdi beni Türk vatandaşlığından kurtarmak için yardım edecek. Anne-babam da çocukları için tek vatandaşlığın daha akıllıca olduğunu artık anlamışlardır” dedi.

Metro gazetesinde yazan Umar, Twitter’da Erdoğan aleyhine yazdığı mesajlar nedeniyle bir çok sosyal medya kullanıcısı tarafından Aydın Valiliği ve Kuşadası polisine şikayet edilmişti.

Adli kontrol koşuluyla serbest bırakılan Umar, en az 1 hafta daha Türkiye’yi terkedemeyecek.
Kuşadası polisi, Perşembe günü Umar’ı arayarak, korumaya ihtiyacı olup olmadığını sordu. Avukatı, Umar’ın koruma istemediğini iletti.

Ebru Umar, göçmen ve İslam karşıtı PVV partisi lideri Geert Wilders’le olan yakın ilişkisi nedeniyle Hollanda’daki Müslüman kesimler tarafından eleştiriliyordu.

EZAN SESİNDEN ŞİKAYETÇİYDİ

Metro gazetesindeki köşe yazılarına yeniden başlayan Ebru Umar, gözaltına alınmasını sevinçle karşılayan Türkiye kökenli Hollandalılara sert tepki gösterdi.

Umar, özellikle İslam konusundaki eleştirileri nedeniyle başta Türkiye kökenliler olmak üzere Hollanda’daki Müslümanların sık sık tepki gösterdiği bir isim.

Ebru Umar, yaklaşık 2 yıl önce Türkiye’de ‘sabah ezanlarının yüksek ses düzeyi ile okunmasını’ eleştirmişti

Uma’ın köşe yazarlığına, İslam’a hakaret ettiği gerekçesiyle Fas kökenli Muhammed Bouyeri tarafından 2005 yılında öldürülen yönetmen Theo van Gogh’a ait internet sitesinde başladığı öğrenildi.

Umar, AKP hükümeti ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik sert eleştirilerinin yer aldığı yazıları ile dikkatleri çekmişti.

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu