Medya

Hürriyet muhabirine ‘FETÖ’ye yardım’dan iddianame

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) medya yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında, Hürriyet gazetesi muhabiri Arda Akın hakkında, “FETÖ’ye üye olmamakla birlikte örgüte yardım etmek” suçundan 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame hazırlandığı haber veriliyor. Akın, kısa bir süre tutuklu kaldıktan sonra serbest bırakılmıştı.

2016 YILINDA TAHLİYE EDİLDİ

15 Temmuz darbe girişimin ardından 15 Ağustos 2016’da tutuklanan ve 9 Eylül 2016’da da tahliye edilen gazeteci şüpheli Arda Akın hakkındaki soruşturma tamamlandı. Soruşturma sonucunda hazırlanan ve mahkemeye gönderilen iddianamede, FETÖ’nün genel yapısı, örgütün medya yapılanması ve örgütün medyayı kullanması detaylı bir şekilde anlatıldı. İddianamede, şüpheli Arda Akın’ın Samsun’da adliye muhabirliği yaptıktan sonra Ankara’da Hürriyet gazetesi bünyesinde çalıştığının tespit edildiği belirtildi.

SOSYAL MEDYADAKİ PAYLAŞIMLARINA YER VERİLDİ

Şüphelinin sosyal medyadaki paylaşımlarına yer verilen iddianamede, ”Akın’ın 18 Haziran 2016 tarihinde ‘Ülkeye rest çekmek… Çok sıkıntılı bir sürece koşarak gidiyoruz.. Allah sonumuzu hayır etsin..’, 20 Haziran 2016’da ‘Temmuz’da uyuyamayacaksın sıcaktan. Şimdi bol bol uyu. Son 200 yılın en sıcak Temmuz’u olacakmış.’, 26 Mayıs 2016’da ‘Havuz, Reza işine kılıf bulamamış belli ki! Tek satır haber yok. Aslında Reza diye biri de yok modundalar. Türk Bayrağı fonlu röp unutuldu’, 25 Mayıs 2016’da ‘Duyduklarına inanmayan belirli bir kesimi ABD’deki iddianame de ikna edemez. Onlar ikna olmadığı sürece ülke daha çok bataklığa saplanır’, ‘İnanması güç ancak Zarrab’a ait şirketlerin sadece bir günde 200 milyon avro para transferi yaptığı tespit edilmiş’, ‘Dar gelirli vatandaş düğünde takacak gram altının hesabını yaparken Zarrab altınları paletlerle taşıyor’ şeklinde paylaşımlarda bulunmuştur.” denildi.

İddianamede, şüphelinin bu paylaşımlarla örgütün bir dönem ülkedeki istihbarat birimlerinin İran’a ajanlık yaptığı söylemini yaydığı, 17/25 Aralık sürecinde örgütün yapmaya çalıştığı darbe girişimini sembol kelime ve simgelerle yolsuzluk kılıfı adı altında meşrulaştırmaya çalıştığı belirtilerek, Akın’ın yine 15 Temmuz 2016’daki darbe kalkışması öncesi ”Temmuz’da uyuyamayacaksın sıcaktan. Şimdi bol bol uyu:) Son 200 yılın en sıcak Temmuz’u olacakmış” şeklindeki paylaşımın dikkat çekici bulunduğu, şüphelinin darbe girişiminden haberdar olan kişilerle irtibatlı olduğunu gösterdiği vurgulandı.

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu