Yazarlarımız

Fatih Altaylı da haklı İsmail Küçükkaya da…

Bir süredir Habertürk ve Akşam gazetelerinin yayın yönetmenleri ilginç bir mesleki tartışmanın içindeler. Fatih Altaylı, medyada terör haberlerini daha sınırlı şekilde  vermenin gereğini savunurken İsmail Küçükkaya için terör haberlerinin nasıl bir içerikle ve başlıkla verildiği önemli.

Medyada terör içerikli haberlerin geniş bir biçimde işlenmesi kuşkusuz ister istemez terör örgütlerinin propagandası yapılıyormuşhavası yaratıyor. Bu tartışma götürmez bir gerçek. Bu noktada Fatih Altaylı’nın durduğu yer doğru bir yer. Ülkenin çıkarına olan bir yaklaşım. Peki, terör haberleriyle TV ekranlarını işgal etmenin veya gazete sütunlarını doldurmanın tiraj/reyting’den başka birşeye hizmet etmediğini görmek bu kadar zor mu?

İsmail Küçükkaya, “ Haberi küçük görürsek insanların acısını da küçültmüş mü oluruz?” diye soruyor. Şüphesiz bu durum  acıyı küçültmüş olmaz ama en azından anlamlı bir amaca hizmet etmiş oluruz. Terör haberlerinin medyada prim yapmaması İsmail Küçükkaya için anlamlı değilse o başka tabii.

İsmail Küçükkaya’ya sormak isterim:Terör haberlerinin haber bültenlerinde dakikalarca verilmesinin ya da gazete sütunlarını neredeyse tamamen ele geçirmesinin bir tane faydasını söyleyebilir mi acaba? Mesela,” toplumsal duyarlılığı ayakta tutmak için” veya “ nasıl bir toplumda yaşadığımız ülke insanının beynine iyice kazınması “ gibi bir faydadan(!) bahsedebilir miyiz? Nasıl bir gerekliliktir bu anlamak mümkün değil…

Bununla birlikte İsmail Küçükkaya’nın Habertürk gazetesinin geçmişte mesleki açıdan bazı sabıkalarını dile getirirken söylediği doğruların hakkını teslim etmek lazım. Bugün için terör haberleri bağlamında doğru bir pozisyon sergileyen Habertürk, geçmişte İsmail Küçükkaya’nın da dile getirdiği Münevver Karabulut cinayetinde kanlı testerenin görüntüsü vermiş ve kocası tarafından bıçakla öldürülen Şefika Etik’in kanlar içindeki fotoğrafını yayınlamıştı. iki örnek de gazetecilik etiği içinde yer alamayacak örneklerdi.

Ama Küçükkaya’nın Habertürk ile ilgili haklı tespitleri terör haberleri konusunda onu haklı bir duruma geçirmeye yetmez.

İki genel yayın yönetmeninin polemiğinden şu sonuç ortaya çıkıyor. Tutarlı ve ilkeli olmak hem kişiler hem de kurumlar için öylesine zor ama öylesine hayati bir durum ki…

Fatih Altaylı ve İsmail Küçükkaya için ” ikisi de haklı” demekten başka bize söylenecek söz kalmıyor.

ŞADAN KABA / MEDYABEY

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu