Medya

İklim bilimci Levent Kurnaz’dan CNN Türk’e tepki: “Lütfen beni aramayın”

CNN Türk’teki kamuoyunda büyük tepki çeken termik santrallere filtre takmadan 2.5 yıl daha üretim izni verilmesine dair yapılan haber büyük tepkilere neden oldu.Boğaziçi Üniversitesi İklim Değişikliği ve Politikaları Merkezi Müdürü Levent Kurnaz kararın CNN Türk ekranlarında savunulmasına tepki gösterdi.

LEVENT KURNAZ: “LÜTFEN BENİ ARAMAYIN”

Levent Kurnaz, TBMM’de kabul edilen termik santrallerin 2.5 yıl daha baca filtresi olmadan çalışarak havayı kirletmeye devam etme kararı, CNN Türk ekranında savunulmasına tepki gösterdi.

blank

Kurnaz, “Sevgili CNN Türk çalışanı arkadaşlar, bugünden itibaren herhangi bir konuda görüş almak için lütfen beni aramayın. Artık siz benim için bu gezegenin yok olmasını destekleyen kanalsınız” ifadesini kullandı.

CNN TÜRK’ÜN O HABERİNE TEPKİ YAĞDI

CNN Türk’te 28 Kasım’da yayınlanan “Günün Ekonomisi” programında karara kamuoyunda verilen tepkilere “çatlak seslerin artması” olarak nitelendirilmişti. Programda, sunucu Beste Uyanık’ın sanrtallere filtre takılması işlemi için üretime verilmesi gereken 10-12 günlük aranın maliyetini Yatağan Termik Santrali üzerinden hesaplayarak, meclisten geçen filtre takılmaması kararını savunması tepkilerin artmasına neden oldu.

Beste Uyanık, şu ifadeleri kullandı:

“O santralin 10 gün durması demek, 32 bin kişi enerjisiz kalacak demek. Bu tek bir santral. 15 santral birleşirse bu oran 500 bin kişiye çıkacak. 10 günde 500 bin kişi mağdur olacak. 35 bin konut dediğimiz 750 bin konuta çıkacak 15 termik santral de aynı zamanda filtreleme işlemine girerse. Yatağan’daki santrali durdurdunuz 10-12 gün, 12 bin metro seferinin iptal edileceği kadar bir enerji kaybı yaşanacak ve 8 bin 900 makine de çalışamayacak. Sanayiye de vuracak.”

CNN Türk’te ekrana gelen programa sosyal medya Twitter’da çok sayıda eleştiri yapılması dikkatlerden kaçmadı.

İşte, tepkilere neden olan o anlar:

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu