Müzik

İBB’den Kayahan için doğum günü konseri

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı Kültürel Etkinlikler Müdürlüğü, geçen yıl vefat eden Türk pop müziğinin güçlü seslerinden Kayahan’ın yaş gününde Nilüfer ve İpek Açar’ın seslendireceği şarkılarıyla anılacağı özel bir program düzenliyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı Kültürel Etkinlikler Müdürlüğü, Türk kültür sanat dünyasına eserleriyle katkıda bulunmuş değerli yazar, şair ve müzisyenlere doğum ve ölüm yıl dönümlerinde anmak amacıyla özel programlar hazırlamaya devam ediyor. İBB Kültürel Etkinlikler Müdürlüğü, bu kez geçen yıl vefat eden ülkemizin önemli ses sanatçısı ve bestecilerinden Kayahan’ı ölümsüzleştiren eserleriyle doğum gününde yâd edecek.

Haliç Kongre Merkezi’nde 29 Mart Salı günü gerçekleşecek olan “İyi ki Doğdun Kayahan” adlı anma etkinliğinde, Nilüfer ve İpek Açar’ın yanı sıra sürpriz sanatçılar Kayahan şarkılarını seslendirecek. Müjde Uzman’ın sunuculuğunu üstlendiği gecede sanatçılar; “Esmer Günler”, “Bir Aşk Hikayesi”, “Emrin Olur”, “ Mor Menekşe”, “Gönül Sayfam”, “Odalarda Işıksızım” ve “Yemin Ettim” gibi Türk pop müziğine damgasını vuran birçok eserin yer aldığı özel bir repertuvarla Kayahan hayranlarına duygulu anlar yaşatacak. Kayahan sevenlerini bir araya getirecek olan bu anma konseri, halka açık ve ücretsiz olarak 20.00’de gerçekleştirilecek.

Yolu sevgiden geçen herkes bu konserde Kayahan için buluşacak

Türk pop sanatçısı, besteci ve söz yazarı Kayahan Açar, 29 Mart 1949’da İzmir’de doğdu. Çocukluk ve gençlik yıllarını Ankara’da geçiren Kayahan, daha sonra İstanbul’a yerleşti.

1986 yılında katıldığı uluslararası Akdeniz Müzik Yarışması’nda “Geceler” adlı şarkısıyla “Altın Portakal” ödülünü kazandı. Albüm çalışmalarının yanı sıra 1989’da “Ve Melonkoli” ve 1990’da “Gözlerinin Hapsindeyim” ile iki kere Türkiye adına Eurovision Şarkı Yarışması’na katıldı.

3 Haziran 1991 tarihinde çıkarttığı “Yemin Ettim” adlı albümüyle satış rekoru kıran Kayahan, “Yolu sevgiden geçen herkesle bir gün bir yerde buluşuruz” sloganıyla tanındı. Kariyeri boyunca kendi yazdıklarını söyleyen ve yaptığı her albümü bir sloganla birlikte sunan Kayahan, aynı zamanda besteci ve söz yazarının önemini gösteren ilk müzisyenlerden biri oldu. Yurt içinde ve yurt dışına pek çok konser veren Kayahan, 1992 yılında 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle Ankara Kızılay Meydanı’nda yüz altmış bini aşkın izleyiciye verdiği konserle tarihe geçti. Doğa ve çevre konusundaki duyarlılığı ile de tanınan Kayahan, insanların bu konulara olan ilgisini artırmak amacıyla gönüllü olarak çalışmalara katıldı ve pek çok yardım konseri verdi. Birçok şarkısı ve bestesi ile sanat dünyasının bilinen ve başarılı bulunan isimleri arasına girmeyi başaran Kayahan, geçirdiği rahatsızlık sebebiyle 3 Nisan 2015 tarihinde vefat etti.

Kayahan’ın çıkardığı albümler ise şunlardır: Canım Sıkılıyor Canım (1981), Merhaba Çocuklar (1987), Benim Şarkılarım (1988), Benim Şarkılarım 2 Siyah Işıklar (1990), Yemin Ettim (1991),
Odalarda Işıksızım (1992), Son Şarkılarım (1993), Benim Penceremden (1995), Canımın Yaprakları (1996), Emrin Olur (1997), Beni Azad Et (1999), Gönül Sayfam (2000), Ne Oldu Can? (2002), Kelebeğin Şansı (2004), Biriciğim’e (2007) ve Kayahan En İyileri No.1 (2014).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu