TeknolojiSosyal Medya

Influencer Marketing nedir?

Internet üzerinden alışveriş yapmak, daha uygun fiyatlar ve daha fazla seçenek sunduğu için Son yıllarda çok daha fazla tercih ediliyor. Bu alanda ön plana çıkan markalar tarafından sunulan kampanyalar, bölgesel olarak satın alınamayacak ürünlere ulaşma fırsatı e ticaretin gelişmesini sağlarken e-ticaret ile birlikte yeni pazarlar ve alanlar da ortaya çıktı. Influencer ve influencer marketing de bu alanlardan birisi.

Influencer nedir, kime denir?

Facebook, YouTube, Twitter, Periscope ve Instagram gibi sosyal medya pazarlama etkili bir şekilde kullanan ve yüksek takipçi sayılarına sahip kişiler influencer olarak tanımlanır. Bu kişilerin tüm sosyal medya ağlarını kullanması zorunlu değilken, bir sosyal medya ağında ön plana çıkarak paylaşımlarıyla yüksek etkileşim alınması yeterlidir.

Türkiye’de daha çok sosyal medya fenomeni olarak da bilinen influencer’lar etkileyici olarak markaların tanıtımlarını yapar, böylece satışlarının daha da artmasını sağlar. Üstelik bu reklamlar standart reklam anlayışının çok daha dışındadır. Bu nedenle markaların kazançlı çıktığı influencer çalışmaları, artık influencer marketing olarak da yeni bir alanın ortaya çıkmasını sağladı.

Influencer Marketing nedir?

Markaların influencer’lar ile anlaşarak marka, ürün ve hizmetlerini tanıtması, influencer marketing olarak adlandırılır. Markalar, pazarlama çalışmalarını influencer aracılığıyla sosyal ağlarda yaparak farklı bir etkileşim yaratmaya çalışır. Sosyal ağlarda mevcut reklam seçeneklerini kullanmanın yanı sıra fenomenler aracılığıyla reklam vermek, influencer marketing olarak son dönemlerin en gözde reklam çeşitlerinden birisidir. Üstelik bu reklam çeşidinde ürün ve hizmetlerin daha kapsamlı bir şekilde tanıtılması mümkündür.

Ünlü bir Kozmetik firmasının ürünleri influencer tarafından tanıtılırken denenir, kapsamlı bir şekilde ürün açıklamaları aktarılır. Mevcut takipçiler ise ürünü daha yakından tanıma fırsatı bulur. Böylece kişilerin ürünü alma noktasında çok daha istekli olur. influencer başarısı da bu aşamada önemlidir. Takipçilerini etkileyebilmek başarısı, influencer’ları sosyal medyada daha fazla ön plana çıkarır.

İnfluencer marketing avantajları neler?

Marketing çalışmaları ile şirketin uzun vadede gelirinin artması, bilinirliğini yükseltmesi hedeflenir. Hedef kitlenin daha da etki altına alınabildiği bu pazarlamalarda önemli olan doğru influencer ile doğru ürün tanıtımlarının yapılabilmesidir. Bu nedenle influencer’ların mevcut takipçi kitlesinin iyi bir şekilde analiz edilmesi gerekir. Şirketin mevcut hedef kitlesi ile uyumlu olmayan takipçiler, reklam çalışmaları için uygun değildir ve çalışmalardan iyi dönüşlerin alınmaması gibi sonuçlar alınabilir. Bu nedenle marketing yapacak olan işletmelerin influencer marketing ile ilgili kapsamlı bir araştırma yaparak mevcut tüm fenomenleri detaylı bir şekilde incelemesi önerilir.

Medyabey

Medyabey.com medyayı, televizyon ve dijital platformları odağına alan bir mecradır. Sitemizde ayrıca TV program ve dizi haberlerine, popüler teknoloji ve oyun haberleri içeriklerine de yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu