Medya

İlk Medyabey duyurmuştu…TRT World’ün Myanmar’da tutuklanan iki çalışanı serbest!

Myanmar’da görev sırasında drone kullandıkları için mahkemeye çıkarılan ve cezaevine gönderilen iki çalışan nihayet serbest bırakıldı. Medyabey, yaklaşık bir hafta önce iki gazetecinin de serbest bırakılacağını ilk olarak duyurmuştu.TRT’den yapılan açıklamada, mahkeme kararının ardından serbest bırakılan personelin hapishaneden Yangon Havalimanı’na transferi ve sonrasında sorunsuz bir şekilde Myanmar’dan ayrılabilmeleri için gerekli tüm düzenlemelerin yapıldığı ifade edildi.

DRONE KULLANDIKLARI GEREKÇESİYLE TUTUKLANMIŞLARDI

Kanalın İstanbul ofisinde muhabir olarak çalışan Malezya vatandaşı Mok Choy ile Singapur vatandaşı kameraman Lau Hon Meng ile Myanmar vatandaşları tercüman Aung Naing Soe ve sürücü Hla Tin, 27 Ekim’de başkent Nepido’daki parlamento binası yakınlarında yapacakları çekim öncesinde gözaltına alınmışlardı.

TRT World ekibi, 10 Kasım’da çıkarıldıkları mahkemece haklarındaki ilk suçlama olan “Havacılık Yasalarını ihlal”den ikişer ay hapse mahkum edilmişti.

Ekibe yöneltilen ve daha sonra mahkemece düşürülen suçlama ise “İthalat ve İhracat Kanunu ile Göçmenlik Yasalarını ihlal”di.

TRT, ekibin hazırlayacağı belgeselle ilgili çalışmaların detaylarının Myanmar Bilgi Bakanlığı ile paylaşıldığını ama buna rağmen tutuklandıklarını bildirmişti.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı yetkilileri de Myanmar’daki muhataplarıyla temas kurmuş ve TRT World çalışanlarının serbest bırakılması için hukuki zemin çerçevesinde girişimlerde bulunmuştu.

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu