Yaşam

Burun Estetiği hakkında merak edilenler

Burun estetiği ameliyatlarının asıl ismi, Rinoplasti’dir, Rinoplasti buruna kalıcı şekil verme, burnun estetik olarak şeklini değiştirme anlamına gelmektedir. Bu konuda Rinoplasti yani burun estetiği günümüzün en popüler estetik ameliyatlarından bir tanesidir. Bu hususta yapılan bazı çalışmalar her 10 kişiden 5’inin burun estetiği ameliyatı olduğunu göstermektedir, söz konusu veriler içerisinde sağlık sorunları nedeniyle ameliyat olanlar olsada genel itibariyle burun estetiği ameliyatını tercih eden kişiler tamamen estetik amaçlı tercih etmektedirler.

Burun Estetiği Hakkında En Çok Merak Edilenler Nelerdir?

Burun estetiği hakkında en çok merak edilen hususlar şöyledir;

  • Ameliyatın Riskleri Nelerdir?
  • Sağlık Sigortası Ameliyatı Karşılar mı?
  • Ameliyat Sırasında Kullanılan Teknikler Nelerdir?
  • Ameliyat Sonrası Yüzde Şişme Olur mu?
  • Ameliyat Sonrası Ağrı Olur mu?
  • Ameliyat Sonrası Dikiş ve Tamponlar Ne Zaman Alınır?

Yukarıda belirtilen hususlar burun estetiği konusunda en çok sorulan ve merak edilen sorulardır.

Burun Estetiği Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Cerrahi operasyonların tümünde risk söz konusudur, bu sebeple tüm ameliyatlar belirli ölçülerde risk barındırır. Ancak burun estetiği ameliyatlarında hayati bir risk yoktur, yine de hekim tarafından hasta olabilecek riskler konusunda uyarılacaktır. Söz konusu riskler kanama, enfeksiyon ve anestezi ile ilgili sorunlar olabilir.

Sağlık Sigortası Burun Estetiği Ameliyatını Karşılar mı?

Sağlık sigortası burun estetiği ameliyatlarında sadece nefes alma ile ilgili problem yaşayan ve bu sebeple söz konusu ameliyatı olması zorunlu olan kişilerin ameliyatını karşılamaktadır. Bu durumun dışında isteğe bağlı olarak gerçekleşen burun estetiği ameliyatlarını sağlık sigortası yani SGK karşılamamaktadır.

Burun Estetiği Ameliyatı Sırasında Kullanılan Teknikler Nelerdir?

Burun estetiği ameliyatları iki farklı teknikte gerçekleşmektedir. Söz konusu yöntemlerden ilki açık tekniktir, açık teknikte burun ucu kesilerek burnu oluşturan kemik ve kıkırdaklar görülür halde ameliyat gerçekleştirilir. Son yöntem ise kapalı tekniktir, kapalı teknikte ise burnun içinde kıkırdak ve kemiğe müdahale edilir. Söz konusu yöntemlerden hangisinin kullanılacağını cerrah belirlemektedir.

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Yüzde Şişme Olur mu?

Burun estetiği ameliyatlarından sonra yüzme şişme ve morarma gibi durumlar sıklıkla görülmektedir. Ancak söz konusu durumlar maksimum 7 minimum 3 gün içerisinde düzelir.

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Ağrı Olur mu?

Burun estetiği ameliyatlarından sonra ödemin oluşmaması veya oluşan ödemin gerilemesi için birtakım ağrı kesici ilaçlar verilmektedir, bu sayede hastalar ameliyat sonrasında ağrı duymamaktadır. Ancak yine de ufak ağrılar oluşabilir fakat söz konusu ağrılar oldukça hafif hastayı rahatsız etmeyecek derecededir.

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Dikiş ve Tamponlar Ne Zaman Alınır?

Burun estetiği ameliyatlarında burun tamponları 7 ile 10 gün içerisinde alınmaktadır, ancak söz konusu süreler hastanın sağlık durumuna göre farklılık gösterebilir. Dikişler ise dikişin türüne göre farklılık göstermektedir. Bu konuda eriyen dikiş kullanılmış ise dikişler alınmadan kendiliğinden kaybolur, eğer normal dikiş kullanılmış ise yine hastanın durumuna bağlı olarak ortalama 7 ile 10 gün içerisinde alınır. Son olarak dikiş ve tamponlar alınmadan hastanın ağır spor veya yüzme gibi sporları yapmaması gerekmektedir, bu konuda tamponlar ve dikişler alınmadan hastanın burnunun su ile temas etmesi yasaktır.

Ankara rinoplasti hakkında merak ettikleriniz için linke tıklayarak bilgi alabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mitos

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu