Medya

İngiliz Independent ve Times gazetelerinde dikkat çeken Reina saldırısı yazıları

İki İngiliz gazetesi Independent ve The Times gazetelerinde Ortaköy’de Reina adlı mekanda gerçekleşen terör saldırısıyla ilgili iki olumlu yazı dikkat çekti. İngiltere’nin saygın gazetesi İndependent’ın yazarı Simon Calder, terör saldırı sonrasında Türkiye’ye daha çok seyahat edilmesi ve böylece Türkiyeye destek verilmesi gerektiğini yazdı. Diğer önemli bir gazete The Times’ta ise Batı, Türkiye’ye tüm desteğini vermeli mesajı içeren bir yazı çıktı.

Destekten TR

İngiliz Independent’ın yazarı Simon Calder, Reina’daki saldırıyla ilgili bir yazı kaleme aldı. Calder, 39 kişinin hayatını kaybettiği saldırının ardından teröre verilebilecek en güzel cevabın Türkiye’de tatil yapmak olduğunu yazdı.

Destekten TR

39 kişinin hayatını kaybettiği Reina saldırısının ardından Batı dünyasının Türkiye’ye tatile giderek dayanışma gösterebileceğini kaydeden Calder, ‘Türkiye’de tatil rezervasyonları yaparak teröristlere karşı çıkabiliriz’ başlığı ile yayınlanan yazısında “Bu saldırılara en güzel yanıt normal yaşantınızı değiştirmemektir” diye yazdı.

Destekten TR

Simon Calder’in yazısından öne çıkan ifadeler şöyleydi:

“Muhtemelen ben de en az sizin kadar ölüm riskinden sakınıyorum ve ailemin hayatını tehlikeye sokacak risklere karşı toleransım çok düşük. Ama aynı zamanda seyahatin hem turist hem de ziyaret edilen ülke için ödüllendirici bir deneyim olduğunu düşünüyorum. Geçen yıl Ocak ayında Türkiye’nin muhteşem güney sahillerinde bir aile tatil paketi satın almıştım. Henüz bir hafta önce Sultanahmet’te Alman bir turist grubunun 10 üyesi bombalı saldırıda hayatlarını kaybetmişlerdi.”

“TÜRK TURİZMİNE  BİR DARBE DE BİZ İNDİRDİK”

“Hayatını kaybeden her bir kişi ayrı bir trajediydi. Ancak her yıl İstanbul’u ve Türkiye’nin sahil beldelerini ziyaret eden milyonlarca kişiyi düşündüğünüzde herhangi bir tehlikeyle karşılaşma şansınız hâlâ son derece düşük. Ama pek çok İngiliz turist aynı fikirde değildi. Tatil rezervasyonu yaptığımız tesis, o dönemde kepenk indirmek zorunda kaldı, biz de tatilimizi Yunanistan’da yaptık. İstemeden de olsa Türkiye’nin büyük sıkıntı yaşayan turizm sektörüne ve ekonomisine bir darbe de biz indirdik. O günden bugüne, kitlesel saldırılar rutin bir hal aldı. İstanbul, Ankara ve diğer illerdeki saldırılarda yüzlerce kişi hayatını kaybetti. Son olarak Reina gece kulübünde 39 kişi öldürüldü.”

“TÜRKİYE’YE GİTMEK İÇİN SABIRSIZLANIYORUM”

“Türkiye’de tatili düşünen pek çok kişi İstanbul Boğazı’nın dibinde meydana gelen katliamı görünce şok olmuştur. Katliamların yarattığı trajediyi olduğundan daha hafif göstermeye çalışmadan, turizm beldelerinin hedef olması ihtimalini gözden geçirdim. İstanbul saldırıya açık sarsılmış bir kent gibi duruyor. Çok sayıda turist İstanbul’a gitmek istemiyor. Bugün boğaza nazır Condrad Oteli’nde geceliği sadece 90 dolara konaklayabilirsiniz. Türkiye’ye geri dönmek için sabırsızlanıyorum. Çünkü rastgele hedef seçen şiddete verilebilecek en güzel cevap, davranışlarınızı ve seçimlerinizi değiştirmeden ne derece etkisiz olduğunu göstermektir.”

TİMES: BATI VEREBİLDİĞİ TÜM DESTEĞİ VERMELİ

Times gazetesinde çıkan yazılardan birinde ise  39 kişinin hayatını kaybettiği Reina saldırısına ayrıldı. ‘İstanbul’da katliam’ başlığı ile yayınlanan yazıda, “Türkiye kritik bir dönemeçte. Batı verebildiği tüm desteği vermeli” dendi.

Yazıda şu ifadeler dikkat çekti: “Yeni yıl Türkiye için vahşi ve kaygı verici bir zalimlikle başladı. 39 kişiyi öldürüp yaklaşık 70 kişiyi yaralayan terörist hâlâ sokaklarda.
“Bir ülke büyük bir öfke içerisinde, şokta ve korkudan felç olmuş vaziyette. Bu, Türkiye’nin son altı ay içerisinde yaşadığı beşinci kitlesel saldırıydı.

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.
Başa dön tuşu
Fiyatuygun.com TR