Medya

İngiliz medya organı BBC’de maaş eşitsizliğine yeni çözüm…Tartışmalar sonuç verdi

Ünlü İngiliz medya kuruluşu BBC’de bir süre önce başlayan ücretlerde cinsiyet ayrımcılığı yapıldığı yolundaki tartışma yeni bir boyut kazandı. BBC’nin bazı ünlü erkek sunucularının cinsiyet temelli maaş eşitsizliği tartışmalarının ardından maaşlarında kesinti yapılmasını kabul ettikleri haber veriliyor. Yakın zaman önce BBC Çin editörü Carrie Gracie maaşlardaki adaletsizliği bir mektupla dile getirmiş ve edtörlük görevini bırakmıştı.

BBC’DE MAAŞ EŞİTSİZLİĞİ YİNE GÜNDEMDE

BBC Türkçe’nin haberine göre bazı sunucularla BBC arasındaki pazarlıklar ise sürüyor. Gelişmenin istifa eden  BBC Çin Editörü Gracie’nin açıklamasından hemen sonrasında gündeme gelmesi dikkatlerden kaçmadı.

Bağımsız bir kurum tarafından BBC’deki maaş eşitsizliği üzerine hazırlanan denetleme raporunun önümüzdeki hafta açıklanacağı öğrenildi. Konuyla ilgili  BBC’den yapılan açıklamada “Maaş adaleti için çeşitli adımlar attık. Önümüzdeki hafta daha kapsamlı bir açıklama yapacağız” dendi.

BBC Temmuz ayında yıllık 150 bin sterlinden (yaklaşık 800 bin TL) fazla kazanan BBC çalışanlarının bir kısmının adı açıklanmıştı.Listedeki çalışanların çoğunun erkek olduğunun anlaşılmasının ardından cinsiyet temelli maaş eşitsizliği tartışılmaya başlanmıştı.

YÜKSEK MAAŞ ALANLAR KESİNTİYİ KABUL ETTİ

Çin editörlüğünden ayrılmasının ardından Londra’daki haber merkezine dönmeyi planlayan Carrie Gracie, Londra’da eşit maaş alabileceğini umduğunu söyledi.

BBC Medya Editörü Amol Rajan ise eğlence endüstrisinde rekabet artarken haber endüstrisinde bunun tam tersi yaşandığını söylerek “Geçmişte yüksek maaşlı sözleşmelere imza atmış insanlar, şimdi bunun önemli bir kısmından vazgeçmeyi kabul etti.” diye konuştu.

Bugüne kadar BBC’deki cinsiyet temelli maaş eşitsizliği nedeniyle üç araştırma yapılmıştı. Ekim ayında yayımlanan bir rapor BBC’de cinsiyetler arası maaş farkının yüzde 9,3 olduğunu ortaya koymuştu. İngiltere genelinde bu oran yüzde 18,1.

Aynı tarihte yayınlanan bir diğer raporda “sistemli olarak toplumsal cinsiyet temelli ayrımcılık yapıldığına dair bir bulgu olmadığı” ifadeleri yer aldı.

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu