MobilTeknoloji

İçlerinde zararlı yazılımlar bulunan hangi uygulamalar Google Play’den kaldırıldı

Telefonları yavaşlatan ve pillerini tüketen kötü amaçlı uygulamaların Android kullanıcıları tarafından milyonlarca kez indirildiği ortaya çıktı. Sanal güvenlik firması Trend Micro’nun araştırmacıları, Google Play mağazasındaki fotoğraf veya oyun uygulaması görünümündeki 85 uygulamanın zararlı reklam yazılımı içerdiğini fark etti. Peki bu zararlı mobil uygulamalar hangileri?

ZARARLI MOBİL UYGULAMALAR 8 MİLYON KEZ İNDİRİLDİ

Independent Türkçe sitesinde yer alan habere göre söz konusu uygulamaların hepsi, akıllı telefonlara ve tabletlere en az 8 milyon kez indirildi.

Trend Micro’nun mobil tehditlere müdahale mühendisi Ecular Xu, sahte uygulamaların detaylarını açıkladığı blog yazısında “Zararlı reklam yazılımlarının, Google Play’e ve gerçek hayata yönelik etki potansiyeline dair yeni bir örnek gördük” şeklinde konuştu.

Bu tekniklerden biri, uygulamayı daha görünür kılmak için, yüklendikten tam 30 dakika sonra ana ekranda kısayol yaratmak.

Xu, tekniğin aynı zamanda Android kullanıcılarının uygulama simgesini ekrandaki “Kaldır” bölmesine sürükleyerek uygulamayı silmelerini de engellediğini belirtti.

Fotoğraf veya oyun uygulamaları gibi hareket eden bu programlar bir kez açıldığı takdirde, bulaştıkları cihazlarda kapatılması imkansız, uzun ve tam ekran reklam oynatmaya başlıyor.

GOOGLE PLAY’DEN KALDIRILDI

Araştırmacıların bulguları Google’la paylaşması üzerine, teknoloji devi bu kötü amaçlı uygulamaları Play Store mağazasından kaldırdı.

Artık Google mağazasında çıkmamasına karşın, bu tür uygulamaları zaten yüklemiş olan kullanıcıların bunlardan kurtulmak için cihazlarından manuel olarak silmesi gerekiyor.

Bu uygulamaların en popülerleri arasında Super Selfie, Cos Camera, Pop Camera ve Line Puzzle yer alıyor. Ayrıca Trend Micro, zararlı uygulamalarının tam listesini de yayımladı.

Araştırmacılar, Android kullanıcılarının güvenlik ve gizliliklerinin tehlikeye girmesini önlemek için, kötü amaçlı uygulama ve reklamları tespit etmek amacıyla antivirüs yazılımlarını kullanabileceklerini belirtti.

Blog yazısında ayrıca “Uygulamaları yüklemeden önce kullanıcı değerlendirmelerini okumakta fayda var. Bu değerlendirmeler, uygulamalar şüpheli davranışlar sergiliyorsa uyarıcı olacaktır” ifadelerine yer verildi.

 

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu