Medya

İlhami Işık’ın Star’daki yazılarına son verilmesinin nedeni KRT’de yaptığı açıklamalar mı?

Star gazetesi köşe yazarı İlhami Işık’ın gazetedeki yazılarına son verildi. İlhami Işık, haberi sosyal medya hesabından da paylaştı. İlhami Işık, 2019 seçimleri hakkındaki açıklamaları ile gündeme gelmişti. Işık, bugünkü “Griyi öldürmek” başlıklı yazısında Türkiye’deki siyah-beyaz ayrımı arasında bir sıkışma yaşandığını dile getirerek tahammüllü olmak gerektiğini yazmış, hatalardan dönülmesi gerektiğinin altını çizmişti.

İLHAMİ IŞIK NEDEN GÖZDEN ÇIKARILDI?

Peki, İlhami Işık’ın yazılarının sona erdirilmesi noktasına nasıl gelindi? Dün, KRT kanalındaki bir programa katılan Işık’ın 2019 seçimleri ekseninde yaptığı açıklamaların gazete yönetiminde rahatsızlığa neden olabileceği konuşuluyor. Söz konusu programda İlhami Işık, 2019 seçimlerinde şu anki tabloda AKP-MHP ittifakının yüzde 50’yi geçemeyeceğini öne sürmüştü.

KRT Haber Müdürü Çağlar Cilara’nın konuğu olan İlhami Işık, “Böyle devam ederse, bu tabloda hiçkimse açısından yüzde 50 artı 1 gözükmüyor. Bir ülkede büyükşehirleri kaybetmişseniz iktidardan gidersiniz. Kürtlerin Ak Parti’ye tercihi olmasa Ak Parti yüzde 50 artı 1’i alamaz” şeklinde konuşmuştu.

İşte, İlhami Işık’ın o açıklamaları:

İLHAMİ IŞIK’IN BUGÜN YAYINLANAN YAZISINDA NELER VARDI?

Işık’ın bugün Star gazetesinde yayınlanan “Gri’yi Öldürmek” başlıklı yazısında ise özeleştiri, tahammüllü olmak ve hatadan dönmek konularına yapılan atıflar vardı.

İşte İlhami Işık’ın bugün Star’da yayınlanan o yazısı:


İLHAMİ GÜLER-STAR

 

“Gri’yi Öldürmek”

Çok acılar çektik biliyorum.

Son dört yılda yaşananlar herkesi şu veya bu şekilde derin yaraladı, eğer bunlar başka bir ülkede yaşanmış olsaydı ne olurdu tahmin bile etmek istemiyorum.

Dostların tanımı değişti. Arkadaşlığın kriteri Kaf dağının ardında yazılır oldu.

Hiç suç işlemez denilenler seri katil olarak karşımıza çıktı.

Etrafımız kan gölü.

Kin ve nefret dalgası tüm coğrafyayı kaplamış durumda.

Dünya zulme kayıtsız.

Son Kudüs meselesi dışında dünya vicdani hiç ses vermedi. Bunca katliamlara göz yumdu ve aynı vicdan Miyanmar da kendini yine çirkin yüzüyle sahneledi.

Toplumda güven duygusu bitkisel hayata doğru hızla ilerliyor.

Toptan; Evetçilik.

Toptan; Hayırcılık, insanları öfke nöbetlerine sokuyor.

Her şey siyah ve beyaz üzerinden konuşuluyor, yazılıp çiziliyor.

Bırakın diğer renkleri.

Gri, artık tahammül edilmeyen bir renk olarak gömülmeye başlandı bile.

Oysa Gri, ne beyaz rengi kirletiyor ne de siyaha zeval veriyor.

Evet, bu ülkede kanlı darbeciler var mı? Var, elbet daha dün yaşadık bu darbecilerin barbar saldırılarını.

Bu ülkede FETÖ denilen, her kılığa, her renge giren ve kendini inanılmaz bir ustalıkla gizleyen örgüt var mı? Evet, var ve hala yaşıyor ve yaşamakla kalmıyor dünyadan da destek alıyor.

Bu ülkede kanlı terör örgütleri var mı? Evet var PKK, DEAŞ ve birçok örgüt bu topraklarda yaşamaya devam ediyor ve bunlarda dünyada destek bulabiliyorlar.

Tüm bunlar doğru ve gerçek .

Ama bu kadar olumsuz koşullara rağmen ve bunların dışında milyonlarca insanın bugün ve yarın adına bu ülkede huzur, güven ve mutlu yaşama diye bir derdi de var.

İşte esas mesele de bu.

Bunca olumsuz ve zorlu koşullara rağmen siyasetin bu milyonlara umut vermesi gerekiyor.

Ve hayatın sadece siyah beyaz olmadığını göstermesi gerekiyor.

Ve burada yanlışlar da olabilir.

Hatalar da olabilir.

Eksikler de olabilir.

Ancak ölüler hata yapmaz.

Bir zamanlar biri şöyle demişti. “Akıllı insan, hata yapmayan insan demek değildir. Akıllı insan hatasını çabuk telafi eden insandır”..

Eğer Türkiye gibi hem Ortadoğu, hem de Avrupa, jeopolitiği bir arada barındırıyorsanız ve aynı anda hem kazanım ve hem de tehlike arz eden bir ülkede yaşıyor ve siyaset yapıyorsanız hata yapmama şansınız yoktur ve bu hatayı telafi etmenin yol ve yöntemi ise bu gerçeği kabullenmekten geçiyor.

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu