Magazin

Hollywood’ta patlak veren taciz skandalında ifşaat sırası Kate Winslet’ta…

Hollywood’ta patlak veren taciz skandalında ifşaat sırası Kate Winslet’ta… Hollywood’un ünlü yıldızı, oyuncu Alyssa Milano tarafından paylaşılan ve cinsel saldırı kurbanlarını “Me too” (Ben de) demeye çağıran tweetinin ardından itiraflar çığ gibi büyüdü. Halkaya son olarak eklenen isim Oscar’lı Titanic filminin Rose’ı Kate Winslet oldu.

Ünlü yapımcı Harvey Weinstein’ın birden fazla kişi tarafından tacizle suçlandıktan sonra, tacizci olduğunu itiraf etmesinin ardından ABD’li oyuncu Alyssa Milano Twitterdan bir mesaj yayınladı. Milano’nun Twitter hesabından paylaştığı “Eğer daha önce cinsel tacize ya da saldırıya uğradıysanız bu tweet’e cevaben ‘Ben de’ yazın” şeklindeki mesajı büyük ilgi gördü. Twitter kullanıcılarını maruz kaldıkları cinsel saldırıları ifşa etmeye çağıran bu kampanya, “#MeToo” (Ben de) etiketiyle yayılarak çığ gibi büyüdü.

İlgili tweet, Twitter’da 1 gün içinde 27.000 kişi tarafından yanıtlandı. Mesajı “Ben de” diyerek yanıtlayanlar arasında ünlü isimler Lady Gaga, Sherly Crow, Monica Lewinsky gibi isimler de yer alıyor.

Korku filmlerinin önde gelen yönetmenlerinden Dario Argento’nun kızı olan Asia Argento, sinema dünyasından birçok ünlü kadına cinsel istismarda bulunduğu ortaya çıkan Harvey Weinstein’in, 21 yaşındayken kendisine tecavüz ettiğini açıklamıştı. Oscarlı yapımcı Harvey Weinstein  hakkında aralarında Angelina Jolie ve Gwethney Paltrow’un da olduğu Hollywood’da 20’den fazla kadın; tecavüz, cinsel taciz ve hakaret gibi suçlamalarda bulunmuş ardından da ünlü yapımcı suçlamaları kabul ederek tacizci olduğunu itiraf etmişti.

Paylaşımlar, modadan siyasete ve eğlence dünyasına tüm sektörlerde taciz ve tecavüzün ne kadar yaygın olduğunu gözler önüne sererken sıradan insanların da etikete büyük ilgi göstermesi dikkati çekti. Me too etiketini Arap dünyasında da Tunus’tan Mısır’a ve Dubai’ye kadar birçok kadın paylaştı. Kadınlar iş yeri ve kamusal alandaki istismarlara (mobbing) dikkat çekerek, bu durumu ‘tecavüz kültürü’ olarak nitelendirdi.

Milano’nun çağrısına pop dünyasından Lady Gaga ve Sherly Crow da yanıt verdi. Crow, “Yardımcı sanatçı olarak katıldığım ilk dünya turnemde bir müdür tarafından…” notunu da paylaşımına ekledi.

Kate Winslet’tan taciz iddiası

Son olarak ABD’li aktris Kate Winslet da Kariyeri boyunca Weinstein’le her karşılaştığında “Seni ünlü yapan benim, unutma” cümlesini duyduğunu açıkladı. Winslet bunun da alçakça bir davranış ve kabul edilemez olduğunu belirterek bir çeşit taciz olduğunu açıkladı. .

Bill Clinton ile adı seks skandalına karışan Lewinsky de katıldı

1990’lı yıllarda, adı dönemin ABD Devlet Başkanı Bill Clinton ile Beyaz Saray’da seks skandalına karışan Monica Lewinsky de herhangi bir detay vermeden sadece ‘ben de’ etiketiyle tweet attı.

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu