GündemManşetYaşam

Hükümet teklifi açıkladı: Memur ne kadar zam alacak?

2018-2019 yıllarında memur ve emeklilerinin mali ve sosyal hakları “4.Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri” kapsamında değerlendirilmeye devam ediyor. Son dakika haberlerine göre; Hükümet memur ve emekliler için yeni zam oranı teklifini açıkladı. Peki memur ve emekliler için Hükümetin belirlediği yeni zam teklifi ne kadar?

CNNTürk’ten alınan bilgilere göre; Memur ve memur emeklilerinin 2018 ve 2019 yıllarındaki mali ve sosyal haklarının belirleneceği “4. Dönem Toplu Sözleşme Görüşmeleri” kapsamında hükümet ve sendikalar, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında saat 14.15’te bir araya geldi. Toplantı sonrası Bakan Julide Sarıeroğlu hükümetin memur ve emekliler için belirlediği yeni zam teklifini açıkladı.Bakan Sarıeroğlu şu açıklamaları yaptı;

  • Ekonomik istikrarımız, kamu çalışanlarımızın beklentileri bizleri için öncelikli olmuştur. Bu bağlamsa son teklifimizi oluşturduk.
  • Buna göre, 2018 yılı her iki yarı için yüzde 3,5, 2019 ilk yarı yılı için yüzde 4, ikinci yarı yılı için yüzde 5 olarak revize ettik.
  • Bugün gece yarısına kadar vaktimiz var, başka mekanizmalara gerek kalmadan bu sürecin sona ermesini istiyoruz.
  • Bu teklifimizin olumlu karşılanacağı yönünde ümidim olduğunu belirtiyorum.
  • Bütün argümanları değerlendirdik ve bizim için bu teklif son teklif niteliğindedir.
  • İlk teklif her iki yıl için de yüzde 3+3’tü

Memur-Sen hükümete üç alternatifli teklif sunmuş ilk teklifte, 2018 yılının ilk altı ayında yüzde 10, ikinci altı ayında yüzde 6, 2019’un ilk altı ayında yüzde 10, ikinci altı ayında yüzde 8 zam talep etmişti. İkinci teklifte, 1 Ocak 2018’den geçerli olmak üzere taban aylığa 75 lira net zam, aylık, taban aylık ve yan ödeme katsayılarına birinci altı ayda yüzde 7, ikinci altı ayda yüzde 7 zam talep ediliyor. 1 Ocak 2019’dan geçerli olmak üzere taban aylığa 75 lira net zam, aylık, taban aylık ve yan ödeme katsayılarına birinci altı ayda yüzde 7, ikinci altı ayda yüzde 7 zam istendi. Üçüncü teklif ise 1 Ocak 2018’den geçerli olmak üzere ek ödeme oranlarına 15 puan ilave zam ve birinci altı ayda yüzde 6, ikinci altı ayda yüzde 6 zam ile, 2019 için birinci altı ayda yüzde 10, ikinci altı ayda yüzde 8 zam talebini içeriyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu