Medya

İngiliz yargısından Jullian Assenge’a kötü haber

WikiLeaks kurucusu Julian Assange’a kötü haber…Yaklaşık 6 yıldır Güney Amerika ülkesi Ekvador’un Londra Büyükelçiliği’nden dışarı çıkamayan Julian Assange’ın hakkındaki tutuklama kararının kaldırılması talebini İngiliz mahkemesinin reddettiği öğrenildi.İngiltere’de Westminster Sulh Ceza Mahkemesi, sağlık sorunları başgösteren WikiLeaks’in kurucusu Julian Assange hakkındaki kararın iptal edilmemesine hükmetti.

SAĞLIK SORUNLARI YAŞAYAN ASSENGE’IN TALEBİNE RET

ABD’nin çok gizli yüz binlerce gizli belgesini 2006 yılında yayımlayan Assange’ın,  İngiliz medyasının hakkındaki ret kararı haberini ilk verdiğinde ‘yalan haber’ tepkisini gösterdiği haber veriliyor. Assange, Twitter hesabından yaptığı açıklamada “Hükümetin bugünkü davayı kazandığı, yalan haber. Böyle bir şey söz konusu değil. Duruşma devam ediyor. Sadece bir argümanımız hakkında karar verildi. Diğer argümanlardan herhangi birinin kabul edilmesi halinde davayı kazanacağız” diye yazdı. Ancak daha sonra bağımsız kaynaklardan da ret haberi teyit edildi.

BÜYÜKELÇİLİĞİ TERK ETMESİ İSTENİYOR

Assange, 2010 yılında İngiltere’de tutuklanmış ve 2012’de kefaletle serbest bırakıldığında, Londra’daki Ekvador Büyükelçiliği’ne sığınmıştı. Kefalet koşularını ihlal ettiği gerekçesiyle Assange hakkında 2012’de tutuklama kararı verilmişti.İngiltere hükümeti, geçen hafta Assange’a diplomatik statü verilmesi talebini reddetti ve büyükelçiliği terk etmesini istedi.

Assange ise büyükelçilikten çıktığı anda tutuklanıp ABD’ye iade edilmekten, casusluktan yargılanmaktan ve hatta idamının istenmesinden çekiniyor.

İngiltere ise Julian Assange’a, ABD’ye iade edilmeyeceğinin garantisini vermeyi reddediyor.

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu