Medya

Hürriyet Genel Kurmay haberi için geri adım attı

Hürriyet gazetesinden “Karargah rahatsız” haberi için geri adım geldi. Ankara’da rahatsızlık meydana getiren haber için Hürriyet’ten kurumsal bir özür açıklaması geldi. Gazete söz konusu haberde Genel Kurmay tarafından yapılan haberin içinde “rahatsızlık” ifadesinin geçmediği dile getirilerek yapılan işin editoryal bir hata olduğu ifade edildi.

AÇIKLAMADA DİKKAT ÇEKEN DETAY

Medya kulislerinde açıklamada yer verilen “Bu başlığa böyle bir anlam yüklenmesi aklımızın ucundan dahi geçmemiştir.” ifadesi eleştirilere neden oldu.

İşte, Hürriyet gazetesinden yapılan o açıklama:

“Bu haberin iç sayfada aktarılışında yazı işleri tarafından “İddia ve eleştiriler 7 konuda yıpratıyor” başlığının üstünde kullanılan “Karargah Rahatsız” ifadesi Genelkurmay Başkanlığı’nın ilgili açıklamasında da belirtildiği gibi, bilgilendirmede yer almamıştır.

Hürriyet’in haberindeki “rahatsızlık” ifadesi, Genelkurmay Başkanı’nı hedef alan söz konusu iddia ve eleştirilerin yarattığı durumu açıklamak amacıyla kullanılmıştır. Ancak maalesef haberimiz yayımlandıktan sonra gördük ki bu ifade, Genelkurmay’da hükümete karşı bir rahatsızlık varmış şeklinde de anlaşılabilmektedir.

Bu başlığa böyle bir anlam yüklenmesi aklımızın ucundan dahi geçmemiştir. Böyle bir kasıt kesinlikle söz konusu değildir. Kasıt bu olmamakla birlikte ‘karargahta rahatsızlık’ başlığı maksadı aşan bir editoryal hata olarak görülebilir. Bunun için üzgünüz.

Ordumuzun yıpratılması, iç siyasete çekilmeye çalışılması her Türk vatandaşının reddetmesi gereken bir durumdur.

Ordumuzun seçimle işbaşına gelmiş sivil iradenin emrinde olması demokrasimiz için vazgeçilmez bir şarttır.

Hürriyet

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.
Başa dön tuşu