TeknolojiMobil

İkinci el ve yenilenmiş telefon pazarı patlama yaptı

IDC verilerine göre, 2022’de dünya genelinde kullanılmış ikinci el ve yenilenmiş telefon satışlarında patlama yaşandığı haber veriliyor. Yeni çıkan akıllı telefonlara ilgi giderek azalıyor. Bu sonuçta artan fiyatların olduça etkili olduğu görüşü hakim.

İKİNCİ EL VE YENİLENMİŞ TELEFON TALEBİ UÇUŞA GEÇTİ

IDC’nin verilerine göre, enflasyon artışıyla birlikte 2022’de dünya genelinde kullanılmış ikinci el ve yenilenmiş telefon satışlarında patlama yaşandı. Yeni modellerin satışı sürerken, 2. el telefon satım alımları artıyor.

IDC’nin sağladığı veriler ışığında, 2022 yılına kadar 282 milyondan fazla kullanılmış telefon satışı gerçekleşti. Bir önceki yıla göre yıllık bazda %11.5’lik bir artış görüldü.

2. el telefonların satışının 2026 yılına kadar 413 milyona ulaşacağı, yıllık %10.3 oranında büyüme olacağı tahmin ediliyor. Amerika’da geçtiğimiz sene 73.5 milyon akıllı telefon sevkiyatı gerçekleştiği belirtildi.

Eskisini getir yenisini götür vb. kampanyalar, takas programları, yurt dışında yenileme döngülerini hızlandırarak telekomünikasyon ve perakende satış kanalları aracılığıyla hem yeni hem de kullanılmış telefon satışları için ana katalizör olmaya devam ediyor.

Hem alıcı hem de satıcılar için takas kampanyalarının ne kadar süreceği merak ediliyor. Kullanılmış ve yenilenmiş telefonlardaki dar marjın nihayetinde satıcıların kârlılığını azaltacağını tahmin etmek güç değil. Bunun arkasında yükselen enflasyon ile birlikte tüketicilerin ve işletmelerin gittikçe daha az nakit bulunduracağı anlamına gelen küresel gerilimenin olduğu konuşuluyor.

Yeni akıllı telefon pazarının 2022’nin üçüncü çeyreği de dahil art arda beş çeyrek küçüldüğü bildiriliyor.

Mitos

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu