Yaşam

Hülya Avşar’ın gündem ettiği “Sapyoseksüel” ne demek?

Hülya Avşar,  “Sapyoseksüelim” açıklamasıyla yine gündemde. Bu açıklamanın ardından “Sapyoseksüel” kelimesi herkes tarafından çokça merak edilir oldu. Peki, Sapyoseksüellik nedir? Ne anlama geliyor? Kimlere Sapyoseksüel denir? İşte merak edilen bu ifadeyle ilgili detaylar…

KİMLERE SAPYOSEKSÜEL DENİR?

“Sapyoseksüellik”, kavram olarak kültür düzeyi, eğitim durumu gibi özelliklerin ön planda olması anlamına geliyor. İşte, Sapyoseksüel ile ilgili ayrıntılar.

Sapyoseksüelliğin anlamı Hülya Avşar’ın yaptığı açıklamaların ardından gündemde yer alan konulardan oldu. Sapyoseksüel olduğunu söyleyen ünlü yıldız, bu ifadeyi kullanarak zekanın kendisi için önemli olduğunu dile getirmiş oldu. Son dönemlerde sıklıkla kullanılmaya başlanan “sapyoseksüellik” kavramı kişilerin genellikle kolay kolay beğenmeyen seçici insan olmalarıyla ilgili.

“SAPYOSEKSÜEL” NE ANLAMA GELİYOR?

Sapyoseksüel kelimesi dış görünüş ve fiziksel görünümden önce zeka, entelektüel seviye ve kültür düzeyi gibi kriterlerden etkilenen insanları tanımlamak için kullanılır. Kelimenin kökeni ise akıllı veya zeki sözcüğünün Latincesi olan “sapien” ile “sexualis” kelimelerinin birleşmesinden oluşuyor. İnsanın bedeninden ziyade beynine duyulan hayranlık hissine sahip kişiler olan sapyoseksüeller, zekayı en önemli tahrik edici unsur olarak görürler.

Kültür düzeyi, eğitim durumu, espri yeteneği ve mizah anlayışı da sapyoseksüeller için önemli kriterlerdendir. Bir sapyoseksüel, ona gönderdiğiniz etkileyici bir fotoğraftan değil, onunla mesajlaşırken dil bilgisi kurallarına ne kadar dikkat ettiğinize bakar ve bundan etkilenir.

SAPYOSEKSÜEL İNSANLAR NASIL DAVRANIR?

Ayrıntıclık ve mükemmeliyetçilik de sapyoseksüeller arasında oldukça yaygındır. İş yaşamında genelde başarılı kişiler olan sapyoseksüeller kolay kolay beğenmeyen seçici insanlardır.

Fiziksel olarak ortalamanın üstünde olan ancak ortalama zekaya sahip birini çekici bulmayan sapyoseksüellerin, birine karşı cinsel çekim duyabilmesi için karşıdaki kişinin ileri düzeyde bir zekaya ve entelektüel seviyeye sahip olmasının gerekli olduğu yapılan araştırmalar sonucu ortaya konmuştur.

Bilimsel araştırmalar sapyoseksüellerin, zekası yüksek olan birinin düşüncelerinden ve davranışlarından etkilenmenin de ötesinde zekası yüksek olan biriyle, karşılaştıklarında cinsel olarak da uyarıldıklarını ortaya koyuyor.

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu