Reklam

ING BANK REKLAMI YA DA BİR ASLAN MİYAV DEDİ!

ing-bank-reklami

Bankalar arası rekabet reklamda da tüm hızıyla devam ediyor.

Ağırlıklı hedef kitle yine çalışanlar. Yani her zaman, her yerde, her şey çalışanlar için. Özellikle de reklamlar.

Tamam da kaç kişi bunlar? Hemen söyleyelim. 74 milyonluk ülkemizde iş gücü sayısı 26 milyon. Bunun yüzde 10’u işsiz olduğuna göre, her şey 23 milyon kişi için diyebiliriz.

Biliyorsunuz bu 23 milyonun ağırlığını AB,C1 ve C2 ses (Sosyo-Ekonomik Statü) grubuna ait. TÜAD’ın yaptığı 2012 yılı araştırma sonuçlarına göre ülke nüfusunun % 64’ü ABC1C2 ses grubunda. Bu oran “kent” özelinde %70’e yükseliyor.

Diğer taraftan ülkemizde eğitim ve gelir düzeyi hızla yükseliyor. Ancak reklamlardaki kalite düşüyor. Özellikle de C1 veya C2 ses grubuna yönelik reklamlarda. Bizim reklamcılar ya C1,C2’nin kaliteli ve yaratıcı reklamdan anlamadığı düşünüyor. Ya da bu tür reklamlar C1,C2 den beklenen geri dönüşü aldırmıyor. Ne dersiniz? Sizce hangisi?

A) Kaliteli ve yaratıcı reklamdan anlamıyorlar ve beklenen geri dönüşü vermiyorlar B) Reklamcılar hedef kitleleri yeteri kadar tanımıyor. C) Reklamcılarımız fikir bulmakta zorlanıyor D) Reklamcılarımız kendilerini güncelleyemiyor, geliştiremiyor E) Artık reklamcılar daha çok kazanmak için reklam verenine göre kendini şekillendiriyor.

Şimdi bunlar da nereden mi çıktı?..

Hoca söyledi.

Hangi hoca mı?

Nasrettin Hoca.

Konuyu bağlamadan önce bir soru sorabilir miyim?

Teşekkür ederim…

Bir şeyin hem korkunç, hem de ürkütücü olmasına ne denir?

Ben cevap vereyim; “ürkünç”.

Komik değil mi?

Konumuzla ne ilgisi var mı?

Sahi, hangi konudan, neden ve niçin bahsediyorduk? Şimdi hatırladım. Doğru ya,  ING Bank diyorduk. Para, ING’de değerli diyorduk. Turuncu Hesap diyorduk. ING’nin Turuncu Aslanı diyorduk. Paranın büyüğüne-küçüğüne bakmıyor diyorduk.

Hani Acun’a söylettiriyorduk. Aslan gibi aslansın diyorduk. Bir aslan günde kaç kilo et yer diyorduk. Kebab söyleyeyim mi diyorduk. Biri seni sordu diyorduk.

Demiyor muyduk?

“Ne alakası var şimdi bunların paranın ING’de değerli olmasıyla” mı dediniz?

Çok Ürkünç’sünüz…

TANER İÇTEN / MEDYABEY

 

 

 

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu