Yaşam

İmza sirküsü nereden alınır?

İmza sirküsü Noterler tarafından verilmektedir. İmza beyannameleri kişiye özeldir, kimlik fotokopisi ile notere gidilip ücreti ödendiğinde alınabilir. İmza sirküleri ise ticari amaçla alındığından fiyat olarak daha yüksek bir miktar ödenmektedir. Bunu alabilmek için önce resmi bir notere başvurmanız gerekmektedir. Noterliğe imza sirküsü almak istediğinizi beyan ediyorsunuz. Başvurunuzu yaparken bazı belgelerinizi de dosya halinde teslim etmelisiniz. Başta ticari firmanızın adı, ünvanı, varsa ortakları ve diğer işlemleri olmak üzere aklınıza gelebilecek her detayı burayla paylaşmaktasınız. Ardından ise işlemleriniz kısa bir zaman içerisinde tamamlanmaktadır. Kimi durumlarda ise yaşanabilen yoğunluğa bağlı olarak imza yetkisi alma işlemleriniz birkaç haftayı bulabilmektedir. Ancak sonunda mutlu sona ulaştığınızı söyleyebiliriz.

İmza sirküsü denen belge, herhangi bir ticari varlığın bir kurum, kuruluş veya temsilcisinin imzalama yetkisine sahip olduğunu gösteren imza örnekleri içeren resmi bir belgedir. Özellikle finansal konuların öncül olduğu işlemlerde imzanın dolaşımı büyük önem taşımaktadır. Örneğin; X şirketinin yetkili müdürlüğüne ait imza sirkülerinde Mehmet A’ya ait imza örnekleri ve Mehmet A’nın bu firmanın imzalamaya yetkili olduğu ifadeler vardır. İmza sirküleri noter tarafından onaylanır. Noter tasdikli imza sirküleri resmi hale getirilmez. Bir kurumun temsilcisi kesinlikle imzalı çevrelere sahiptir. Noter size bir imza vermek için 2 belgeye en az 3 imza vermenizi isteyecektir. Belgenin hazırlanmasından sonra noterin imzasından haberdar edilecek ve resmi işlemlerinizde kullanabilirsiniz. İmza sirküleriniz onaylandıktan sonra hazırlanan 2 belgeden biri noterde kalacak ve diğer belge sahibine verilecektir.

İşletmelerinizin ticari işlemlerinde bir nevi kimlik niteliği yerine geçer bu evrak. Bunun yanında sahte belgelerle firmanızın, faturalarınızın vs. taklit edilmesinin önüne geçilmektedir. Dahası firmanıza kurumsallık dahi katmaktadır. Yani imza sirküsü yetkisi almanın avantajları son derece fazladır. Şu unutulmamalıdır ki noterliğe internet üzerinden başvuru yapamazsınız. Bütün işlemlerinizi firma sahibi sıfatıyla yapmanız ve işlerin bizzat başında bulunmanız gerekmektedir.

İmza Sirküsü veya İmza Sirküleri olarak bilinen hukuk teriminin anlamı yetkili kişilerin imza örneğini taşıyan ve görevlendirilen üçüncü bir şahıs tarafından şirket adına kullanılabilen belgedir. İmza Sirküleri düzenleyen şirketler, şirket adına görev yapan üçüncü kişinin de yetkilerini belirleyip gerektiğinde kısıtlayarak şirketin haklarını güvenceye almış olur. Güvencenin yanı sıra resmi bir belge olmasından dolayı gerçekleştirilen işlemlerin de resmiyeti olur ve hukuki geçerliliği olan bir belgedir. İmza sirküsü kullanımındaki en temel amaçları şu şekilde sıralamak mümkündür; belge sahteciliği ve dolandırıcılığın önüne geçmek, şirket içinde ya da dışında yetkilinin yerine atılacak sahte imzaları engellemek, şirketin yetki sahibi kişilerini saptamak, gibi temel amaçları vardır.

Kaynak: https://www.kredivepara.com

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu