Teknoloji

İmam Hatiplilere hakaret eden Onedio sitesine sosyal medyadan “özür dile” kampanyası

İmam Hatiplileri militana benzeten Onedio sitesine tepkiler büyüyor.  Sosyal içerik platformu olarak kendisini lanse eden Onedio, editörlerinin oluşturduğu bir içerikte İmam-Hatiplileri adeta militana benzetmiş ve skandal bir habere imza atmıştı.

Yazının yayınlanmasının ardından Onedio adlı siteye sosyal medya üzerinden tepkiler çığ gibi büyümeye başladı. Açılan #onedioözürdile hashtagı ile çok sayıda kullanıcı söz konusu siteye tepkisini dile getirdi.

Onedio’nun İmam-Hatip Okulları’na ilişkin hazırladığı bir içeriğinde skandal ifadeler kullanması tepki çekti. İmam Hatiplerin ‘militan yetiştirme yurdu’ olduğunu yazan site provokatif bir içeriğin altına imza atmış oldu. İçeriğin yayınlanmasıyla birlikte sosyal medya üzerinden de tepkiler gelmeye devam etti.

Onedio’nun içeriğinde kışkırtıcı bir dil kullanılması dikkatlerden kaçmadı. Onedio, ayaklanma çağrısı yaptığı içeriğinde, İmam-Hatiplerde düzenlenen programlara ilişkin küçük düşürücü bir üslup kullandı.

Onedio, İmam-Hatip okullarının yayılmasını, normal liselerde okuyan öğrenciler için “gericiliğin karanlığı tarafından kuşatılan gençlerin isyanı” diye tanımladı.

İmam-Hatip’te okuyan gençlere, “Bu kişiler hiç genç olmamış, aklı esir alınmış, doğru düşünmeyi beceremeyen kiralık akıllı kimselerdir” ifadesindeki gibi sorunlu bir üslup kullanan site, “Yayınlanan bildirilerin dilleri bile şaşırtıyor sizi, nasıl böyle akıllı, düzgün şeyler yazabilirler diye kalakalıyorsunuz, yıllardır uğraşmanıza rağmen hala aklı başında liselilerin olmasıdır sizi şaşırtan” diyerek İmam-Hatiplerde okuyanlara da hakaret etti.

Gelen tepkilerden sonra içeriğin siteden kaldırılması dikkat çekti.

TWITTER’DA “ÖZÜR DİLE ONDEİO” KAMPANYASI

Twitter üzerinden açılan hashtag ile pekçok kullanıcı tepkisini dile getirdi. Etiket, yapılan paylaşımların yoğunluğu yüzünden sosyal medya Twitter’da TT oldu. #onedioözürdile hashtagı kısa sürede en çok konuşulan konular arasına girmeye başardı.

İşte, o tepkilerden bazıları:

Gökhan Kunduz ‏@GokhanKunduz 
Herkesin düşünce kılık kıyafet özgürlüğü vardır.Size olduğu zaman özgürlük.Başı kapalı bayanlar olduğunda gerici militan he

#TUR ‏@Omerfarukisiik 
Hayır, biz onlara bir şey söyleyince suç oluyor da, o, …. bir şey söyleyince neden ifade özgürlüğü oluyor ?

Arzu Erdoğral ‏@ArzuErdogral 
İmam Hatiplileri militana benzeten onedio Gezi’yi liselere taşımaya çalışanların sosyalidir!
#onedioözürdile

☁ ‏@_hermoini 
Kim militan? Başörtüsü yüzünden eğitim hakkı elinden alınan ama gezidekiler gibi polise taş atmayanmı militan? #onedioözürdile

SİTARE ‏@cicekruh 
örtüyle okula alınmadığı zamanlarda bile gezideki gibi kimse polise taş atmadı devlet malına zarar vermedi, kim militan? #onedioözürdile

Ramazan Akın ‏@rmznnakinn 
#onedioözürdile Sen !
Başı örtülüye diye Militan dersin,
O başörtülü kızın babası Gider senin için ŞEHİD olur..

ef~ ‏@gokpembesi 
O değilde İmam Hatipli + başarılı + ahlaklı bir nesil çoğalıyor diye kıvranan bir kesim var 😂 ellerimize sağlık 😏 #onedioözürdile

Ahsen Dalkıran احسن ‏@DalkranAhsen 
Başörtülülere hakaret ettiginiz o devirler coktan geçti artık herkes haddini bilecek!! #onedioözürdile

azra kanovic ‏@azrakanovic 
#onedioözürdile 2016 yılındayız hala başörtüsüyle uğraşılıyor sanki tek derdimiz bu.

AHALBO ‏@ahalbo 
Mizah adı altında muhafazakar kesimi sürekli iğneleyen çağdaşlıktan dem vurup kendi görüşleri haricine saygı duymayan #onedioözürdile

 

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu