Yerli Dizi

İFFET BENİ AFFET!

iffet-3

Destekten TR

Tüm ‘’medyabey.com’’ okurlarına selamlar,saygılar.Bundan böyle haftalık yazılarımla görsel ve yazılı medyada gözümüze takılanları ekranın koltuk tarafında oturan adamı olarak,burada ‘klavyemin’ bastığı kadar sizlerle paylaşmaya çalışacağım.

Destekten TR

Malum yeni bir sezonun başlangıcındayız,tüm kanallar harıl harıl yeni dizilerini,”show” programlarını,yarışmalarını ekrana sürmeye başladı.Kanalların yeni sezon silahları bir sonraki yazımızın konusu olsun; biz bu yazıda,sezon başı havlu atmak zorunda kalan dizilerden,örneğin İffet’ten bahsedelim.

Destekten TR

Sezonun en çok ses getiren transferi malum Acun Ilıcalı’nın ‘yuvam’ dediği Show tv’den ayrılıp Star’a  geçmesiydi.”Prime time”de üç gecesini Acun’a emanet etmeye hazırlanan Star’da, hal böyle olunca bazı dizi ve programlarla yolları ayırma kararı alındı.Bunların başında hatırlarsınız yazın iyi iş yapan ‘Benzemez kimse sana’ yarışma programı ve ‘Acayip Hikayeler’ geliyor.

iffet-2

Acun’un Star’a geçtiği ilk günlerde İffet dizisinin  yeni sezonda 3-5 bölümde hikayeyi toparlayacağı ve final yapacağı söylentisi çıkmış, yapımcı ve oyuncular başta bunu yalanlamışlardı.Fakat ne yazık ki TV dünyasında dedikodu çıkmaya görsün,sonunda  iş olacağına varıyor.Dizi önce “PT2” dediğimiz geç saat dilimine atıldı ardından da apar topar bir finalle veda etti.

Burada sözüm senaristlere…Biz neden dizi finallerini beceremiyoruz? Haftalar veya seneler boyu izlediğimiz dizilerin finalleri seyirciyi biraz daha ‘adam yerine’ koyup bitemez mi?

Baş karakter büyük ihtimalle dizi finalinde ölür; çünkü bizde ‘başrol ölürse dizi biter’ anlayışı hakim.Bakmayın Feriha’nın öldüğüne, o vaktinden önce ölmek istedi…

Yabancı dizileri takip edenler bilir.Örneğin, Game Of Thrones’un daha ilk sezonunda başrol olan Kralın sağ kolu Ned Stark’ın kellesi uçurulduğunda dumura uğramamış mıydık?Ama dizi takır takır devam ediyor çünkü hikaye o kadar zengin ki yeni kahramanlarını yaratıyor.

Yaklaşık 6 sene önce yayınlanan ‘Rome’ dizisinde Sezar ilk sezon sonu öldürüldüğünde 2. Sezon nasıl gidecek diye düşünürken dizi bittiğinde “3. Sezon olsa da izlesek” dememiş miydik?

iffet

‘İffet’  Müjde Ar’lı kadrosuyla beyazperdeye aktarıldığında da Cemil’i silahla öldürüyordu ama kazara değil,Cemil kız kardeşi Nimet’e  tecavüz ettiği için!

Yani Cemil, bildiğiniz “tecavüzcü Coşkun” misaliydi beyazperdede.Senaryoya birebir sadık kalmak zorunda değilsiniz elbet ama diziye başlarken meşhur araba camına sıkıştırıp ırza geçme sahnesini haftalarca reklam olarak kullanıp yeni bir ‘Fatmagül’ün suçu ne’ yaratıyorsanız, bir zahmet Cemil’in gerçek kimliğini de yansıtın finalde.

Sonuçta beyazperdeden aktarılan dizilerde finali üç aşağı beş yukarı tahmin edebiliyoruz ama Titanic filmini de sonunu bildiğimiz halde izlemedik mi?

Elinizde zaten Yeşilçamın klişe ama seyirciyi ekrana bağlamayı başarmış yüzlerce örneği varken biraz yaratıcı olabilmek bu kadar mı zor?

İlk bölüme başladığınız itina ile finali de yazın ki seyirci yıllar sonra bile sizi ‘İkinci Bahar’ tadında ansın.

Sözün özü:İffet, beni affet ama bu final olmamış…

SERHAN BAŞBAHÇIVAN / MEDYABEY
twitter.com/Sbasbahcivan

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Fiyatuygun.com TR