Medya

İngiliz The Guardian’ın “geri gönderilen önlük” haberi yalan çıktı

İngiliz The Guardian gazetesinde yer alan “Türkiye’nin gönderdiği 400 bin önlük (koruma tulum) İngiliz standartlarına uymadığı için geri gönderilebilir.” haberinin yalan olduğu ortaya çıktı.

Londra’da Türkiye’ye yönelik kur saldırısına paralel bir operasyon daha devreye sokuldu. Operasyonun merkezinde ise Guardian gazetesi vardı. The Guardian, gazetesindeki “Türkiye’nin gönderdiği 400 bin önlük (koruma tulum) İngiliz standartlarına uymadığı için geri gönderilebilir.” şeklinde çıkan haber Türkiye’deki birçok medya organı tarafından haber yapıldı. Ancak haberin yalan olduğu İngiliz Büyükelçi Chilcott’un “Türkiye’den İngiltere’ye yollanan ekipmanın kullanılamaz halde olduğuyla ilgili haberler doğru değildir” açıklamasıyla ortaya çıktı.

İngiliz The Guardian gazetesinde yayınlanan ve Türkiye ile ilgili iddiaların yer aldığı habere Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’dan yalanlama geldi.

Altun, sosyal medya Twitter hesabından şu açıklamayı yaptı:

“Medya eğer yalanın, batılın ve sansasyonun girdabına kapılıp da doğrunun, hakkın ve hakiki haberin peşinden gitmeyi bırakırsa orada demokrasi savunusundan değil, olsa olsa halk ve demokrasi düşmanlığından söz edilebilir.
Yaşasın demokrasi, yaşasın hakikat!

Türkiye karşıtı her habere doğruluğunu ve güvenilirliğini hiç araştırmadan sahip çıkan bu zihniyet bizlere bağımsız, tarafsız, güvenilir ve sorumlu bir medyanın ne denli önemli olduğunu bir kez daha göstermiştir.

Türkiye’nin Birleşik Krallık’a yolladığı tıbbi yardım malzemeleri ile ilgili ortaya atılan asılsız ve hezeyan dolu iddialar her iki ülkenin resmi makamları tarafından yalanlanmış ve işin hakikati hemen ortaya konmuştur.”

Mitos

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu